Przetarg na stadion przesunięty o dwa tygodnie. Są kolejne odpowiedzi

18 kwietnia 2014, 15:11 | Autor:

Stadion_Widzewa

Miasto Łódź zadecydowało o kolejnym przesunięciu terminu składania ofert w postępowaniu przetargowym na nowy stadion na Widzewie. Zgodnie z naszymi przypuszczaniami, o których pisaliśmy we wtorek, ilość pytań zgłoszonych przez firmy do urzędników przesądziła, że przesunięcie jest konieczne. Nowy termin, to 14 maja 2014 roku.

Początkowo Zarząd Dróg i Transportu przesunął termin, do którego zainteresowane formy mogą składać oferty tylko o dwa dni, do 30 kwietnia. Dziś wiemy już, że niezbędna jest druga korekta.

ZDiT opublikował także kolejną partię odpowiedzi na zapytania ewentualnych Wykonawców. Tak, jak poprzednio, przestudiowaliśmy dokumentację wyławiając najbardziej interesujące i kluczowe odpowiedzi. Oto one:

Zestaw nr 11

Łącznie z poprzednią partią, wszystkie zapytania podzielono na 28 zestawów. W Zestawie nr 11 (pierwsze dziesięć zestawów omawialiśmy wcześniej) znalazło się pytanie o to, czy Miasto posiada zezwolenie na wycinkę drzew, które będzie niezbędne przy realizowaniu inwestycji. Z odpowiedzi dowiadujemy się, że przebudowa infrastruktury drogowej nie wymaga osobnego pozwolenia, zaś przy budowie stadionu o zezwolenie wystąpić musi Wykonawca. Z pozostałych pytań w Zestawie nr 11 dowiadujemy się m.in., że:

Wykonawca nie będzie miał obowiązku wybudowania dwupoziomowych parkingów pod trybunami wschodnią i północną oraz kładki i promenady nad aleją Piłsudskiego– niezbędnym elementem prac będzie rozbiórka budynku, w którym znajdują się obecnie lokale zamieszkałe
– trybuna południowa zostanie zamknięta elewacją (przestrzeń pod nią będzie w tzw. stanie deweloperskim, zaś na trybunach wschodniej i północnej należy zostawić możliwość późniejszego wykonania elewacji wraz z zagospodarowaniem przestrzeni
– boisko na stadionie pełnić będzie funkcję placu gry również dla meczów rugby, dlatego też niezbędne będzie pozostawienia wolnego pasa trawy naturalnej
– maksymalną pojemność stadionu podczas imprez masowych przewiduje się na ok. 30 tys. miejsc
Wykonawca wybudować musi parkingi pod opcję ze stadionem z pełnymi czterema trybunami.

Zestaw nr 12 zawiera pytanie o kompetencję i doświadczenie Dyrektora Projektu, zaś w Zestawie nr 13 odnajdujemy szereg zapytań technicznych dotyczących systemów nagłośnienia, elektroniki, a także ilości toalet. Tych ostatnich Wykonawca wykonać ma tyle, by spełniały one przepisy PZPN odnośnie stadionu na 15 tys. miejsc, z jednoczesnym zaprojektowaniem możliwości powiększenia toalet w przypadku budowy czwartej trybuny (dodatkowe 3 tys.  miejsc) oraz zmian przepisów umożliwiających włączenie miejsce stojących (dodatkowe 2 tys. miejsc).
Z Zestawu nr 14 dowiadujemy się m.in., iż wartość robót brutto dotyczących trybuny opcjonalnej nie może przekraczać 15% wartości brutto całej inwestycji.

Zestaw nr 15 zawiera szereg wniosków o zmianę zapisów w dokumentacji przetargowych, głównie dotyczących kwestii rozstrzygania sporów oraz kosztów ewentualnych opóźnień podczas realizacji inwestycji. Na większość próśb Zamawiający nie wyraził zgody.
W Zestawie nr 16 widnieje zapytanie o szczegółową kwalifikację osób posiadających uprawnienia do pracy z sieciami elektrycznymi. Natomiast Zestaw nr 17 zawiera zapytania odnośnie możliwości zmian powierzchni gastronomicznych, ilości wind czy pomieszczeń dla służb w celach optymalizacji. Urzędnicy zgodzili się, by optymalizacja wynosiła nie więcej, jak 10% powierzchni.
W Zestawach nr 18 i 19 znajduje się szereg zapytań o kwestie energetyczne, elektryczne oraz hydrauliczne. W tym drugim Zestawie wyczytujemy natomiast także bardzo ważną informację odnośnie możliwości rozgrywania meczów ligowych w trakcie trwania prac. Okazuje się, że będzie to niemożliwe.

W Zestawie nr 20 znajdujemy pytania dotyczące kwestii ekranów LED, jakie znaleźć się mają na nowym stadionie. Z odpowiedzi wynika m.in., że telebimy będą dwa, usytuowane zostaną one w rogach stadionu, a ich wielkość wyniesie 6,4 x 3,84 m.

W Zestawach nr 21, 22 i 23 nie odnajdujemy kluczowych odpowiedzi z punktu widzenia kibica, za wyjątkiem wniosku o możliwość wydłużenia terminu składania ofert. Wniosek ten został poparty argumentacją mówiącą, iż niektóre firmy zainteresowane przystąpieniem do przetargu uzyskały taką możliwość dopiero 7 kwietnia (Miasto m.in. zgodziło się na dopuszczenie do przetargu firm mających doświadczenie w budowie nie tylko obiektów piłkarskich, ale ogólnie sportowych). W odpowiedzi widnieje zgoda na przesunięcie terminu – pisaliśmy to już we wstępie artykułu. Nowy termin to 14 maja.

Z Zestawu nr 24 dowiadujemy się m.in., że:

– stadion ma zostać wyposażony w 750 miejsc parkingowych bez konieczności stosowania parkingów wielopoziomowych
– zamieszkały budynek przeznaczony do rozbiórki ma zostać zwolniony przez lokatorów 30 kwietnia 2015 roku
Miasto nie wymaga od Wykonawcy zapewnienia boiska zastępczego, oddając cały teren stadionu pod plac budowy
– boisko boczne zastąpione zostanie miejscami parkingowymi.

Kolejną istotną kwestie odnajdujemy w Zestawie nr 28. Dotyczy ona wykreślenia zapisu o konieczności budowy infrastruktury drogowej wokół stadionu ze środków nie przekraczających 12% całości kosztów inwestycji. Zdaniem potencjalnego Wykonawcy wartość robót drogowych przekroczy bowiem koszt 12% całej inwestycji,  czyli 20,4 mln zł.