Podsumowanie wiosny 2025 – obrońcy

4 lipca 2025, 19:15 | Autor:

Już jakiś czas temu przybliżyliśmy Wam wyniki bramkarzy Widzewa Łódź w rundzie wiosennej. Z niego wiemy, że pełniący rolę „jedynki” Rafał Gikiewicz nie może być zadowolony z minionego półrocza. Niemniej nie należy zapominać o tych, którzy mu „pomagali”. Dziś na warsztat weźmiemy obrońców. Bramki, asysty czy średnia naszych ocen, to część liczb, jakie będziecie mogli tutaj znaleźć. 

Do rundy wiosennej zostało zarejestrowanych dziesięciu zawodników, choć na boisku pojawiło się dziewięciu z nich. Jedynym, który nie doczekał się ligowych minut, był Jakub Grzejszczak, który w kadrze meczowej był zaledwie dwukrotnie. Obrońcy przyczynili się do straty dwudziestu czterech goli, czyli 1,5 bramki na mecz. Z czystym kontem schodzili z boiska zaledwie pięciokrotnie, choć to i tak lepszy wynik, niż ten wykręcony jesienią. Z przodu natomiast dołożyli trzy gole i dwie asysty.

W statystykach piłkarzy, którzy zostali ocenieni mniej niż sześć razy, nie uwzględnialiśmy średniej za wiosnę. Zgodnie z naszą metodologią wyniki byłyby niemiarodajne. W trakcie sezonu ocenę przyznawaliśmy pod warunkiem rozegrania przynajmniej piętnastu minut meczowych. Przy ocenie za wiosnę piłkarzy, którzy spełnili nasze kryterium, w nawiasie umieściliśmy ilość meczów, za które zostali przez nas ocenieni. Warto też dodać, że statystyki nie obejmują spotkań z Legią Warszawa i Rakowem Częstochowa ze względu na brak dostępności do danych z tych meczów.

2. LUIS SILVA

Portugalczyk szybko został skreślony przez Zeljko Sopicia. Nic dziwnego, bo w Widzewie poza okresem, kiedy występował na lewej obronie, to zwyczajnie na tle reszty drużyny był najsłabszym ogniwem. Znacznie lepiej prezentował się od niego Samuel Kozlovsky, który bez większych problemów wygrał z nim rywalizację. Pozycja Silvy wiosną był na tyle słaba, że chorwacki szkoleniowiec na lewej stronie wolał stawiać na Petera Therkildsena. Portugalczyk jest w porządku facetem i tylko żałować, że nie poszły za tym umiejętności, bo tak uśmiechniętych ludzi potrzeba w szatni. Życzymy powodzenia w dalszej karierze!

Wiosna Silvy w liczbach:

Mecze: 5
Minuty: 400
Gole: 0
Asysty: 0
Żółte kartki: 1
Czerwone kartki: 0
Piłkarz meczu: 0
Odzyskane piłki/Straty: 38/47
Wygrane pojedynki w defensywie: 53%
Wygrane pojedynki w powietrzu: 53%
Wygrane pojedynki w ofensywie: 22%
Celność długich podań: 38%
Przechwyty/mecz: 4,00/mecz
Ocena WTM: Brak

3. SAMUEL KOZLOVSKY

Wiosna była gorsza w wykonaniu tego bocznego obrońcy. O ile na początku rundy wyglądał przyzwoicie, to pewnie wielu mogło to umknąć ze względu na fatalną postawę całego zespołu. Gdy drużynę przejął Zeljko Sopić, Kozlovsky zaliczył poważnych spadek formy i zawalił parę bramek. Zresztą w ostatnich czterech spotkaniach sezonu dwukrotnie schodził z boiska po około godzinie gry, a w dwóch kolejnych podnosił się z ławki rezerwowych i trzeba powiedzieć, że odsunięcie go od pierwszej jedenastki dobrze mu zrobiło. Posadzenie go na ławce to był impuls, który zwyczajnie dobrze na niego podziałał. W kolejnym sezonie o pierwszy skład może być jeszcze ciężej, bo do rywalizacji na jego pozycję został ściągnięty młodziutki Kosowianin uznawany za spory talent. Taka obniżka formy, jak wiosną w nadchodzącym sezonie może nie skończyć się na dwóch meczach na ławce rezerwowych i jesteśmy pewni, że Słowak zdaje sobie z tego sprawę.

