Ligowi rywale pod lupą WTM! #13 Cracovia
13 lipca 2025, 22:00 | Autor: OskarWczoraj odwiedziliśmy Szczecin, a dzisiaj w ramach trzynastego odcinka naszej przedsezonowej serii udamy się do Małopolski, która w tym sezonie ma tylko jednego reprezentanta, a jest nim Cracovia. „Pasy” mocno osłabione przystąpią do sezonu 2025/2026.
O KLUBIE
Cracovia została założona 13 czerwca 1906 roku. Przez pierwsze kilkanaście lat istnienia, gdy na mapie nie było niepodległej Polski, klub ten brał udział przede wszystkim w konfrontacjach towarzyskich. Po zakończeniu I wojny światowej, krakowianie rywalizowali w normalnych rozgrywkach ligowych, a czas międzywojenny (w szczególności lata trzydzieste) był okresem ich największych sukcesów – „Pasy” czterokrotnie w tym czasie zdobywały tytuł mistrza kraju.
W pierwszych sezonach po II wojnie światowej, małopolska ekipa cały czas rywalizowała w elicie, zdobywając nawet, w 1948 roku, piąty tytuł mistrzowski. W połowie lat pięćdziesiątych, gra Cracovii na najwyższym szczeblu nie była już taka oczywista – klub z każdym rokiem od strony sportowej prezentował się coraz słabiej. W pewnym czasie, kibice z Krakowa musieli przywyknąć do widoku swego zespołu na trzecim, a nawet czwartym poziomie rozgrywkowym.
W 2004 roku krakowska ekipa awansowała do Ekstraklasy i, z wyjątkiem sezonu 2012/2013, gra w niej nieprzerwanie po dziś dzień. W ostatnich latach, klub brał udział w eliminacjach do europejskich pucharów, jednak za każdym razem przygoda kończyła się na pierwszej rundzie zmagań. W 2020 roku fani mogli cieszyć się też ze zdobytego przez ich ekipę Pucharu Polski.
STADION
Stadion, noszący imię Józefa Piłsudskiego, mieści się przy ul. Józefa Kałuży w Krakowie. Zbudowany w latach 2009-2010 obiekt posiada cztery w pełni zadaszone trybuny, które mogą pomieścić w sumie 15 016 widzów, a 1057 jest przeznaczonych dla kibiców gości.
KIBICE
W ostatnich latach, frekwencja na meczach Cracovii pozostawiała wiele do życzenia, a młyn na ligowych meczach nie był zbyt liczny. Zdecydowanie lepiej było pod tym względem w minionym sezonie. W rundzie wiosennej trybuny stadionu przy ul. Kałuży niejednokrotnie przekroczyły frekwencję 10 tysięcy widzów. Spowodowane to było głównie bardzo udaną jesienią, która rozpaliła nadzieje kibiców na ewentualną walkę o europejskie puchary.
Kibice „Pasów” i łódzkiego Widzewa są autorami jednej z najbardziej ikonicznych afer kibicowskich na polskich stadionach. Kibice Widzewa przygotowali transparent z napisem „WIDZEW”, który zwieszony z dachu stworzył napis „WIDZEW PANY”, przysłaniając tym samym „CRACOVIA PANY”. Ku zdziwieniu wielu szybko w stronę sektora łodzian ruszyli kibice Cracovii i zrobili to w dosyć niecodzienny sposób, bo przebiegli się po dachu stadionu.
Zgody to: Arka Gdynia, GKS Tychy, Lech Poznań, Sandecja Nowy Sącz oraz Tarnovia Tarnów, a kontakty „Pasy” mają z Łódzkim Klubem Sportowym i Ajaxem Amsterdam. Długa jest także lista kos. Otwiera ją Wisła, natomiast przy ul. Kałuży nie są mile widziani też fanatycy: Lechii Gdańsk, Legii Warszawa, Pogoni Szczecin, Rakowa Częstochowa i Widzewa.
OSTATNI SEZON
Patrząc na osiągnięty wynik, sezon nie może zostać uznany za najgorszy. Cracovia zajęła szóste miejsce w lidze. To najlepszy wynik od sześciu lat, kiedy w sezonie 2018/2019 zajęli czwarte miejsce, gwarantujące grę w europejskich pucharach, choć trzeba zaznaczyć, że Ekstraklasa funkcjonowała w innej formule.
Z drugiej zaś strony „Pasy” po rundzie jesiennej zajmowała piąte miejsce ze stratą czterech punktów do trzeciego miejsca. Ta przewaga wzrosła do dziesięciu punktów, a po pierwszej połowie sezonu rozpalono nadzieję i zaczęto się zastanawiać nad grą w europejskich pucharach. Zespół Dawida Kroczka bardzo słabo wypadł natomiast w Pucharze Polski, gdzie w pierwszej rundzie przegrali po dogrywce z trzecioligową Sandecją 2:3.
KADRA
Przechodząc do kadry, musimy zacząć od sztabu. Z końcem sezonu z Cracovii pożegnano Dawida Kroczka, którego zastąpił Luka Elsner. Słoweniec ma bardzo mocne CV, ponieważ wcześniej trenował w Ligue 1 Stade Reims i Le Havre, z którym uprzednio awansował na najwyższy szczebel rozgrywkowy we Francji. Wcześniej prowadził także cypryjski Pafos FC, belgijskie Union Saint-Gilloise, Standard Liege czy KV Kortrijk.
Według nas zespół podchodzi do nowego sezonu znacząco osłabiony. Do Hannoveru 96 przenieśli się Benjamin Kallman oraz Virgil Ghita. Ten pierwszy do niemieckiego zespołu przeniósł się za darmo, ponieważ skończył się jego kontrakt. Na Rumunie udało się zarobić około milion euro. Za dwukrotnie więcej pozbyto się najbardziej uzdolnionego młodziana Filipa Rózgę. Do pierwszoligowego Śląska przeniósł się Patryk Sokołowski, a do Czech przetransferowano Micka van Burena. Umowy nie przedłużono z Arttu Hoskonenem. Wszyscy wymienieni pełnili ważne role w zespole. Parę meczów rozegrał także Kacper Śmiglewski, który udał się na wypożyczenie do Puszczy Niepołomice.
Do zespołu sprowadzono już zastępstwo Kallmana, czyli gwiazdy ligi. Za około poł miliona euro z Darmstadt 98 kupiono Filipa Stojilkovicia. Za darmo podpisano Dominika Piłkę z Lechii Gdańsk, który w gdańskim klubie występował jako prawy obrońca, a w Cracovii zapewne szykowany jest na pozycję wahadłowego. Wzmocniono także środek pola Mateuszem Praszelikiem. Na tym w zasadzie kończą się transfery do klubu. Pozyskano jeszcze 16-letniego golkipera Konrada Cymerysa, ale jest to raczej melodia przyszłości.
Nietypowym wzmocnieniem może się okazać wracający z wypożyczenia Michał Rakoczy, który był wyróżniającą się postacią podczas przygotowań do sezonu. Ze Stali wrócił jeszcze Karol Knap oraz Jani Atanasov.
KIEDY Z WIDZEWEM?
Po raz pierwszy z „Pasami” widzewiacy zmierzą się w 5. kolejce, czyli 15-17 sierpnia. Rewanż w Łodzi odbędzie się w 22. kolejce, która wypada 20-22 lutego.
PROGNOZA WTM
Środek tabeli.