TKzM: „Sektorówka sektorówce nierówna…”
17 października 2013, 11:30 | Autor: RyanPrezentujemy kolejny, choć tym razem nieco skromniejszy, wpis naszego stałego felietonisty, Twardego Kibola z Młyna.
„Sektorówka sektorówce nierówna…”
Na rosyjskich stronach internetowych dostępny jest już fabularny film „Okołofutbola”, traktujący o ekipie Spartaka Moskwa, jej przygodach w – nazwijmy to terenie – oraz ich codziennych (zazwyczaj miłosnych) rozterkach. Film ukazuje to, co wiadomo również w Polsce, czyli fakt, że ekipy chuligańskie, to nie żadne gangi, tylko zwykli ludzie mający różne zawody, lubiący prac się po gębach w imię swojego klubu. Jakie są moje wrażenia? Pomimo, że film dotyczy wroga naszego układowicza, trzeba przyznać, że jest bardzo fajnie zrealizowany. Mówię tu głównie o kilku scenach mordobicia, które dla osób siedzących w temacie i czujących ten klimat, wydadzą się jak najbardziej realne. Wcale nie zdziwiłbym się gdyby takie wydarzenia z filmu, jak pomysłowa zasadzka na chuliganów Dynama Moskwa, czy też to, jak Spartak oszukał Milicję jadąc na umawianą w lesie awanturę, miały już kiedyś miejsce naprawdę.
Smaczku filmowi dodaje fakt, że w niektórych scenach wzięli udział prawdziwi chuligani moskiewskich ekip. Po filmie widać, że na pewno części scenariusza musiały być konsultowane z wtajemniczonymi chłopakami, bo jak już pisałem, prawdopodobieństwo niektórych wydarzeń z ekranu jest jak najbardziej realne (scena ataku w metrze i patenty na to, jak poradzić sobie ze zbyt dużą liczbą drzwi w wagonie, przez które mogą wbiec rywale).
Ogólnie oglądając „Okołofutbola” da się poczuć namiastkę moskiewskiego klimatu chuligańskich porachunków, sportowego trybu życia, niechęci do narkotyków, jak i specyficznego klimatu panującego pomiędzy głównymi ekipami z Moskwy w odniesieniu do „problemu” ludności z Kaukazu. Ale to już sami sobie ocenicie, po obejrzeniu filmu, który polecam wszystkim kibolom!
***
A co na Wembley? Sektorówka, którą polskie media oczywiście się zachwycały od paru dni, podobnie jak tą uszytą na Euro. Co w tym godnego uwagi? Oczywiście, to że w tym samym czasie w Polsce, minister w randze szeryfa Bartłomiej Sienkiewicz, szykuje nowelizację ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Mają to być zmiany zakazujące wnoszenia na mecze…sektorówek.
Co na to media?








Cracovia
GKS Katowice
Górnik Zabrze
Jagiellonia Białystok
Korona Kielce
Lech Poznań
Legia Warszawa
Motor Lublin
Piast Gliwice
Pogoń Szczecin
Radomiak Radom
Raków Częstochowa
Śląsk Wrocław
Widzew Łódź
Wieczysta Kraków
Wisła Kraków
Wisła Płock
Zagłębie Lubin 
Jagiellonia II Białystok
KS CK Troszyn
KTS Weszło Warszawa
Lechia Tomaszów Maz.
ŁKS Łomża
ŁKS II Łódź
Mazovia Mińsk Maz.
Mławianka Mława
Olimpia Elbląg
Olimpia Zambrów
Pelikan Łowicz
Polonia Lidzbark Warm.
Świt Nowy Dwór Maz.
Warta Sieradz
Widzew II Łódź
Wigry Suwałki
Wisła II Płock
Ząbkovia Ząbki