Fatalna pierwsza połowa i nieudana pogoń koszykarek

27 lutego 2019, 22:21 | Autor:

Nie tak miał wyglądać ten wieczór dla koszykarek Widzewa. Podopieczne Elmedina Omanicia były faworytkami spotkania z Politechniką Gdańską, ale zagrały tragiczną pierwszą połowę. W drugiej nie udało im się już odrobić strat i ostatecznie przegrały 72:78.

Początkowe fragmenty meczu nie zapowiadały tego, co stanie się później. Po celnych rzutach Ijeomy Ajemby i Dominique Wilson gospodynie wygrywały 4:0, a po chwili 8:4. Niestety, tylko na tyle było je stać w pierwszej kwarcie. Widzewianki zaczęły seryjnie pudłować i popełniać rażące błędy. Perfekcyjnie wykorzystywała to Tiffany Wright Clarke. Amerykanka zdobyła piętnaście punktów z rzędu, dzięki czemu Politechnika wyszła na prowadzenie 23:9.

Wydawało się, że gospodynie muszą wziąć się w garść i spróbować wrócić do meczu. Tak się jednak nie stało. W drugiej kwarcie do swojej rodaczki przyłączyła się również trafiająca zza łuku Maegan Conwright. W efekcie, na nieco ponad trzy minuty przed końcem pierwszej połowy gdańszczanki prowadziły… trzydziestoma punktami! W końcówce zawodniczki Widzewa nieco podgoniły ten wynik, ale i tak na tablicy widniał rezultat 20:47.

Po przerwie niektóre widzewianki najwidoczniej oswoiły się z panującą w hali atmosferą, bo prezentowały się lepiej. Najpierw trafiać zaczęła Ajemba, później dołączyła do niej Wilson. Łodzianki zdobyły dziesięć punktów z rzędu, co zmniejszyło stratę do siedemnastu „oczek”. Wlało to nadzieję w serca zarówno koszykarek, jak i kibiców. Przed ostatnią kwartą gospodynie przegrywały 40:58, ale wszyscy wierzyli, że to jeszcze nie koniec.

I mieli rację. Choć na początku decydującej części spotkania Politechnika nieco powiększyła przewagę, po chwili przypomniała o sobie Aleksandra Pawlak. Doświadczona widzewianka dwukrotnie trafiła za trzy, co na sześć minut przed końcem doprowadziło do rezultatu 55:64. Niestety, błyskawicznie „trójką” odpowiedziała Agnieszka Haryńska. Następnie grę wzięła na siebie już tylko i wyłącznie Wilson.

Amerykanka próbowała odrobić straty w pojedynkę, czasem tylko korzystając z pomocy swojej rodaczki. Obie nie pozwoliły gdańszczankom zamknąć tego spotkania, a rzut za trzy na 33 sekundy przed końcem zmniejszył stratę gospodyń do zaledwie pięciu „oczek”. Niestety, w kluczowym momencie Ajemba nie trafiła spod kosza i łodzianki nie były już w stanie powalczyć o doprowadzenie do remisu, finalnie ulegając Politechnice Gdańskiej 72:78.

Koszykarki Widzewa przegrały bardzo ważny mecz. Nie tylko praktycznie pogrzebały swoje szanse na play-offy, ale swoją fatalną postawą w pierwszej połowie zniechęciły też licznie przybyłych kibiców do kolejnych wizyt w Hali Parkowej. Następna okazja dopiero 23 marca, przed starciem piłkarzy z Elaną Toruń. Wtedy łodzianki podejmą AZS UMCS Lublin, a wcześniej, już w najbliższą sobotę, zmierzą się na wyjeździe z Wisłą Kraków.

Widzew Łódź – Politechnika Gdańska 72:78 (9:23, 11:24, 20:11, 32:20)

Dominique Wilson 37, Ijeoma Ajemba 14, Aleksandra Pawlak 9, Elżbieta Paździerska 4, Klaudia Perisa 4, Klaudia Gertchen 2, Katarina Vucković 2, Julia Drop 0