Trzy dublety oraz ligowe premiery Kerka i Rondicia
4 października 2023, 15:10 | Autor: RyanNajlepsi strzelcy Ekstraklasy zrobili sobie w miniony weekend wolne. Żaden z nich nie trafił do siatki w meczach swoich drużyn. Niewielki ruch nastąpił za ich plecami, z kolei w Widzewie mieliśmy dwie premiery w jednej akcji.
Otwierający klasyfikację Erik Exposito, a także czający się za jego plecami Pedro Henrique i Tomas Pekhart w 10. kolejce nie zdołali powiększyć swoich dorobków. Trzech innych zawodników mogło cieszyć się z podwójnych trafień. Dublety zaliczyli obrońca Łukasz Sołowiej z Puszczy Niepołomice, pomocnik Serhij Krykun z Piasta Gliwice oraz wahadłowy Bogdan Racovitan z Rakowa Częstochowa. Tym samym Sołowiej dołączył do Filipa Marchiwńskiego, jako najlepszego strzelca ligi spośród Polaków.
Towarzystwo w rankingu najlepszych asystentów ma natomiast Paweł Wszołek. Cztery ostatnie podania mają na swoim koncie także Kacper Chodyna z Zagłębia Lubin oraz Dominik Marczuk z Jagiellonii Białystok. Pierwszą asystę w ligowym starciu zaliczył w Gliwicach pomocnik łodzian Sebastian Kerk. Podał on piłkę przy premierowym trafieniu Imada Rondicia, który tak, jak Kerk wcześniej notował liczby jedynie w Pucharze Polski.
Na widzewskiej liście wciąż numerem jeden, jeśli chodzi o zdobyte bramki, są Bartłomiej Pawłowski i Jordi Sanchez, mający po trzy trafienia. Ten pierwszy samodzielnie prowadzi w klasyfikacji asystentów z trzema końcowymi podaniami. Niewiele zabrakło, a Pawłowski strzeliłby czwartego gola, ale po analizie bramkę przeciwko Piastowi zapisano jako samobójczą Frantiska Placha. To drugi w sezonie samobój na korzyść RTS. Wcześniej do własnej siatki posłał piłkę Jakub Jugas z Cracovii.
Czołówka strzelców w Ekstraklasie:
8 – Erik Exposito (Śląsk)
6 – Pedro Henrique (Radomiak), Tomas Pekhart (Legia)
5 – Filip Marchwiński (Lech), Afimico Pululu (Jagiellonia), Łukasz Sołowiej (Puszcza)
4 – Patryk Dziczek (Piast), Alexander Gorgon i Efthymis Kolouris (Pogoń), Kajetan Szmyt (Warta)
Czołówka asystentów w Ekstraklasie:
4 – Kacper Chodyna (Zagłębie), Dominik Marczuk (Jagiellonia), Paweł Wszołek (Legia)
3 – Serhij Bułeca (Zagłębie), Maciej Domański (Stal), Erik Exposito (Śląsk), Jesus Imaz (Jagiellonia), Bartłomiej Pawłowski (Widzew), Joel Pereira (Lech), Ilja Szkurin (Stal), Fredrik Ulvestad (Pogoń)
2 – Wahan Biczachczjan (Pogoń), Marcin Cebula (Raków), Mateusz Cholewiak (Puszcza), Dawid Drachal (Raków), Dino Hotić (Lech), Roman Jakuba (Puszcza), Jarosław Kubicki (Jagiellonia), Patryk Kun (Legia), Ben Lederman (Raków), Takuto Oshima i Michał Rakoczy (Cracovia), Maciej Rosołek (Legia), Piotr Samiec-Talar (Śląsk), Jordi Sanchez (Widzew), Lisandro Semedo (Radomiak), Kristoffer Velde (Lech)
Strzelcy bramek dla Widzewa:
3 – Bartłomiej Pawłowski, Jordi Sanchez
1 – Fran Alvarez, Andrejs Ciganiks, Imad Rondić, Patryk Stępiński, Ernest Terpiłowski
Asystenci przy bramkach dla Widzewa:
3 – Bartłomiej Pawłowski
2 – Jordi Sanchez
1 – Sebastian Kerk, Mato Milos, Fabio Nunes, Henrich Ravas, Juljan Shehu






Górnik Zabrze
Wisła Płock
Jagiellonia Białystok
Cracovia
Lech Poznań
Korona Kielce
Raków Częstochowa
Radomiak Radom
Zagłębie Lubin
Legia Warszawa
Widzew Łódź
GKS Katowice
Pogoń Szczecin
Motor Lublin
Arka Gdynia
Lechia Gdańsk
Termalica Nieciecza
Piast Gliwice 
Legia II Warszawa
Ząbkovia Ząbki
Warta Sieradz
ŁKS Łomża
Wigry Suwałki
Wisła II Płock
Świt Nowy Dwór Maz.
Broń Radom
Widzew II Łódź
Lechia Tomaszów Maz.
Olimpia Elbląg
KS CK Troszyn
GKS Bełchatów
Jagiellonia II Białystok
GKS Wikielec
KS Wasilków
Mławianka Mława
Znicz Biała Piska
Kerk i Rodnic powinni grać od początku meczu.
Jak pisałem wcześniej, Trener powinien wystawić najsilniejszy skład, tak jak wstawia wszystko na jedną kartę gdy przegrywamy i dążymy do wyrównania lub wygranej.
Później po strzelaniu bramki lub dwóch, postawić na defensywę i grać z kontry, kontrolować mecz.