Ligowi rywale pod lupą WTM! #1 Raków

2 lipca 2024, 13:51 | Autor:

Ponownie rozpoczynamy cykl „Ligowi rywale pod lupą WTM”. Na początek zabieramy Was do zespołu z województwa śląskiego, leżącego blisko Łodzi. W Rakowie Częstochowa sporo się wydarzyło, co przedstawiamy w poniższym tekście.

O KLUBIE

Raków został założony w marcu 1921 roku jako Klub Sportowo-Footbolowy „Racovia”. W 1924 roku podjęto próbę rejestracji w Związkach Okręgowych Piłki Nożnej w Kielcach i Krakowie, ale z powodu negatywnego nastawienia miejscowego starostwa spowodowanego brakami w statucie, zakończyła się ona niepowodzeniem i „Racovia” została rozwiązana. W 1927 roku, dzięki staraniom lokalnych władz, powołano do życia Robotniczy Klub Sportowy Raków Częstochowa. Mimo że kontynuator tradycji „Racovii” również nie został wówczas zarejestrowany, występował w rozgrywkach piłkarskich i awansował o dwa szczeble. W czasie wojny zespół przestał istnieć – sekcja piłki nożnej została reaktywowana dopiero w 1949 roku.

Sezon 1966/1967 to jeden z pierwszych sukcesów trzecioligowej wówczas drużyny, bo dotarła ona do finału Pucharu Polski, gdzie musiała uznać wyższość Wisły Kraków. Pięć lat później było blisko wyrównania tego rezultatu, ale w półfinale silniejsza okazała się Legia Warszawa. W 1994 roku Raków po raz pierwszy w historii awansował do Ekstraklasy. Na najwyższym szczeblu rozgrywek utrzymał się przez cztery lata, a najlepszą pozycją była ósma, osiągnięta w sezonie 1995/1996. Kolejne lata to osuwanie się w hierarchii aż na czwarty poziom, z którego udało się wydostać dopiero w 2005 roku, kiedy to częstochowianie uzyskali awans do III ligi po wygranym barażu z Koszarawą Żywiec. Do Ekstraklasy Raków powrócił w 2019 roku i w krótkim czasie zdążył się zapisać na kartach historii, dwukrotnie wygrywając Puchar Polski i dwa razy z rzędu zdobywając wicemistrzostwo kraju – do tego w dwóch minionych sezonach.

STADION

Raków swoje mecze rozgrywa aktualnie na Stadionie Miejskim przy ul. Limanowskiego. Położony w dzielnicy Raków obiekt w obecnym kształcie funkcjonuje od kwietnia 2021 roku. Stadion zastąpił istniejący od 1955 roku w tym samym miejscu obiekt, który nie spełniał wymogów Ekstraklasy. Cztery oddzielne trybuny są w stanie pomieścić 5500 widzów, w tym 300 kibiców gości. Zadaszona jest zaś jedynie trybuna zachodnia, która zapewnia 1056 miejsc. W poprzednim sezonie fani Widzewa pojawili się na obiekcie w 306 osób.

KIBICE

Kibiców Rakowa łączy zgoda z Chemikiem Kędzierzyn-Koźle i węgierskim Videotonem Szekesfehervar. Oprócz tego, fani „Medalików” żyją w dobrych relacjach z sympatykami Lechii Gdańsk oraz Stomilu Olsztyn. Jeśli chodzi o wrogie stosunki, to na tej liście przede wszystkim należy wymienić Widzew, Ruch Chorzów, Wisłę Kraków, Lech Poznań, Legię Warszawa, Cracovię, Pogoń Szczecin, Arkę Gdynia i grono pozostałych polskich drużyn. Spory wpływ na niechęć do Rakowa miała też sytuacja z finału Pucharu Polski z 2022 roku.

OSTATNI SEZON

Po zdobyciu historycznego tytułu mistrza Polski wszyscy sądzili, że Raków jest w stanie wciąż walczyć o najwyższe laury. Rzeczywistość okazała się jednak brutalna. Po odejściu Marka Papszuna zespół prowadził Dawid Szwarga i pod jego wodą „Medaliki” zakończyły poprzednią batalię na siódmym miejscu, z raptem sześciopunktową przewagą nad Widzewem. Władze klubu z Częstochowy podjęły zaskakującą decyzję i w tym sezonie na ławce w roli pierwszego trenera ponownie zasiądzie Papszun.

Zawodnicy z Częstochowy odpadli w eliminacjach Ligi Mistrzów z FC Kopenhaga i pozostały im rozgrywki w Lidze Europy. W niej zajęli czwarte, ostatnie miejsce w grupie, zdobywają raptem cztery punkty. Byli w stanie wygrać ze Sturmem Graz oraz zremisować ze Sportingiem Lizbona.

KADRA

„Medaliki” posiadają bardzo mocny i wyrównany zespół, z wieloma silnymi dublerami. Dzięki temu mogą swobodnie rotować składem. Na ławkę trenerską powrócił Marek Papszun, do dyspozycji szkoleniowca powinien być ponownie Ivi Lopez, wracający po groźnym urazie. Do drużyny dołączył póki co Vassílis Sourlís, natomiast sporo zawodników opuściło zespół spod Jasnej GóryKacper Bieszczad, Marcin Cebula, Adrian Gryszkiewicz, Vladan Kovacević czy Giannis Papanikolaou.

KIEDY Z WIDZEWEM?

Pierwsze spotkanie pomiędzy oboma ekipami odbędzie się w Łodzi w ramach 17. kolejki Ekstraklasy, czyli na koniec listopada-początek grudnia. Rewanż w Częstochowie w ramach ostatniej kolejki sezonu został zaplanowany na 24-25 maja 2025 roku.

PROGNOZA WTM

Walka o podium.

Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zibi? Top
2 miesięcy temu

Mieć takiego Świerczewskiego w Widzewie, nawet sobie nie mogę tego wyobrazić.
Na szczęście mamy największego najprawdziwszego widzewiaka u sterów, który co prawda kasy nie daje dużej, może też nie szuka nikogo lepszego, może wysłał legendarnego Bońka na drzewo, ale za to nie jest też medialną postacią która przyciąga sponsorów i ciągle rzuca cynicznym tekstem że 'jak ktoś przyjdzie z pieniędzmi to pogada’ co pewnie odstraszyło już niejednego luźno zainteresowanego!

Last edited 2 miesięcy temu by Zibi? Top
Andrzej
2 miesięcy temu

„Spory wpływ na niechęć do Rakowa miała też sytuacja z finału Pucharu Polski z 2022 roku.”

A co się stało?

Wojciech
Odpowiedź do  Andrzej
2 miesięcy temu

Poszło o decyzje milicii o nie wnoszeniu dużego formatu flag na sektory na co kibice amici zadecyowali że nie wejdą bez flag natomiast raków normalnie zasiadł na trybunach

Andrzej
Odpowiedź do  Wojciech
2 miesięcy temu

Dzięki :)

4
0
Would love your thoughts, please comment.x