Ligowi rywale pod lupą WTM! #8 Raków
8 lipca 2025, 20:42 | Autor: BercikZ beniaminka spod tarnowskiej Niecieczy, przenosimy się do województwa śląskiego. Od momentu awansu do Ekstraklasy, częstochowski Raków regularnie walczy o najwyższe cele, a miniony sezon zakończył na „pudle”.
O KLUBIE
Raków został założony w marcu 1921 roku jako Klub Sportowo-Footbolowy „Racovia”. W 1924 roku podjęto próbę rejestracji w Związkach Okręgowych Piłki Nożnej w Kielcach i Krakowie, ale z powodu negatywnego nastawienia miejscowego starostwa spowodowanego brakami w statucie, zakończyła się ona niepowodzeniem i „Racovia” została rozwiązana. W 1927 roku, dzięki staraniom lokalnych władz, powołano do życia Robotniczy Klub Sportowy Raków Częstochowa. Mimo że kontynuator tradycji „Racovii” również nie został wówczas zarejestrowany, występował w rozgrywkach piłkarskich i awansował o dwa szczeble. W czasie wojny zespół przestał istnieć – sekcja piłki nożnej została reaktywowana dopiero w 1949 roku.
Sezon 1966/1967 to jeden z pierwszych sukcesów trzecioligowej wówczas drużyny, bo dotarła ona do finału Pucharu Polski, gdzie musiała uznać wyższość Wisły Kraków. Pięć lat później było blisko wyrównania tego rezultatu, ale w półfinale silniejsza okazała się Legia Warszawa. W 1994 roku Raków po raz pierwszy w historii awansował do Ekstraklasy. Na najwyższym szczeblu rozgrywek utrzymał się przez cztery lata, a najlepszą pozycją była ósma, osiągnięta w sezonie 1995/1996. Kolejne lata to osuwanie się w hierarchii aż na czwarty poziom, z którego udało się wydostać dopiero w 2005 roku, kiedy to częstochowianie uzyskali awans do III ligi po wygranym barażu z Koszarawą Żywiec. Do Ekstraklasy Raków powrócił w 2019 roku i w krótkim czasie zdążył się zapisać na kartach historii – w sezonie 2022/23 zdobył Mistrzostwo Polski, a ponadto dwukrotnie wygrał Puchar Polski.
STADION
Raków swoje mecze rozgrywa aktualnie na Stadionie Miejskim przy ul. Limanowskiego. Położony w dzielnicy Raków obiekt w obecnym kształcie funkcjonuje od kwietnia 2021 roku. Stadion zastąpił istniejący od 1955 roku w tym samym miejscu obiekt, który nie spełniał wymogów Ekstraklasy. Cztery oddzielne trybuny są w stanie pomieścić 5500 widzów, w tym 300 kibiców gości. Zadaszona jest zaś jedynie trybuna zachodnia, która zapewnia 1056 miejsc. W poprzednim sezonie fani Widzewa pojawili się na obiekcie w 300 osób.
KIBICE
Kibiców Rakowa łączy zgoda z Chemikiem Kędzierzyn-Koźle i węgierskim Videotonem Szekesfehervar. Oprócz tego, fani „Medalików” żyją w dobrych relacjach z sympatykami Lechii Gdańsk oraz Stomilu Olsztyn. Jeśli chodzi o wrogie stosunki, to na tej liście przede wszystkim należy wymienić Widzew, Ruch Chorzów, Wisłę Kraków, Lech Poznań, Legię Warszawa, Cracovię, Pogoń Szczecin, Arkę Gdynia i grono pozostałych polskich drużyn. Spory wpływ na niechęć do Rakowa miała też sytuacja z finału Pucharu Polski z 2022 roku.
OSTATNI SEZON
Poprzedni sezon był bardzo udany dla kibiców Rakowa. Drużynę ponownie przejął Marek Papszun, a ekipa „Medalików” finalnie zakończyła go na drugim miejscu, do ostatniej kolejki walcząc o tytuł mistrzowski i kończąc go z raptem jednopunktową stratą do poznańskiego Lecha. Dzięki temu, częstochowianie będą rywalizować w europejskich pucharach – w ramach Ligi Konferencji Europy w II rundzie zagrają ze słowacką Ziliną.
KADRA
W przerwie między sezonami doszło do kilku zmian w kadrze Rakowa. Z klubem pożegnali się m.in. Peter Barath, Matej Rodin, Milan Rundić czy Ben Lederman, który odszedł do ligi izraelskiej. Szeregi częstochowskiej drużyny zasilili chociażby przymierzany do Widzewa Oskar Repka, z Jagiellonii Białystok trafił Lamine Diaby-Fadiga, a z ligi cypryjskiej Karol Struski.
KIEDY Z WIDZEWEM?
Pierwsze spotkanie pomiędzy oboma ekipami odbędzie się w Łodzi w ramach 10. kolejki Ekstraklasy, czyli na koniec września. Rewanż w Częstochowie w ramach 27. kolejki sezonu, czyli 4 kwietnia.
PROGNOZA WTM
Walka o TOP 5.