Wiosna Kozlovskyego w liczbach:

Mecze: 13
Minuty: 1018
Gole: 1
Asysty: 2
Żółte kartki: 1
Czerwone kartki: 0
Piłkarz meczu: 0
Odzyskane piłki/Straty: 97/122
Wygrane pojedynki w defensywie: 65%
Wygrane pojedynki w powietrzu: 35%
Wygrane pojedynki w ofensywie: 44%
Celność dośrodkowań: 42%
Przechwyty/mecz: 6,27/mecz
Ocena WTM: 4,58 (13)

4. MATEUSZ ŻYRO

Według naszych ocen Żyro był trzecim najlepszym zawodnikiem wiosny, choć nad nim znajduje się Juan Ibiza, który rozegrał zaledwie siedem spotkań, o czym warto pamiętać. Jeden z najbardziej równych graczy łódzkiego Widzewa, który z roku na rok rośnie, a otoczenie się bardziej jakościowymi piłkarzami w przyszłym sezonie może pozwolić mu wskoczyć do grupy bardzo solidnych ligowców. Jeden z jego najlepszych meczów w tej rundzie, to ten z Zagłębiem Lubin, gdzie strzelił bramkę na wagę remisu.

Wiosna Żyry w liczbach:

Mecze: 14
Minuty: 1260
Gole: 1
Asysty: 0
Żółte kartki: 3
Czerwone kartki: 0
Piłkarz meczu: 1
Odzyskane piłki/Straty: 131/115
Wygrane pojedynki w defensywie: 66%
Wygrane pojedynki w powietrzu: 59%
Wygrane pojedynki w ofensywie: 89%
Celność długich podań: 56%
Przechwyty/mecz: 4,92/mecz
Ocena WTM: 5,18 (14)

15. JUAN IBIZA

Jeden z widzewiaków, których najbardziej szkoda, jeśli chodzi o odejścia z klubu. Hiszpan to bardzo jakościowy obrońca, ale niestety jego mankamentem jest zdrowie. Widzew nie może sobie już w tej chwili pozwolić, żeby Mateusz Żyro tworzył parę stoperów z zawodnikiem, który rozegrał zaledwie połowę meczów w rundzie. Jego liczby można uznać za solidne, ale raczej nie wybitne. Życzymy powodzenia w dalszej karierze!

Wiosna Ibizy w liczbach:

Mecze: 8
Minuty: 609
Gole: 0
Asysty: 0
Żółte kartki: 1
Czerwone kartki: 0
Piłkarz meczu: 0
Odzyskane piłki/Straty: 44/35
Wygrane pojedynki w defensywie: 63%
Wygrane pojedynki w powietrzu: 59%
Wygrane pojedynki w ofensywie: 75%
Celność długich podań: 50%
Przechwyty/mecz: 2,83
Ocena WTM: 5,36 (7)

16. PETER THERKILDSEN

Duńczyk przychodził do Widzewa, jako wielki niewypał transferowy Djurgardens. Nie zdążył jeszcze kopnąć piłki, a kibice już go skreślili. Po czasie zyskał wielu fanów, a jego występy zostały uznane za wystarczająco dobre, aby zdecydować się na jego wykup. Podtrzymujemy, że ma w sobie jakiś pierwiastek Luisa Silvy. Chodzi nam głównie o dosyć agresywną, tudzież nieostrożną grę, która w najmniej odpowiednim momencie może się skończyć czerwoną kartką. To na razie jednak gdybanie, bo piłkarsko 27-latek względnie się obronił. Błagamy jednak, aby nikt więcej nie wpadał na pomysł, żeby grać nim na pozycji stopera, bo jest to gwarancja straty gola. Według nas będzie pełnił rolę rezerwowego Marcela Krajewskiego. Za młodzieżowcem przemawia motoryka, o której sam wspominał w rozmowie w RadioWidzew. Jeżeli 20-latek ustabilizuje formę, to będzie nie do ruszenia z jedenastki Sopicia.

