Dogonić remisy

8 kwietnia 2023, 11:08 | Autor:

Rzadko się zdarza, by w bilansie spotkań dwóch drużyn najczęściej padał remis. Tak jest w przypadku rywalizacji łódzko-mieleckiej, ale istnieje szansa niebawem dogonić, a nawet prześcignąć podziały punktów. Do dzieła, Widzewie!

Najwięcej potyczek między tymi drużynami odbyło się między połową lat 70. a połową lat 90. Właśnie wtedy obie jedenastki sięgały po większość mistrzostw kraju i mocno liczyły się na polskiej scenie. Dziś jedni skazywani są na spadek do I ligi, drudzy dopiero z niej awansowali i są beniaminkiem. Pierwsza konfrontacja miała miejsce w sezonie 1975/1976, czyli tym, w którym Stal sięgała po swój drugi i ostatni tytuł. Co ciekawe, wygrali ją widzewiacy, ale w rewanżu mielczanie byli już bardzo skuteczni. Również w kolejnych rozgrywkach zwyciężali raz jedni, raz drudzy.

Później nastąpiła seria aż pięciu remisów i to właśnie podział punktów w meczach Stali z Widzewem padał najczęściej – aż szesnaście razy na trzydzieści cztery rozegrane spotkania. Drużyna z Podkarpacia nie może historycznego bilansu zaliczyć do udanych. Dość powiedzieć, że na przestrzeni 1977 i 1986 roku nie wygrała z czerwono-biało-czerwonymi ani razu! Do przełamania doszło w sezonie 1986/1987, a później rywale znów musieli czekać pięć lat na kolejny triumf.

Do ciekawych starć dochodziło także w latach 90. W jednym z meczów kibice zobaczyli aż sześć goli (3:3 w Łodzi). Pamiętny jest także ostatni pojedynek w Mielcu. W 1995 roku widzewiacy wygrali tam 2:1, a jedną z bramek strzelił Marek Citko, trafiając do siatki piętą! Gości prowadził wówczas legendarny Franciszek Smuda, który do RTS przenosił się właśnie ze Stali. Kolejna potyczka obu drużyn to maj 1996 roku. Widzew wygrał wtedy 4:1, a wszystkie gole zdobył niezawodny Marek Koniarek! Popularny „Koniar” łącznie trafiał do siatki Stali sześć razy, jedno trafienie więcej zanotował rekordzista pod tym względem, Zbigniew Boniek.

Jesienne zawody miały osobliwy przebieg. W pierwszej połowie wyraźną przewagę mieli mielczanie, ale nie zdołali przekuć jej na choćby jednego gola. Widzewiacy mieli także szczęście do decyzji sędziego, który wbrew opinii wielu osób, nie wlepił czerwonej kartki Serafinowi Szocie. Po przerwie RTS zaczął wyprowadzać zabójcze kontry, trzykrotnie pokonując Bartosza Mrozka i wywożąc z Podkarpacia komplet punktów. Do siatki rywali trafiali Jordi Sanchez, Dominik Kun oraz Jakub Sypek.

Jeśli Stal Mielec nie wygra dziś z ekipą Janusza Niedźwiedzia, w maju obchodzić będzie smutny dla siebie jubileusz – trzydziestu lat bez zwycięstwa z czerwono-biało-czerwonymi. Nie mamy nic przeciwko temu.

Historia ligowych meczów Widzewa ze Stalą:

1. 09.11.1975, Widzew Łódź – Stal Mielec 1:0 (Boniek)
2. 19.05.1976, Stal Mielec – Widzew Łódź 3:0 (Sekulski, Lato, Domarski)
3. 25.08.1976, Widzew Łódź – Stal Mielec 3:1 (Boniek x2, Błachno – Per)
4. 05.03.1977, Stal Mielec – Widzew Łódź 1:0 (Szarmach)
5. 30.07.1977, Stal Mielec – Widzew Łódź 0:0
6. 20.11.1977, Widzew Łódź – Stal Mielec 2:2 (Boniek, Gapiński – Oratowski, Demko)
7. 30.07.1978, Stal Mielec – Widzew Łódź 1:1 (Chamielec – Błachno)
8. 04.03.1979, Widzew Łódź – Stal Mielec 1:1 (Dąbrowski – Szarmach)
9. 05.08.1979, Widzew Łódź – Stal Mielec 1:1 (Pięta – Lato)
10. 22.03.1980, Stal Mielec – Widzew Łódź 1:3 (Szarmach – Smolarek, Błachno, Boniek)
11. 06.09.1980, Widzew Łódź – Stal Mielec 3:1 (Rozborski x2, Boniek – Szarmach)
12. 05.04.1981, Stal Mielec – Widzew Łódź 0:1 (Rozborski)
13. 22.08.1981, Widzew Łódź – Stal Mielec 0:0
14. 21.03.1982, Stal Mielec – Widzew Łódź 1:1 (Janikowski – Boniek)
15. 04.08.1982, Widzew Łódź – Stal Mielec 1:1 (Wraga – Tyburski)
16. 30.04.1983. Stal Mielec – Widzew Łódź 2:3 (Kubicki, Buda – Tłokiński, Surlit, Romke)
17. 31.08.1985, Widzew Łódź – Stal Mielec 1:0 (Smolarek)
18. 15.03.1986, Stal Mielec – Widzew Łódź 1:2 (Tyburski – Wraga, Świątek)
19. 02.08.1986, Widzew Łódź – Stal Mielec 1:1 (Iwanicki – Fedoruk)
20. 08.03.1987, Stal Mielec – Widzew Łódź 1:o (Lizończyk)
21. 28.09.1988, Widzew Łódź – Stal Mielec 0:0
22. 13.05.1989, Stal Mielec – Widzew Łódź 2:2 (Barnak, Śliwowski – Myśliński, Chodakowski)
23. 05.11.1989, Stal Mielec – Widzew Łódź 4:1 (Śliwowski x3, Zagórski – Szulc)
24. 16.05.1990, Widzew Łódź – Stal Mielec 0:0
25. 03.08.1991, Stal Mielec – Widzew Łódź 0:1 (Łapiński)
26. 28.03.1991, Widzew Łódź – Stal Mielec 2:1 (Miąszkiewicz x2 – Jędraszczyk)
27. 04.11.1991, Stal Mielec – Widzew Łódź 1:1 (Barnak – Koniarek)
28. 12.05.1993, Widzew Łódź – Stal Mielec 1:2 (Koniarek – Fedoruk, Bociek)
29. 04.08.1993, Widzew Łódź – Stal Mielec 3:3 (Cisek, Wyciszkiewicz, Czerwiec – Federkiewicz, Bociek, Curzytek)
30. 02.04.1994, Stal Mielec – Widzew Łódź 0:0
31. 27.08.1994, Stal Mielec – Widzew Łódź 1:2 (Kukowski – Pikuta, Czerwiec)
32. 01.04.1995, Widzew Łódź – Stal Mielec 1:1 (Mielcarski – Kloc)
33. 04.11.1995, Stal Mielec – Widzew Łódź 1:2 (Wrotoń – Citko, Miąszkiewicz)
34. 26.05.1996, Widzew Łódź – Stal Mielec 4:1 (Koniarek x4 – Cygan)
35. 17.09.2022, Stal Mielec – Widzew Łódź 0:3 (Sanchez, Kun, Sypek)

Bilans: 14 zwycięstw Widzewa, 16 remisów, 5 zwycięstw Stali. Bramki: 48:36 dla Widzewa