Widzew Łódź – Śląsk Wrocław 2:0 (0:0)

24 września 2019, 20:30 | Autor:

Wielkie brawa dla całej drużyny Widzewa, którą Marcin Robak poprowadził we wtorkowy wieczór do zwycięstwa ze Śląskiem Wrocław. Choć łodzianie nie byli faworytem, pokazali charakter i ograli wicelidera Ekstraklasy 2:0. Kibice długo nie zapomną tego meczu!

Marcin Kaczmarek wystawił do gry najsilniejszy możliwy skład, ale niepozbawiony ubytków. Te występują na obu bokach obrony, Marcel Pięczek nie jest w pełni sił po urazie odniesionym w sobotę we Wronkach, z kolei Łukasz Kosakiewicz cierpi za grzechy z poprzednich rozgrywek, gdy ukarano go dwiema żółtymi kartkami. Od pierwszej minuty oglądamy więc duet Kornel Kordas – Łukasz Turzyniecki. Do składu kosztem Sebastiana Rudola wrócił z kolei Daniel Tanżyna. Reszta piłkarzy, to te same nazwiska, co w starciu z Lechem II Poznań.

Otwarcie meczu było bardzo krótkie, ponieważ już po czterech minutach piłkarze musieli zejść z murawy. Powodem były wydarzenia, do jakich doszło w sektorze gości. Fani z Wrocławia odpalili sporo pirotechniki i starali się przedrzeć przez ogrodzenie na „Niciarkę”. Skończyło się jednak na walkach z policją, które potrwały ok. dziesięciu minut. Po wznowieniu gry, długimi fragmentami nie działo się nic ciekawego, nie licząc żółtych kartek dla Sebastiana Zielenieckiego i Mariusza Pawelca.

Więcej piłkarskich emocji było dopiero w okolicach 30. minuty. Najpierw bardo mocno w polu karnym uderzył Jakub Łabojko, ale na drodze piłki stanął Zieleniecki. Wiceliderowi Ekstraklasy odpowiedział Daniel Mąka, który silnie strzelał z woleja, lecz nieznacznie chybił. Po chwili akcja znów przeniosła się pod drugą bramkę. Było groźnie, gdy dośrodkowanie Kamila Dankowskiego próbował zamienić na gola Damian Gąską. Jego główkę obronił jednak Wojciech Pawłowski.

Serca kibiców Widzewa mocniej zabiły w 40. minucie, gdy po zamieszaniu na przedpolu bramki Daniela Kajzera gospodarze zasygnalizowali zagranie ręką, a sędzia Wojciech Myć przychylił się do ich zdania. Marcin Robak zdążył już ustawić futbolówkę na 11. metrze, ale musiał obejść się smakiem, ponieważ po obejrzeniu powtórki w systemie VAR, decyzję zmieniono. Przed przerwą pokazał się jeszcze Mateusz Możdżeń, próbując płaskim strzałem zza pola karnego pokonać Kajzera, ale nie trafił w bramkę. To było wszystko, jeśli chodzi o sportowe aspekt w pierwszej połowie.

Po zmianie stron pierwsi dobrą okazję stworzyli sobie zawodnicy Vlatislava Lavicki. Trzeba przyznać, że goście przeprowadzili iście ekstraklasową akcję, szybko wymieniając podania począwszy od swojej połowy, a kończąc na 20. metrze, z którego strzelał Erik Exposito. Na szczęście został zablokowany. Bardzo groźnie było także przy rzucie wolnym, gdy do główki wyskoczyli Tanżyna z Dankowskim. Do piłki dopadł ten drugi, ale świetnie na linii interweniował Pawłowski!

Kolejne fragmenty meczu nie przynosiły zmiany wyniku. Trudno o jego otwarcie, gdy brakuje konkretnych okazji, a takich bramowało po obu stronach. Dopiero w 73. minucie zerwali się gospodarze. Mąka uruchomił grającego dobre zawody Kordasa, a ten dośrodkował na 6. metr, gdzie na podanie czekał Przemysław Kita. Szybszy był jednak Kajzer, a dobitka Konrada Gutowskiego okazała się niecelna. Ta akcja obudziła WKS. Dobre podanie na wolne pole dostał rezerwowy Robert Pich, jednak pomocnik nie miał pomysłu na finalizację tego ataku i ostatecznie z ostrego kąta uderzył w światło bramki, gdzie udanie nogą interweniował Pawłowski.

Na dziesięć minut przed końcem regulaminowego czasu trener Widzewa dokonał trzeciej zmiany, co ciekawe na lewej obronie, gdzie posłał… Rudola. Cztery minuty później stadion uniósł się w powietrze, bo piłka w końcu znalazła się w siatce! Łodzianie odebrali futbolówkę rywalom w środkowej strefie, zabrał się z nią Robak, ale po wybiciu obrońców ta trafiła do Gutowskiego. Skrzydłowy w swoim stylu zszedł do środka i mocnym strzałem pokonał Danela Kajzera. Pojawiło się jednak pytanie, czy po rykoszecie „Robaczka” to nie jemu należy zapisać tego gola. Kapitan postanowił wziąć więc sprawy we własne ręce. W doliczonym czasie gry wpadł z piłką w pole karne i został sfaulowany przez Diego Zivulicia, a później sam wykorzystał jedenastkę, ustalając wynik spotkania! Warto dodać, że ostatnie minuty Śląsk musiał rozgrywać w osłabieniu z powodu drugiej żółtej kartki, jaką wlepiono Mariuszowi Pawelcowi.

Widzewiacy sprawili więc dużą niespodziankę i pokonali 2:0 faworyzowanego przeciwnika. Bohaterem teoretycznie był Marcin Robak, upokarzający fanów gości, ale czapki z głów należy zdjąć przed każdym zawodnikiem. Czekamy na rywala w 1/16 finału Pucharu Polski!

85′, 90+5′ (k) Robak

Pawłowski – Turzyniecki, Tanżyna, Zieleniecki, Kordas (80′ Rudol) – Mąka (77′ Mandiangu), Możdżeń (72′ Radwański), Poczobut, Gutowski – Kita, Robak

Rezerwowi: Wolański – Pięczek, Gąsior, Zejdler, Ameyaw, Wolsztyński