Już wystarczy tych wyjazdowych zwycięstw

27 maja 2023, 10:44 | Autor:

Dwadzieścia cztery ligowe spotkania rozegrali jak na razie piłkarze Widzewa i Korony. Bilans jest niezwykle wyrównany – łodzianie zwyciężyli ośmiokrotnie, kielczanie jeden raz mniej, a aż dziewięciokrotnie padał remis.

Łódzko-kielecka rywalizacja sięga sezonu 1990/1991 – kiedy to oba zespoły grały w II lidze. Pierwsze starcie zakończyło się remisem wywalczonym w kuriozalnych okolicznościach. Wynik otworzył po przerwie Tomasz Łapiński i gdy wydawało się, że gospodarze dowiozą skromne prowadzenie do końca, w 87. minucie wyrównał Tomasz Tokarczyk. Po chwili w polu karnym sfaulowany został jednak Jarosław Cecherz! Do piłki podszedł Mirosław Myśliński, ale nie zmienił rezultatu. Z czerwoną kartką wyleciał jeszcze jeden z kielczan. W rewanżu też było 1:1.

Kolejna potyczka tych drużyn miała miejsce dopiero w 2004 roku i zapoczątkowała fatalną serię widzewiaków. Gracze z al. Piłsudskiego nie byli w stanie wygrać w ośmiu pojedynkach z rzędu! Niemoc przerwana została dopiero na początku sezonu 2010/2011, gdy dwa trafienia Darvydasa Sernasa pozwoliły pokonać Koronę na wyjeździe 2:1. Kilka miesięcy później w Łodzi było jeszcze lepiej, bo gospodarze wygrali 3:1, a na dodatek w spotkaniu tym na dobre rozbłysnął talent Niki Dzalamidze, który w efektownym stylu przywitał się z łódzkimi fanami.

Od tego momentu w starciach z ekipą z województwa świętokrzyskiego zaczęło wieść się nieco lepiej. Szczególnie pamiętany jest mecz z maja 2012 roku, kiedy to Widzew pozbawił Koronę szans na historyczny awans do europejskich pucharów, rozbijając ją w Kielcach, po dublecie Mehdiego Ben Dhifallaha. Jakiś czas później dwie bramki zdobył też Eduards Visnakovs. Ostatnia potyczka przed reaktywacją klubu to zaś kwiecień 2014 roku i remis 2:2. Co ciekawe, jednego z goli w meczu strzelił – nadal grający w ekipie złocisto-krwistych – Piotr Malarczyk.

Po siedmioletniej przerwie, Widzew i Korona spotkały się ponownie na początku 2021 roku. W pierwszym pojedynku rundy wiosennej piłkarze Enkeleida Dobiego pewnie wygrali z rywalami 2:0, do czego przyczyniły się trafienia Pawła Tomczyka i Piotra Samca-Talara. W rewanżu, granym na koniec sezonu, padł remis, który zapewnił gościom Karol Czubak. Obie ekipy spotkały się ze sobą jeszcze I lidze i w obu przypadkach wygrywali goście. Tak samo było w listopadzie, już w Ekstraklasie, gdy gola na wagę zwycięstwa RTS strzelił w doliczonym czasie gry Mato Milos. Oby seria wygranych przyjezdnych już się zakończyła!

Historia meczów Widzewa z Koroną:

1. 04.11.1990, Widzew Łódź – Korona Kielce 1:1 (Łapiński – Tokarczyk)
2. 09.06.1991, Korona Kielce – Widzew Łódź 1:1 (? – Iwanicki)
3. 07.08.2004, Widzew Łódź – Korona Kielce 1:3 (Pawlak – Grzegorzewski, Piechna, Wojtaś)
4. 20.03.2005, Korona Kielce – Widzew Łódź 1:0 (Piechna)
5. 16.09.2006, Widzew Łódź – Korona Kielce 0:1 (Kowalczyk)
6. 17.04.2007, Korona Kielce – Widzew Łódź 3:0 (Bonin, Gajtkowski, Trzeciakiewicz)
7. 11.11.2007, Widzew Łódź – Korona Kielce 0:2 (Kaczmarek, Zabłocki)
8. 07.05.2008, Korona Kielce – Widzew Łódź 1:1 (Andradina – Budka)
9. 17.11.2008, Widzew Łódź – Korona Kielce 1:1 (Robak – Konon)
10. 14.03.2009, Korona Kielce – Widzew Łódź 2:2 (Andradina, Nawotczyński – Budka, Lisowski)
11. 15.08.2010, Korona Kielce – Widzew Łódź 1:2 (Niedzielan – Sernas x2)
12. 05.03.2011, Widzew Łódź – Korona Kielce 3:1 (Dzalamidze, Ukah, Budka – Andradina)
13. 20.11.2011, Widzew Łódź – Korona Kielce 0:0
14. 03.05.2012, Korona Kielce – Widzew Łódź 0:2 (Ben Dhifallah x2)
15. 01.12.2012, Widzew Łódź – Korona Kielce 1:0 (Stępiński)
16. 30.05.2013, Korona Kielce – Widzew Łódź 0:0
17. 03.08.2013, Widzew Łódź – Korona Kielce 2:1 (Visnakovs x2 – Golański)
18. 30.11.2013, Korona Kielce – Widzew Łódź 2:1 (Kiełb x2 – Kasprzak)
19. 27.04.2014, Korona Kielce – Widzew Łódź 2:2 (Malarczyk, Korzym – Cetnarski, Visnakovs)
20. 20.02.2021, Widzew Łódź – Korona Kielce 2:0 (Tomczyk, Samiec-Talar)
21. 04.06.2021, Korona Kielce – Widzew Łódź 1:1 (Podgórski – Czubak)
22. 15.10.2021, Korona Kielce – Widzew Łódź 0:1 (Montini)
23. 26.04.2021, Widzew Łódź – Korona Kielce 1:2 (Normann Hansen – Petrov, Shikavka)
24. 12.11.2022, Korona Kielce – Widzew Łódź 0:1 (Milos)

Bilans: 8 zwycięstw Widzewa, 9 remisów, 7 zwycięstw Korony. Bramki: 26:26