Wiosna Therkildsena w liczbach:

Mecze: 11
Minuty: 861
Gole: 0
Asysty: 0
Żółte kartki: 3
Czerwone kartki: 0
Piłkarz meczu: 0
Odzyskane piłki/Straty: 62/86
Wygrane pojedynki w defensywie: 74%
Wygrane pojedynki w powietrzu: 50%
Wygrane pojedynki w ofensywie: 40%
Celność dośrodkowań: 19%
Przechwyty/mecz: 3,56
Ocena WTM: 4,73 (11)

21. PAWEŁ KWIATKOWSKI

Uważamy, że powinien szukać wypożyczenia w I Lidze, w zespole, który zagwarantuje mu regularną grę. W Łodzi rozglądają się za jeszcze jednym stoperem, a ściągnięcie takowego spowoduje, że Kwiatkowski wyląduje jako piąty w hierarchii. Miał przebłyski, ale wydaje się, że błędów było zdecydowanie więcej. Nie pomógł mu też okres, w którym występował na prawej obronie, czyli swojej nienominalnej pozycji. Wynikało to oczywiście z braków kadrowych i między innymi dlatego zaliczył fatalny występ we Wrocławiu, gdzie wszystko, co mógł zrobić, zrobił źle. To dalej bardzo młody, bo osiemnastoletni gracz, a do rozwoju absolutnie potrzebne mu są minuty.

Wiosna Kwiatkowskiego w liczbach:

Mecze: 7
Minuty: 349
Gole: 0
Asysty: 0
Żółte kartki: 3
Czerwone kartki: 1
Piłkarz meczu: 0
Odzyskane piłki/Straty: 44/42
Wygrane pojedynki w defensywie: 63%
Wygrane pojedynki w powietrzu: 39%
Wygrane pojedynki w ofensywie: 40%
Celność długich podań: 46%
Przechwyty/mecz: 3,6/mecz
Ocena WTM: Brak

24. POLYDEFKIS VOLANAKIS

Przyszedł w złym dla klubu okresie i od razu został wrzucony na głęboką wodę. Bardzo dobrze wypadł w pojedynkach w defensywie, ale poprawić należy grę w powietrzu i zwrócić uwagę na ilość strat – ta nie powinna być większa niż ilość odzyskanych piłek, szczególnie w przypadku obrońcy. Podoba nam się, że jest zadziorny, nie odpuszcza i nie boi się mieć piłki przy nodze. Jest tu na pewno sporo miejsca do rozwoju, ale ciężko powiedzieć czy to wystarczy do bycia podstawowym obrońcą czerwono-biało-czerwonych. Na pewno dyspozycja z rundy wiosennej mu na to nie pozwoli.

Wiosna Volanakisa w liczbach:

Mecze: 8
Minuty: 572
Gole: 0
Asysty: 0
Żółte kartki: 1
Czerwone kartki: 0
Piłkarz meczu: 0
Odzyskane piłki/Straty: 52/62
Wygrane pojedynki w defensywie: 85%
Wygrane pojedynki w powietrzu: 43%
Wygrane pojedynki w ofensywie: 56%
Celność długich podań: 56%
Przechwyty/mecz: 3,25/mecz
Ocena WTM: 4,29 (7)

30. JAKUB GRZEJSZCZAK

Formalnie Grzejszczak znajdował się w tym sezonie w kadrze pierwszej drużyny, z którą przed długi czas trenował. Nie doczekał się jednak debiutu, a pod koniec sezonu, gdy drużyna była w dużym kryzysie, na co dzień mogliśmy oglądać go w rezerwach. Wiosną wystąpił w 10 meczach rezerw. Grał na lewej obronie, choć parę razy trener Michał Czaplarski przesuwał go wyżej, w okolice skrzydła.

