Podsumowanie 22 kolejki T-ME

17 lutego 2014, 22:32 | Autor:

Piłkarska wiosna w T-Mobile Ekstraklasie zainaugurowana! W 22 kolejce padło 17 bramek, a sędziowie pokazali 4 czerwone kartki i podyktowali aż 5 rzutów karnych, z czego 3 przesądziły o wyniku. Co ciekawe, nie padł ani jeden remis.Pierwszym tegorocznym pojedynkiem w ekstraklasie było starcie dwóch ostatnich drużyn w tabeli. W meczu „o sześć punktów” Podbeskidzie pokonało 1:0 łódzki Widzew strzelając decydującego gola w 81 minucie, z bardzo wątpliwego rzutu karnego. Wygrana pozwoliła bielszczanom na opuszczenie (tylko na dwa dni) strefy spadkowej i odskoczenie widzewiakom na 5 oczek (istotne może być posiadanie lepszego bilansu bezpośrednich gier).
W drugim piątkowym spotkaniu Legia po sporych mękach ostatecznie pokonała Koronę Kielce także 1:0 i podobnie, jak w Bielsku-Białej, bramka zdobyta została z „jedenastki”. Udany, bo zwycięski, debiut zanotował więc nowy trener warszawian, Henning Berg.

W sobotę przy Kałuży zmierzyły się ze sobą dwa beniaminki. Choć Cracovia optycznie przeważała, to po komplet punktów sięgnął Zawisza, który ograł „Pasy” 2:0. Bydgoszczanie dali tym samym sygnał, iż poważnie myślą o załapaniu się do górnej ósemki.
Innym sobotnim meczem był pojedynek dwóch zespołów z Pomorza, w którym ambitna Lechia podejmowała nie mniej zmobilizowaną Pogoń. Po zaciętym spotkaniu wygraną zaliczyli „Portowcy”, zadając śmiertelny cios w 90 minucie gry.

Ze względu na trwające w Soczi Igrzyska Olimpijskie, w niedzielę rozegrano nietypowo aż trzy mecze. Dzień otworzyli piłkarze Ruchu, którzy na własnym boisku pokonali Jagiellonię, rewanżując się skromnie za bolesny pogrom z jesieni (0:6). Gola na wagę zwycięstwa zdobył dla „Niebieskich” doświadczony Marek Zieńczuk, sprytnym strzałem z rzutu wolnego.
Bolesnej porażki doznał inny zespół z Górnego Śląska – Górnik. Zabrzanie przegrali w Lubinie aż 0:3, wszystkie bramki tracąc w pierwszych 20 minutach meczu. Efektowna wygrana pozwoliła Zagłębiu uciec Widzewowi na 5 punktów, a gościom pokrzyżowała plany pościgu za Legią. Górnik traci do lidera, z którym zagra w najbliższej kolejce, już 8 oczek.
Niedzielę zakończył bardzo ciekawie zapowiadający się mecz w Poznaniu, gdzie ostatecznie Lech pokonał 2:1 Śląsk. Zwycięskiego gola dla „Kolejorza” strzelił rezerwowy napastnik, Łukasz Teodorczyk. Wcześniej trafienie zanotował też Marco Paixao. Obaj snajperzy, wraz z Pawłem Brożkiem, są liderami klasyfikacji strzelców. Lechici zbliżyli się do Górnika na 1 punkt.

Pierwszą wiosenną kolejkę zakończyło starcie Piasta z Wisłą. Górą goście, którzy zanotowali drugie w tym sezonie zwycięstwo na wyjeździe. Decydującego gola strzelił dla „Białej Gwiazdy” Łukasz Garguła, skutecznie wykonując rzut karny, w 59 minucie. Wisła, podobnie jak Lech, ma na koncie 37 punktów i atakować będzie podium. Za tydzień przyjdzie jej zmierzyć się w derbowej walce z Cracovią. Piast natomiast przyjedzie na Widzew.