Podsumowanie 2. kolejki Ekstraklasy

30 lipca 2023, 22:02 | Autor:

Nie dziewięć, a siedem meczów odbyło się w Ekstraklasie w kończący się weekend. Druga seria gier przyniosła zmianę lidera, a spośród okrojonej stawki trzy zespoły mogą pochwalić się kompletem punktów. Widzew osunął się w tabeli na szóste miejsce.

Skrócony weekend ligowy zaczął się od pojedynku beniaminków. Ruch Chorzów przeciwstawił ukierunkowanemu na efektowną grę w piłkę ŁKS-owi solidną porcję determinacji i fizyczności, dokładając do tego skuteczność pod bramką rywali. Jak się okazało, był to przepis na pierwsze od ponad sześciu lat ekstraklasowe zwycięstwo. Bohaterem wieczoru okrzyknięto Daniela Szczepana, który co prawda sam gola nie zdobył, ale wypracował oba trafienia kolegom.

Słabe wejście w sezon kontynuuje Górnik, który znów przegrał dwiema bramkami. Tym razem pogromcą zabrzan okazała się Warta Poznań, kiepsko radząca sobie dotąd na stadionie w Grodzisku Wielkopolskim. Drugiej porażki doznała Puszcza Niepołomice, tyle że jeszcze bardziej dotkliwej niż tydzień wcześniej w Łodzi. Strzelanie Jagiellonia zaczęła jednak późno, bo w doliczonym czasie gry do pierwszej połowy. Skuteczniejsza białostocka drużyna była po przerwie, dokładając jeszcze trzy trafienia. Goście odpowiedzieli tylko jednym. Dużych emocji dostarczył mecz o prymat na Dolnym Śląsku. Wrocławianie prowadzili z Zagłębiem Lubin, ale po zmianie stron do głosu doszli „Miedziowi”, odwracając losy zawodów i przyjemnie wieńcząc jubileusz swojego trenera. Waldemar Fornalik zaliczył w sobotę swój mecz nr 500 w Ekstraklasie.

Niedziela zaczęła się najgorzej, jak mogła. W potyczce Stali Mielec z Piastem Gliwice przeważali ci drudzy, ale ostatecznie nie padł w niej ani jeden gol. Był to pierwszy bezbramkowy remis w nowym sezonie. Dwa gole kibice zobaczyli za to w Poznaniu, gdzie zgodnie z przewidywaniami Lech pokonał Radomiaka Radom. Ostatni pojedynek miał miejsce w Szczecinie. Do przerwy Widzew prowadził 1:0, lecz druga połowa zaczęła się od wyrównującego trafienia dla Pogoni. Gospodarze zadali jeszcze jeden cios, który okazał się decydujący, dzięki czemu dopisali sobie trzy punkty.

Wyniki 2. kolejki Ekstraklasy:

piątek, 28 lipca

Ruch Chorzów – ŁKS Łódź 2:0 (Michalski, Swędrowski)

sobota, 29 lipca

Warta Poznań – Górnik Zabrze 2:0 (Szmyt, Kupczak)
Jagiellonia Białystok – Puszcza Niepołomice 4:1 (Łaski, Nene, Pululu, Lewicki – Sołowiej)
Śląsk Wrocław – Zagłębie Lubin 1:2 (Exposito – Kurminowski, Bohar)