Ligowi rywale pod lupą WTM! #15 GKS

15 lipca 2025, 19:55 | Autor:

Po wizycie w Płocku po raz trzeci i ostatni w naszym cyklu przenosimy się na Górnym Śląsk. Przybliżaliśmy już sylwetki Górnika Zabrze i Piasta Gliwice, a w piętnastym odcinku przyjrzymy się sytuacji w GKS Katowice. Zapraszamy!

O KLUBIE

Początki utworzenia GKS Katowice sięgają 1963 roku. Doszło wtedy do zawiązania komitetu założycielskiego GKS, powstałego w wyniku połączenia kilku katowickich klubów. Dokładnie 5 listopada 1963 roku podjęto decyzję o utworzeniu klubu sportowego o nazwie Górniczy Klub Sportowy Katowice. Za oficjalne barwy klubowe uznano kolory złoto-zielono-czarne, a godłem stał się herb miasta Katowice. Uchwała została uprawomocniona 27 lutego 1964 roku, co uznaje się za formalną datę powstania klubu.

Lata 80. i 90. XX w. to najlepszy okres w historii klubu – w tym czasie GKS zdobył najwięcej trofeów i tytułów. Sezon 1980/81 i 1981/82 zespół spędził na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej. Na pierwszy sukces drużyna czekała do sezonu 1984/85, kiedy dotarła do finału Pucharu Polski, gdzie w finale uległa Widzewowi. W latach 80. i 90. drużyna osiągała również swoje największe sukcesy w lidze, zdobywając czterokrotnie tytuł wicemistrza Polski.

Największymi sukcesami klubu na europejskich arenach było dwukrotne dotarcie do 1/8 finału Pucharu Zdobywców Pucharu oraz awansowanie do 1/8 finału Pucharu UEFA. W 2004 roku klub pogrążył się w problemach finansowych i nie otrzymał licencji na grę w drugiej lidze. Sezon 2005/06 GKS zmuszony był rozegrać na czwartym stopniu rozgrywkowym. Stopniowo piął się w górę i wreszcie w 2024 roku awansował do Ekstraklasy i spokojnie się w niej utrzymał.

STADION

Przez wiele lat „Gieksa” rozgrywała swoje mecze na stadionie położonym w Parku Śląskim przy ulicy Bukowej. W przeszłości należał do najnowocześniejszych obiektów sportowych w Polsce. Budowany i modernizowany na podstawie najlepszych światowych rozwiązań, wzorowany był na średniej wielkości obiektach zachodnioeuropejskich. Stadion mógł pomieścić 6710 osób, z czego 406 znajdowało się w sektorze dla przyjezdnych. Dla dziennikarzy przeznaczonych było 50 miejsc, w tym 36 stanowisk komentatorskich. 

Od października 2021 roku przy ulicy Upadowej prowadzona była budowa nowego stadionu, która zakończyła się wiosną tego roku. Nowy stadion, połączony z halą sportową, posiada jednokondygnacyjne, w pełni zadaszone trybuny usytuowane wokół boiska piłkarskiego i pomieści niecałe 15 000 widzów. Przyjezdni mogą liczyć na 773 wejściówki, ale fani Widzewa nie zdążyli się jeszcze na nie załapać, ponieważ w ubiegłej rundzie to oni podejmowali katowiczan. Teraz będą mieli pierwszą okazję do odwiedzin nowego obiektu w stolicy województwa śląskiego.

KIBICE

„Gieksiarze” to liczna ekipa, dobrze jeżdżąca na wyjazdy i aktywnie dopingująca ukochany klub. Fanatycy klubu z Katowic trzymają sztamę z fanami Górnika Zabrze oraz Banika Ostrawa a w dobrych relacjach pozostają z sympatykami ROW Rybnik oraz JKS Jarosław. Najbardziej znienawidzone kluby przez katowiczan to rzecz jasna Ruch Chorzów, a także Zagłębie Sosnowiec, Widzew Łódź czy Wisła Kraków.

W poprzedniej kampanii prezentowali bardzo wysoką formę frekwencyjną, niemal w całości zapełniając swój stary obiekt, podwajając liczbę widzów po przeprowadzce na nowy. Jeszcze lepiej wyglądali w rankingu wyjazdowym, zajmując w Ekstraklasie drugie miejsce! W Łodzi stawili się w delikatnym nadkomplecie – w 911 osób.

OSTATNI SEZON

Przed rozpoczęciem rozgrywek zespół Rafała Góraka wskazywany był jako jeden z kandydatów do spadku, a tymczasem finiszował w górnej połowie ekstraklasowej tabeli! W pierwszych kolejkach prezentowali się „w kratkę”, ale gdy ustabilizowali formę, na dobre rozgościli się w środku stawki i nie musieli martwić się powrotem do I ligi. Gdyby nie nieco gorszy bilans gier z Motorem Lublin, byliby najwyższej sklasyfikowaną drużyną spośród trójki beniaminków, a tak musieli zadowolić się ósmym miejscem.

Najbardziej emocjonującymi momentami sezonu były dla GKS wyjazdy do Krakowa. W potyczce z Cracovią wygrali 4:3 rzutem na taśmę, tymczasem mierząc się na tym samym boisku z Puszczą Niepołomice rozgromili przyszłego spadkowicza aż 6:0! Najgorszy wynik zanotowali w Szczecinie, ulegając Pogoni 0:4.

KADRA

Pozbawiona oczywistych gwiazd drużyna z Katowic potrafiła sama je wykreować. Za największego wygranego poprzednich rozgrywek uznano defensywnego pomocnika Oskara Repkę, który świetną postawą zapracował na powołanie do reprezentacji Polski, a latem na transfer do walczącego o najwyższe cele Rakowa Częstochowa. Jego odejście to nie jedyna strata, bo GKS opuścili też dwaj napastnicy – Sebastian Bergier przeniósł się do Łodzi, a Filip Szymczak wrócił z wypożyczenia do Lecha Poznań. Wśród wzmocnień kadry znajduje się inna widzewska postać – zluzowany Jakub Łukowski. Sprowadzono też innego skrzydłowego, Marcela Wędrychowskiego i stopera Aleksandra Paluszka, których media łączyły z RTS.

Ważnymi postaciami, które pozostały w zespole, byli też bramkarz Dawid Kudła, obrońca Arkadiusz Jędrych oraz pomocnik Adrian Błąd – każdy z nich wystąpił we wszystkich ligowych spotkaniach kampanii 2024/2025. Rozczarował Adam Zrelak, który miał sporo problemów zdrowotnych. Teraz fani „Gieksy” liczą, że doświadczony Słowak odbuduje formę.

KIEDY Z WIDZEWEM?

Tym razem do spotkania czerwono-biało-czerwonych z GKS dojdzie jeszcze szybciej, bo już w 3. kolejce. Dla odmiany, pierwszy mecz odbędzie się w Łodzi, a zaplanowano go na sobotę, 2 sierpnia (godz. 17:30). Rewanż zostanie rozegrany na początku lutego 2026.

PROGNOZA WTM

Dolna połowa tabeli.

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments
Gekoon
15 godzin temu

Skoro zrezygnowali na ostatniej prostej z tego kolesia z Man Utd i City to albo kontuzja albo kupują jeszcze większego kozaka… ;)

1
0
Would love your thoughts, please comment.x