Bez zwycięstwa w poprzednich pucharowych starciach z Legią

30 października 2019, 16:21 | Autor:

Sześć razy piłkarze Widzewa i Legii Warszawa rywalizowali w rozgrywkach Pucharu Polski. Niestety, łodzianie ani razu nie byli w stanie wygrać, choć w większości z nich spotkań losy awansu rozstrzygały się dopiero w samej końcówce.

Po raz pierwszy obie drużyny zmierzyły się w pucharowych zmaganiach w sezonie 1973/1974. Dla występujących w II lidze widzewiaków pojedynek z klubem z elity, w dodatku aktualnym zdobywcą PP, był prawdziwym świętem. Pomimo różnicy poziomów, łodzianie długo dzielnie radzili sobie z przeciwnikami. Gola stracili dopiero w 86. minucie, a jego strzelcem był Kazimierz Deyna.

Cztery i pół roku później zespoły z Łodzi Warszawy spotkały się ponownie, tym razem w stolicy, w ćwierćfinale rozgrywek. Wynik szybko otworzył Henryk Dawid, ale tuż po starcie drugiej połowy wyrównał Jerzy Banaszak. Gdy wydawało się, że spotkanie zakończy się dogrywką, w ostatniej minucie do siatki trafił Adam Topolski, dając legionistom triumf.

Nie inaczej było w sezonie 1985/1986, gdy Legia wygrała 1:0, a bramka Witolda Sikorskiego padła na trzy minuty przed końcem regulaminowego czasu gry. Dwa lata później byliśmy już jednak świadkami dogrywki. Prowadzenie widzewiakom dał Tadeusz Świątek, lecz w drugiej części gry wyrównał Tomasz Arceusz. Niestety, w dodatkowych 30 minutach gry bramki zdobyli Dariusz Dziekanowski oraz Leszek Pisz.

Również w 1993 roku to piłkarze Widzewa jako pierwsi strzelili gola. Marek Koniarek otworzył rezultat spotkania 1/8 finału Pucharu Polski, jednak i wtedy legioniści byli w stanie odwrócić losy meczu. Najpierw wyrównał Adam Fedoruk, a w 87. minucie zwycięskiego gola zdobył Wojciech Kowalczyk.

Dopiero ostatnia potyczka obu drużyn miała inny przebieg niż pięć poprzednich. Nie był on jednak korzystny dla Widzewa W październiku 2011 roku Legia nie dała swoim przeciwnikom zbyt wielu szans i wygrała 3:0, a na listę strzelców wpisali się były widzewiak Jakub Wawrzyniak oraz Manu Rafał Wolski.

Czy widzewiacy w końcu odmienią tę niekorzystną serię? Przekonamy się już dziś późnym wieczorem!

Historia meczów Widzewa z Legią w Pucharze Polski:

28.11.1973 (1/8 finału), Widzew Łódź – Legia Warszawa 0:1 (Deyna)
01.03.1978 (1/4 finału), Legia Warszawa – Widzew Łódź 2:1 (Banaszak, Topolski – Dawid)
09.10.1985 (1/8 finału), Widzew Łódź – Legia Warszawa 0:1 (Sikorski)
18.11.1987 (1/8 finału), Widzew Łódź – Legia Warszawa 1:3 pd. (Świątek – Arceusz, Dziekanowski, Pisz)
10.11.1993 (1/8 finału), Widzew Łódź – Legia Warszawa 1:2 (Koniarek – Fedoruk, Kowalczyk)
26.10.2011 (1/8 finału), Legia Warszawa – Widzew Łódź 3:0 (Wawrzyniak, Manu, Wolski)

Bilans łączny: 0 awansów Widzewa, 6 awansów Legii. Bilans meczów: 0 zwycięstw Widzewa, 6 zwycięstw Legii. Bramki: 12:3 dla Legii.