Koszykówka: Widzewianki najlepsze w lidze! Teraz play-offy!

20 marca 2022, 19:54 | Autor:

Na pierwszym miejscu zakończyły sezon zasadniczy w grupie B I ligi koszykarki Widzewa Łódź! W decydującym spotkaniu, podopieczne Anny Chodery przegrały co prawda na wyjeździe z MUKS Poznań 59:60, lecz wystarczyło im to do obronienia ośmiopunktowej przewagi wywalczonej w pierwszym meczu. Za tydzień łodzianki rozpoczną play-offy, w których mierzyć się będą z Maximusem Kąty Wrocławskie.

Widzewianki zaczęły od kilku niecelnych prób, co od razu wykorzystały gospodynie, obejmując pięciopunktowe prowadzenie. Pierwszy celny rzut dla koszykarek z Łodzi oddała Ewelina Gala i to ona była pierwszoplanową postacią początkowych minut. Reprezentantka Polski zdobyła sześć „oczek” z rzędu. Dopiero później obudziły się jej koleżanki – najpierw z wyskoku trafiła Wiktoria Stępień, po chwili wjazdem pod kosz popisała się Anna Kudelska. Od tego momentu zaczął się o wiele lepszy fragment w grze przyjezdnych. Dobrze dysponowana była Natalia Gzinka, która najpierw dała swojej drużynie pierwsze prowadzenie w tym meczu, a po chwili akcją 2+1 jeszcze je powiększyła – zrobiło się 18:13. Poznanianki były w stanie odpowiedzieć tylko jednym celnym rzutem osobistym i po pierwszej części przegrywały 14:18.

Druga kwarta rozpoczęła się dobrze dla podopiecznych trener Chodery, bowiem od akcji 2+1 Stępień, po której dystans wzrósł do siedmiu punktów. Po chwili kolejny celny rzut oddała Gzinka, później jednak pojawiło się kilka chybionych prób i przewaga nieco zmalała. Oba zespoły dobrze funkcjonowały w defensywie i maksymalnie utrudniały rywalkom dostawanie się pod kosz. Na trzy minuty przed przerwą, na 29:23 przymierzyła Gzinka, zaś opiekun poznanianek poprosił o czas. Rozpisana akcja zakończyła się trójką Katarzyny Joks – i taki sam manerw zastosowała trener łodzianek. Ostatnim akcentem drugiej części był odbiór Gali, zakończony kolejną tego dnia zdobyczą Gzinki. Do szatni przyjezdne zeszły prowadząc 31:27.

Łodzianki powróciły na parkiet niezwykle zmotywowane i zaczęły trzecią kwartę znakomicie! Najpierw z wyskoku trafiła Gala, po chwili takim samym wyczynem popisały się Kudelska oraz Gzinka. Czerwono-biało-czerwone zanotowały też kilka przechwytów i zbiórek w ataku, dzięki czemu nie pozwoliły przeciwniczkom na zbyt wiele. Lay-up na 41:30 wykonała Gzinka, a szkoleniowiec MUKS zareagował wzięciem przerwy na żądanie. Po niej widzewianki trochę za bardzo się rozprężyły, bo oddały kilka złych rzutów, dwa razy straciły też piłkę, co na punkty zamieniły koszykarki z Wielkopolski. W ważnym momencie obudziła się na szczęście Gala, trafiając trójkę, blokując i dodając celny rzut za dwa. Po trzydziestu minutach było więc 47:39!

W decydującą partię lepiej wszedł MUKS, zdobywając cztery punkty z rzędu. Na domiar złego, czwarty faul popełniła Gala. Pozostała na parkiecie, ale musiała maksymalnie uważać, by nie musieć go opuścić przed końcem. Napiętą sytuację uspokoiła nieco udana próba Jagody Bandoch z dystansu. Dwa z trzech rzutów osobistych wykorzystała też Stępień, ale później znów lepiej dysponowane były poznanianki, nie tylko niwelując stratę, lecz nawet wychodząc na prowadzenie 52:51 po trafieniach Weroniki Papiernik. W tym momencie obudziła się Kudelska, rzucając dwie niezwykle ważne trójki. Niestety, gospodynie także nie odpuszczały i ostatecznie znów znalazły się z przodu – i nie oddały tego do końca. Widzew przegrał 59:60, natomiast obronił przewagę z pierwszego spotkania i w tabeli grupy B I ligi zajął pierwsze miejsce! Za tydzień podopieczne trener Chodery rozpoczną play-offy, w których zmierzą się z Maximusem Kąty Wrocławskie. Pierwszy mecz odbędzie się w następny weekend u siebie.

MUKS Poznań – Widzew Łódź 60:59 (14:18, 13:13, 12:16, 21:12)