Widzew Łódź – Legia Warszawa 2:3 (0:0)

30 października 2019, 20:31 | Autor:

Legia Warszawa wyeliminowała Widzew z Pucharu Polski, zwyciężając w środowy wieczór przy Piłsudskiego 3:2. Choć piłkarzom Marcina Kaczmarka nie udało się zdjąć trwającej już przeszło 19 lat klątwy, postraszyli faworyzowanych gości. Po meczu żegnała ich owacja na stojąco!

Trener Marcin Kaczmarek obiecywał wystawić do gry najsilniejszy możliwy skład i słowa dotrzymał. Od pierwszej minuty na boisku oglądaliśmy dziewięciu zawodników, którzy zagrali przed czterema dniami ze Stalą Stalowa Wola. Dwie zmiany, to powrót Łukasza Kosakiewicza na prawą obronę oraz wstawienie na lewe skrzydło Christophera Mandiangu. Nieoczekiwanie mniej zamieszał Aleksandar Vuković. Opiekun gości dokonał tylko jednej roszady w porównaniu do niedzielnego starcia z Wisłą Kraków. Nastąpiła ona w bramce, reszta pozycji została obsadzona przez tych samych graczy!

Początek spotkania wyglądał inaczej niż się spodziewano. Legioniści pozwolili Widzewowi rozgrywać piłkę od własnej połowy, przyczajeni czekali na błąd. Wywalczyli rzut rożny, po którym niecelnie głową uderzył Igor Lewczuk. Odgryźć próbował się Mandiangu, ale rywale zablokowali jego strzał. W 11. minucie goście poważnie zagrozili, gdy prostopadłe podanie Luquinhasa znalazło w polu karnym Pawła Wszołka. Skrzydłowy znalazł się sam przed Wojciechem Pawłowskim, ale ten odbił piłkę nogą. Z dobitką pośpieszył Jose Kante, lecz w przyjęciu pomógł sobie ręką.

K0lejne fragmenty były raczej wyrównane, w grze gospodarzy widać było bardzo duży pragmatyzm. Nie porywali się z motyką na słońce, pilnowali się przed popełnieniem błędu. Mimo bardzo ostrożnego podejścia, kilka razy udało się dostać pod bramkę Radosława Cierzniaka. Niestety, bez efektu. W 26. minucie znów pokazał się Kante, jednak jego uderzenie sparował na róg Daniel Tanżyna. Trzy minuty później „Wojskowi” mieli 100% okazję do objęcia prowadzenia. Zupełnie niekryty Arvydas Novikovas dostał podanie, po którym znalazł się oko w oko z Pawłowskim. Pomocnik próbował zdobyć gola efektowną podcinką, ale spudłował!

Warszawiacy zaczęli atakować coraz śmielej. W 34. minucie znów byli o włos od otwarcia wyniku. Z łatwością w pole karne przedarł się Luqiunhas, który miękko zacentrował na głowę Kante. Napastnik lekko strącił piłkę, a ta odbiła się od górnej części poprzeczki. Pozycję strzelecką, po szybkiej kontrze, wypracował sobie również Wszołek, ale strzelił ponad bramką. Łodzianie odpowiedzieli równie groźną sytuacją. W polu karnym odnalazł się Przemysław Kita, który strzelił bez namysłu. Cierzniak poradził sobie w tej próbie.

Ostatnim ważnym akcentem pierwszej połowy była składna akcja legionistów, po której w dobrej sytuacji znalazł się najlepszy w zespole Luquinhas. Brazylijczyk oddał techniczny strzał w górny róg bramki, ale na torze jej lotu znalazł się jeszcze Sebastian Rudol, głową wybijając futbolówkę za linię końcową.

Po przerwie na boisko wybiegły te same jedenastki, ale bardzo szybko zmianie uległ wynik meczu. W 48. minucie Michał Karbownik uciekł Kosakiewiczowi, zagrał na 5. metr, gdzie idealnie w tempo wbiegł Kante, z bliska pokonując Pawłowskiego. Nie minęło pięć minut, a Legia prowadziła już 2:0! Ponownie błąd w swojej strefie popełnił Kosakiewicz, któremu znów uciekł Karbownik. Golkiper RTS zdołał obronić strzał młodego pomocnika, a dobita Domagoja Antolica trafiła w słupek. Goście do końca byli jednak przytomni w tej akcji, Kante podał do niekrytego Wszołka, a ten z bliska dopełnił formalności.

Łodzianie po dwóch silnych ciosach nieco się zachwiali, ale chwała im za to, że zdołali szybko oddać przeciwnikom. W 57. minucie Kornel Kordas zagrał do Daniela Mąki, a związany w przeszłości z Polonią Warszawa pomocnik został sfaulowany w narożniku pola karnego przez Igora Lewczuka. Piłkę na 11. metrze, jak zawsze, ustawił Marcin Robak i jak zawsze posłał ją do siatki! Szkoda, że akurat w tym momencie nad boisko nadciągnęły kłęby gęstego dymu z rac odpalonych w sektorze gości, bo Szymon Marciniak musiał przerwać zawody na kilka ładnych minut i nie można było od razu pójść za ciosem.

Po wznowieniu gry w piłkarzy Kaczmarka wstąpiło więcej optymizmu i odwagi. Starali się zaatakować, ale brakowało im precyzji w kluczowych momentach. W 73. minucie wyszło im jednak wszystko. Zaatakowany pressingiem Walerian Gwilia stracił piłkę, Robak zagrał ją do Bartłomieja Poczobuta, a ten wypatrzył przed bramką Kitę. Widzewiak ruszył w jej kierunku i po walce z Arturem Jędrzejczykiem futbolówka wpadła do siatki! Ostatecznie zapisano to jako samobójcze trafienie kapitana przyjezdnych.

Mało brakowało, a gospodarze po chwili wyszliby na prowadzenie. Kita dośrodkował na krótki słupek, gdzie filigranowy Mąka głową próbował zaskoczyć Cierzniaka. W ostatnim momencie ubiegł go jednak Mateusz Wieteska, zażegnując niebezpieczeństwo. Mecz się wyrównał i gdy wydawało się, że Legii będzie bardzo trudno o awans, ta zdołała strzelić trzeciego gola. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego za krótko wybita piłka trafiła do Lewczuka, a ten idealnie przymierzył w długi róg, odzyskując prowadzenie dla swojej drużyny!

Gospodarze znów musieli rzucić się do odrabiania strat i czasu na to mieli całkiem sporo. Marciniak doliczył bowiem aż dziewięć dodatkowych minut. Długimi fragmenty nie działo się w nich nic ciekawego, aż przyszła 100. minuta. Faulowany na 22. metrze został Możdżeń, a z rzutu wolnego Radosława Cierzniaka postraszył Mąka. Bramkarz zdołał jednak odbić jego uderzenie, a kilka chwil później usłyszeliśmy ostatni gwizdek.

58′ Robak (k), 73′ Jędrzejczyk (k) – 48′ Kante, 52′ Wszołek, 84′ Lewczuk

Pawłowski – Kosakiewicz, Rudol, Tanżyna, Kordas – Mąka, Możdżeń, Poczobut (90+6′ Radwański), Mandiangu (58′ Gutowski) – Kita (90+3′ Wolsztyński) – Robak