Ligowi rywale pod lupą WTM! #5 Motor
5 lipca 2025, 09:32 | Autor: BercikZe stolicy kraju przenosimy się do województwa lubelskiego. Poprzedni sezon był dla Motoru Lublin wyjątkowo udany, gdyż beniaminek zakończył na wysokim, 7. miejscu. Jak będzie w tym sezonie?
O KLUBIE
Początki Motoru datuje się na rok 1950, kiedy to klub ten został założony przy Fabryce Samochodów Ciężarowych (FSC). W miejsce istniejącego Metalowca Lublin zostało założone Związkowe Koło Sportowe Stal Lublin. Zespół rozpoczął rozgrywki od ówczesnej V ligi, czyli klasy C i skończył je na pierwszym miejscu. Rok później patronat nad klubem całkowicie przejął FSC. W 1957 Stal FSC zmieniła nazwę na Robotniczy Klub Sportowy Motor Lublin. W tym roku w województwie lubelskim powstała liga okręgowa, w której Motor zajął drugie miejsce.
W 1968 roku miał miejsce awans Motoru do II ligi. W 1974 roku po bardzo dobrym sezonie lublinianom nie udało się awansować do I ligi. W 1979 zespół objął doskonale znany na Widzewie Bronisław Waligóra i w następnym roku Motor po raz pierwszy w historii awansował do Ekstraklasy. W 1981 roku w roli beniaminka zajął 11. miejsce, a jesienią po raz drugi dotarł do 1/4 finału Pucharu Polski. W następnym roku klub spadł do II ligi.
W 1996 klub spadł do III ligi, dwa lata później do IV ligi. W 2010 powstała spółka akcyjna Motor Lublin S.A., która po połączeniu ze Spartakusem Szarowola występowała w II lidze. W 2011, mimo zajęcia spadkowego miejsca w tabeli, piłkarze Motoru dzięki problemom finansowym innych klubów dostali licencję i utrzymali się w II lidze. Pod koniec września 2020 roku większościowym udziałowcem klubu został Zbigniew Jakubas. W 2024 roku awansowali do Ekstraklasy.
STADION
Motor rozgrywa swoje spotkania na nowoczesnym obiekcie „Arena Lublin”. Stadion został wybudowany w latach 2012–2014 na terenach po zlikwidowanej cukrowni. Obiekt przeznaczony jest na mecze piłki nożnej, lecz mogą się także odbywać na nim koncerty. W pierwszym meczu piłkarskim na Arenie rozegranym 9 października 2014 zmierzyły się reprezentacje Polski i Włoch do lat 20. Swoje mecze w europejskich pucharach rozgrywają na nim również ekipy z Ukrainy. Stadion może pomieścić 15.247 osób a rekord frekwencji został ustanowiony w tym roku podczas starcia z Legią Warszawa i wyniósł 15.200 osób. Sektor dla przyjezdnych przeznaczony jest dla ponad 1000 osób.
KIBICE
„Motorowcy” to bardzo dobrze zorganizowana ekipa we wschodniej części kraju. Fanatycy z Lublina podążają za swoim klubem na mecze wyjazdowe, niejednokrotnie w bardzo dobrych liczbach. Sympatyzują ze Śląskiem Wrocław, dobre kontakty mają z Hetmanem Zamość. W 2018 roku, po 38 latach, została zerwana zgoda z fanami Chełmianki Chełm. „Rycerze Koziego Grodu” nie lubią fanów Widzewa, Stali Stalowa Wola, Wisły Kraków czy Ruchu Chorzów.
OSTATNI SEZON
Lublinianie w poprzednim sezonie po ponad 30. latach wrócili na najwyższy szczebel rozgrywkowy. W swoim pierwszym po wielu latach meczach w Ekstraklasie spisywali się bardzo dobrze i finalnie zakończyli sezon na bardzo wysokim, 7. miejscu w tabeli. Sporo emocji przyniósł chociażby mecz z Widzewem, zakończony hokejowym wynikiem 3:4. Trzeba przyznać, że trener Mateusz Stolarski wykonuje dobrą pracę w Motorze.
KADRA
Do Motoru Lublin dołączyło do tej pory trzech nowych zawodników, w tym dwóch z widzewską przeszłością. Barwy lublinian reprezentować będą w tym sezonie bowiem Karol Czubak oraz Kacper Karasek. Prócz nich, umowę z klubem podpisał pomocnik Florian Haxha. Więcej graczy może znaleźć po stronie odejść. Lublin opuścili bowiem chociażby Piotr Ceglarz, Samuel Mraz, Kacper Rosa czy Kacper Wełniak.
KIEDY Z WIDZEWEM?
W rundzie jesiennej spotkanie 13. kolejki pomiędzy oboma ekipami odbędzie się w Lublinie, a zostało zaplanowane na weekend 25-26 października. Rewanż w Łodzi w ramach 30. serii spotkań przewidziany jest na 25-26 kwietnia.
PROGNOZA WTM
Druga połowa tabeli.
Zaden Motor (bo ten padl lata temu jak poznanski Lech), tylko Spartakus Szarowola.
poraz ostatni Motor występował w 1 lidze czyli obecnej EX wiosną 1992 roku , wystarczy sprawdzić
W 81 /82 witali nas na dworcu z alko. Potem macanki Motoru z Legią zakończyły te akty sympatii . Zaskakujące, że poprztykali się z Chełmianką bo wydawali się zrośnięci na zawsze