Stomil Olsztyn – Widzew Łódź 0:2 (0:1)

4 marca 2022, 19:53 | Autor:

Rehabilitacja! Po tragicznym występie przed tygodniem, piłkarze Widzewa Łódź wrócili na dobre tory i odnieśli wyjazdowe zwycięstwo! Gra podopiecznych Janusza Niedźwiedzia nadal nie porywała, ale wystarczyło to do pokonania Stomilu Olsztyn 2:0. Już na samym początku meczu wynik otworzył Bartłomiej Pawłowski, który tuż po zmianie stron powtórzył ten wyczyn, zapewniając drużynie ważną wygraną!

Szkoleniowiec łodzian dokonał przed tym spotkaniem trzech zmian w wyjściowym składzie. Pierwsza była wymuszona, bo z powodu zawieszenia za cztery żółte kartki wystąpić nie mógł Patryk Stępiński. Jego miejsce w bloku obronnym zajął Martin Kreuzriegler. Ciekawiej było z przodu, gdzie okazję pojawienia się od początku na murawie otrzymali Kristoffer Normann Hansen i Fabio Nunes. Ten drugi nie zastąpił Radosława Gołębiowskiego, bo on również był w jedenastce i pełnił rolę młodzieżowca. W ataku dość niespodziewanie ustawiony został z kolei Pawłowski. Z całym zespołem do Olsztyna przyjechał także Patryk Lipski, lecz jako że nie został potwierdzony do gry – dzisiejsze zawody musiał oglądać z boku.

Zawody rozpoczęły się od prób ataków obu zespołów. Pierwszy celny strzał oddał w piątej minucie Gołębiowski, ale wypożyczony z Legii Warszawa Kacper Tobiasz poradził sobie z nim bez żadnego trudu. W odpowiedzi, na lewej stronie pokazał się Łukasz Moneta i dograł do Patryka Mikity. Ten wycofał do Tomasza Tymosiaka, na szczęście uderzenie było niecelne. W kolejnej akcji szczęścia poszukał Kreuzriegler, zaś piłka, po próbie z dystansu, wypadła na róg. Z niego dośrodkował Gołębiowski, Marek Hanousek zgrał futbolówkę do Pawłowskiego, a ten z najbliższej odległości pokonał bramkarza! Stomil próbował od razu zareagować i rzucił się do ataku, ale dwa słabe strzały wylądowały w rękach Jakuba Wrąbla.

W trzynastej minucie powinno być 2:0! Widzewiacy wyszli z szybką akcją, a Paweł Zieliński zostawił piłkę Gołębiowskiemu. Ten bez zastanowienia uderzył w samo okienko – swoich kolegów świetną interwencją uratował Tobiasz. Po chwili Gołębiowski znów poszukał szczęścia, tym razem z rzutu wolnego. I był jeszcze bliżej, bo po rękach golkipera trafił w poprzeczkę! W kolejnej akcji młodzieżowiec ponownie był główną postacią, ale teraz raczej negatywną – to on przerwał groźną kontrę olsztynian, za co otrzymał żółtą kartkę. Czerwono-biało-czerwoni przeważali, natomiast – podobnie jak przed tygodniem – uważać musieli na błędy w obronie. Po jednym z nich, przypadkowo sam na sam z Wrąblem wyszedł Mikita. Golkiper był na szczęście na posterunku i drużyna z al. Piłsudskiego utrzymała prowadzenie.

W kolejnych fragmentach gry tempo meczu osłabło. Podopieczni trenera Niedźwiedzia starali się uspokoić wydarzenia na boisku i cierpliwie konstruowali swoje akcje, długo rozgrywając piłkę. Brakowało im jednak dokładności w ostatniej fazie, więc niewiele z tego wychodziło. Stomil próbował odpowiadać, ale defensywa była lepiej dysponowana i nie pozwalała na zbyt dużo. W 36. minucie goście świetnie rozegrali rzut wolny – futbolówka trafiła na głowę Daniela Tanżyny, którego od skierowania jej do siatki powstrzymał obrońca. Nad poprzeczką uderzał jeszcze Kreuzriegler, bardzo aktywny był Pawłowski, jednak najlepszą okazję na podwyższenie prowadzenia miał znów kapitan. Po dobrym dośrodkowaniu z rzutu rożnego Gołębiowskiego, główkę stopera w świetny sposób odbił golkiper. Do przerwy było więc 1:0.

Do drugiej połowy oba zespoły przystąpiły bez zmian w składach. Olsztynianie ruszyli do przodu z chęcią odrobienia strat, a przyjezdni oczekiwali na swoje kontrataki. I już pierwszy z nich przyniósł oczekiwany efekt! Co prawda pierwszy rajd Pawłowskiego został zatrzymany, lecz łodzianie odebrali jeszcze piłkę. Po chwili w pole karne wpadł Dominik Kun, podał do Pawłowskiego, a ten wyłożył Normannowi Hansenowi. Strzał obronił Tobiasz, jednak przy dobitce Pawłowskiego był już bezradny! Skrzydłowy zaliczył dublet, podwyższając w ten sposób na 2:0. Pomimo utraty gola, cały czas przewagę miał Stomil. W ciągu kilku minut, gospodarze wykonali kilka stałych fragmentów gry, choć żaden nie skończył się powodzeniem.

Opiekun Stomilu nie zamierzał zbyt długo czekać i szybko dokonał dwóch ofensywnych zmian, wpuszczając na boisko między innymi Merveille’a Fundambu. Od tego momentu zespół z Warmii zyskał bardzo dużą przewagę. Piłka praktycznie nie opuszczała łódzkiej połowy, dwukrotnie było też o włos od rzutu karnego – najpierw po potencjalnym zagraniu ręką jednego z widzewiaków, później po ewentualnym przewinieniu Nunesa. Całe szczęście, wideoweryfikacja niczego się nie dopatrzyła. W 68. minucie świetnie zachował się też Wrąbel, parując na poprzeczkę główkę jednego z olsztynian. Po tej sytuacji trener Niedźwiedź mógł dokonać przygotowywanych już od dłuższego czasu roszad – zmęczonego Gołębiowskiego zastąpił debiutujący Ernest Terpiłowski, a Normanna Hansena odciążył Karol Danielak.

Zwłaszcza wejście na boisko tego drugiego wniosło do gry łodzian trochę ożywienia, przede wszystkim pozwoliło też dać odpocząć formacji obronnej. Po chwili, na skutek urazu Nunesa, szkoleniowiec gości przeprwoadził jeszcze dwie zmiany: miejsce Pawłowskiego w ataku zajął Bartosz Guzdek, a Portugalczyka wymienił Przemysław Kita. Guzdek już w pierwszym kontakcie z piłką dał się sfaulować przeciwnikowi na osiemnastym metrze, tworząc okazję na gola z rzutu wolnego. Do futbolówki poszedł Danielak, lecz wyraźnie przestrzelił. Czerwono-biało-czerwoni kontrolowali wydarzenia na murawie, choć już w doliczonym czasie gry przed świetną szansą stanął Mikita – znowu kapitalnie obronił jednak Wrąbel! Goście zdołali więc dowieźć do ostatniego gwizdka sędziego zwycięstwo 2:0! Może styl gry zespołu nadal nie zachwycał, ale najważniejsze, że widzewiacy powrócą do Łodzi z trzema punktami na koncie!