Wiosna Grzejszczaka w liczbach:

Mecze: 0
Minuty: 0
Gole: 0
Asysty: 0
Żółte kartki: 0
Czerwone kartki: 0
Piłkarz meczu: 0
Odzyskane piłki/Straty: 0/0
Wygrane pojedynki w defensywie: –
Wygrane pojedynki w powietrzu: –
Wygrane pojedynki w ofensywie: –
Celność dośrodkowań: –
Przechwyty/mecz: –
Ocena WTM: Brak

62. LIRIM KASTRATI

Fatalny transfer. Od początku do końca był bardzo słaby i regularnie zawodził. Peter Therkildsen, choć mamy do niego sporo wątpliwości, to jest spokojnie półkę wyżej od Kosowianina. Jeśli chodzi o minioną rundę, to rozegrał zaledwie jeden mecz, kiedy podniósł się z ławki w meczu z GKS-em. Trzeba mu oddać, że dał wtedy bardzo dobrą zmianę i zapamiętamy go z tego spotkania między innymi przez wybicie piłki z linii bramkowej.

Wiosna Kastratiego w liczbach:

Mecze: 1
Minuty: 28
Gole: 0
Asysty: 0
Żółte kartki: 0
Czerwone kartki: 0
Piłkarz meczu: 0
Odzyskane piłki/Straty: 5/7
Wygrane pojedynki w defensywie: 100%
Wygrane pojedynki w powietrzu: 100%
Wygrane pojedynki w ofensywie: 0%
Celność dośrodkowań: –
Przechwyty/mecz: 2,00/mecz
Ocena WTM: Brak

91. MARCEL KRAJEWSKI

Bardzo mu kibicujemy. Miał bardzo dobre mecze, ale też takie, w których odstawał od reszty zespołu. Nie pomagały mu też problemy zdrowotne. Celem numer jeden dla „Kraja” jest ustabilizowanie formy. Gdy uda mu się to zrobić, to będzie solidnym punktem bloku obrony. W nadchodzącym sezonie sinusoidalna forma może go posadzić na dłużej na ławce rezerwowych. 20-latek ma talent i predyspozycje, żeby zostać czołowym zawodnikiem na tej pozycji w lidze – do tego potrzebne są minuty i wcześniej przez nas wspomniane ustabilizowanie formy. Miejmy nadzieję, że na przeszkodzie nie staną mu już urazy. Jeden z jego najlepszych występów w rundzie wiosennej to ten z Jagiellonią Białystok. Mecz, choć przegrany to pokazał, że w Krajewskim drzemie potencjał. Był pewny w swoich poczynaniach i miał naprawdę solidne statystyki, a przypomnijmy, że grał wtedy na Darko Churlinova.

Wiosna Krajewskiego w liczbach:

Mecze: 11
Minuty: 662
Gole: 1
Asysty: 0
Żółte kartki: 1
Czerwone kartki: 0
Piłkarz meczu: 1 (Jaga)
Odzyskane piłki/Straty: 48/68
Wygrane pojedynki w defensywie: 50%
Wygrane pojedynki w powietrzu: 29%
Wygrane pojedynki w ofensywie: 53%
Celność dośrodkowań: 13%
Przechwyty/mecz: 2,78/mecz
Ocena WTM: 5,00 (11)

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztofpiastòw
4 godzin temu

Nie wiem do końca jak działa zapis umowy z legią jak chodzi o Krajewskiego. Przypuszczam że niekorzystnie dla nas.
Ktoś wie?
Volanakis chciałbym żeby odpalił,ma według mnie to coś.
Musimy pamiętać że to będzie całkowicie inny WIDZEW niż z ubiegłego sezonu , ten co był gwarantował spadek w tym sezonie.

Nasztata
3 godzin temu

Zostawmy już tą wiosnę, bo wszyscy chcemy o niej jak najszybciej zapomnieć

2
0
Would love your thoughts, please comment.x