Warta Sieradz – Widzew Łódź 2:9 (2:3)

20 lipca 2019, 11:04 | Autor:

W ostatnim meczu sparingowym przed inauguracją sezonu 2019/2020 piłkarze Marcina Kaczmarka zaprezentowali dwa oblicza. Strzelenie sześciu goli daje powody do optymizmu w ofensywie, ale martwi dziurawa obrona. Największym wygranym w Sieradzu był autor czterech bramek – Przemysław Kita!

U progu inauguracji nowych rozgrywek Marcin Kaczmarek miał do dyspozycji wszystkich piłkarzy. Żaden z nich nie narzeka już na poważniejsze problemy zdrowotne, dlatego o wywalczeniu miejsca w składzie decydować będą umiejętności oraz forma. Sobotnie zawody RTS zaczął więc w najsilniejszym możliwym obecnie zestawieniu, ale rezerwowi dali sygnał szkoleniowcowi. Zwłaszcza jeden z nich.

W pierwszych minutach piłkarze Widzewa mieli olbrzymią przewagę, a mecz przypominał niedawną rywalizację z czeskim MFK Frydek-Mistek. Nic dziwnego, że już pierwsza akcja przyniosła łodzianom prowadzenie. Adam Radwański zagrał do Marcina Robaka, ten dobrze opanował piłkę i podał do lepiej ustawionego Daniela Mąki. Wystarczyło tylko trafić do pustej bramki. Chwilę później mogło być już 2:0. Bartłomiej Poczobut prostopadłym podaniem uruchomił Michaela Ameyaw, ale ten został wypchnięty przez Mateusza Wlazłowskiego do boku pola karnego i nic z tego nie wyszło.

Na kolejną okazję trzeba było czekać kwadrans, gdy ze skrzydła dośrodkowywał Łukasz Turzyniecki. Bliski zamknięcia akcji wślizgiem był wbiegający na krótki słupek Robak, ale szybsi byli obrońcy. Z kolei wolej Ameyaw trafił w poprzeczkę, a Wlazłowski nogami obronił strzał Rafała Wolsztyńskiego. Od czasu do czasu zaskoczyć ofensywnie próbowali gospodarze, lecz Patryk Wolański zachowywał czujność.

Drugi gol dla łodzian padł w 24. minucie. Z piłką na lewym skrzydle zabrał się Robak, przytomnie dograł do wbiegającego w pole karne Wolsztyńskiego, a ten ograł bramkarza i posłał futbolówkę do pustej siatki! Kolejne bramki wydawały się być tylko kwestią czasu. Na listę strzelców powinien wpisać się także Radwański, ale po świetnym podaniu Sebastiana Zielenieckiego, będąc sam na sam z Wlazłowskim, przelobował nie tylko jego, ale i bramkę sieradzan. Od 35. minuty obraz gry niespodziewanie się jednak zmienił. Widzewiacy zaczęli popełniać koszmarne błędy w defensywie. Najpierw Zieleniecki bezmyślnie sprokurował rzut karny, zamieniony na gola przez Adama Patorę, a dwie minuty później na 2:2, po składnej akcji, strzelił Łukasz Chojecki. O ile budowanie akcji wyglądało składnie, o tyle obrona RTS był zagubiona jak dzieci we mgle…

Ostatnim akcentem pierwszej połowy był trzeci gol łodzian. Indywidualna akcja Wolsztyńskiego zakończyła się zagraniem do Mąki, a ten ze spokojem zaliczył „trafienie do szatni”. Na drugie czterdzieści pięć minut trener Kaczmarek posłał czterech nowych zawodników, którzy w pierwszym kwadransie nie wnieśli za wiele ożywienia. Dopiero w 58. minucie sprawy w swoje ręce wziął Robak, świetnie strzelając z rzutu wolnego. Piłka po rękach Macieja Mielcarza obiła się jednak o poprzeczkę!

Kapitan dał tym strzałem sygnał do pobudki i pięć minut później było 4:2! Rezerwowy Przemysław Kita dostał znakomite podanie z lewej flanki od Ameyaw i nie miał problemów z pokonaniem Mielcarza. Kolejne momenty, to popis Kity, który z zimną krwią wykorzystywał błędy defensywy Warty. Sprowadzony z Olimpii Grudziądz zawodnik strzelił swoją drugą i po chwili trzecią bramkę, zaliczając hat-trick w odstępie zaledwie dziewięciu minut!

Ostatni kwadrans przebiegał znów całkowicie pod dyktando Widzewa. Goście wymieniali sporą ilość podań na połowie rywala i w 80. minucie mogli strzelić siódmego gola. Z pola karnego lewą nogą przymierzył Wolsztyński, ale Mielcarz tym razem nie dał się zaskoczyć. Chwilę później nie miał już nic do powiedzenia. Po nieco przypadkowym odbiciu piłki od słupka w 100% sytuacji znalazł się Kita, trafiając na 7:2! Kolejna bramka w sobotnim spotkaniu padła w 85. minucie. W polu karnym faulowany był Christopher Mandiangu, który sam postanowił wymierzyć sprawiedliwość. Kropnął z 11. metra pod poprzeczkę bramki Macieja Mielcarza, nie dając mu żadnych szans na skuteczną interwencję. Pozazdrościł mu Rafał Wolsztyński, celnym uderzeniem po solowej akcji strzelając po raz dziewiąty dla łodzian!

Próba generalna wypadła więc wzorowo, jeżeli chodzi o skuteczność pod bramką przeciwnika. Niepokoić może indolencja obronna w pierwszej połowie, ale miejmy nadzieję, że w Wejherowie zobaczymy już dużo szczelniejszą defensywę łodzian! Start ligi za tydzień, o 18:00.

35′ Patora (k), 37′ Chojecki – 3′, 43′ Mąka, 24′, 87′ Wolsztyński, 63′, 70′, 71′, 82′ Kita, 85′ Mandiangu