Urodziny Bronisława Waligóry i Huberta Lenarta

25 września 2023, 09:01 | Autor:

Swoje święto obchodzi dziś jedna z trenerskich legend Widzewa, Bronisław Waligóra, a także aktualny członek pierwszej drużyny, Hubert Lenart. Życzymy wiele zdrowia i codziennej pomyślności!

Waligóra urodził się 25 września 1932 roku w Sielcu Biskupim, w województwie świętokrzyskim. Jako piłkarz związany był z takimi zespołami, jak AKS Chorzów, Lechia Mysłowice, Pogoń Katowice, a najdłużej z Zawiszą Bydgoszcz. Później postawił na karierę szkoleniową. Trzykrotnie prowadził widzewską drużynę. Po raz pierwszy objął ją w 1977 roku, a w 1978 roku sięgnął po wicemistrzostwo Polski, zasiadając na ławce w rundzie jesiennej. Później przeniósł się do Motoru Lublin. Do Łodzi powrócił w trakcie sezonu 1984/1985 i rozgrywki te zwieńczył brązowym medalem w lidze i zdobyciem jedynego w historii klubu Pucharu Polski. W następnym roku zespół pod jego wodzą znów zajął trzecie miejsce w tabeli Ekstraklasy. Trzecie podejście do pracy w Widzewie było najmniej udane. W sezonie 1988/1989 zastąpił na stanowisku Andrzeja Grębosza i skończył na 7. miejscu w tabeli. Rok później odszedł po siedmiu meczach, a finalnie zespół spadł z ligi.

Osobny rozdział, to występy pod wodzą Waligóry w europejskich pucharach. W sezonie 1984/1985 łodzianie dotarli do 1/8 finału Pucharu UEFA. Prowadził Widzew także w Pucharze Zdobywców Pucharów oraz w Pucharze Intertoto. Łącznie we wszystkich rozgrywkach zasiadał na ławce trenerskiej RTS 160 razy, z czego 129 razy w Ekstraklasie. Daje mu to trzecie miejsce w klubowej historii pod tym względem.

Mimo swojego wieku (trener kończy dziś 91 lat!), Bronisław Waligóra wciąż jest bardzo aktywnym człowiekiem. Odwiedza stadion przy Piłsudskiego, a wyniki łódzkiej drużyny komentuje… na swoim koncie na Twitterze!

Świeczki na torcie będzie miał dziś okazję zdmuchiwać także Lenart. Urodzony 25 września 2003 roku zawodnik zaczynał w SMS Łódź, z którego w 2017 roku sprowadzono go do Akademii Widzewa. Przeszedł przez trzy roczniki drużyn młodzieżowych, by znaleźć się w rezerwach w 2019 roku. Choć przykuwał uwagę szkoleniowców pierwszej drużyny, formalnie jej członkiem został dopiero przed rozpoczęciem obecnego sezonu.

Kończący dziś 20 lat obrońca wciąż czeka na oficjalny debiut w „jedynce”. Niedawno doznał kontuzji, która na szczęście tylko na krótko wyeliminowała go z gry. Stoper posiada status młodzieżowca, więc niewykluczone, że w trwających rozgrywkach doczeka się premierowego występu. Wszystko zależeć będzie od jego rozwoju i decyzji Daniela Myśliwca.

Wszystkiego najlepszego dla obu solenizantów!

Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Bogdan
9 miesięcy temu

1910 lat wszystkiego najlepszego

Mariusz
9 miesięcy temu

Wszystkiego najlepszego panie Bronisławie dużo zdrowia.

Grzesiek
9 miesięcy temu

Choć do artykułu wkradły się drobne nieścisłości, których Redakcji nie mam zamiaru prostować, to nie zmieniają one w niczym faktu, że Pan Trener Bronisław Waligóra jest jednym z najlepszych szkoleniowców Widzewa w całej jego pięknej historii. Osobiście Pan Trener zawsze będzie mi się kojarzył z pierwszymi naszymi meczami pucharowymi, a w szczególności z wyeliminowaniem słynnego MC (wszak zwykle najtrudniejsze bywają początki), a potem grą, jak równy z równym z nie mniej słynnym PSV! Sądzę po latach, że gdyby nie udała nam się ta pierwsza przygoda pucharowa (a takie ryzyko było olbrzymie, bo tak jak i dziś były to kluby, nie… Czytaj więcej »

Vigo
9 miesięcy temu

Panie TRENERZE!!!
Życzę Panu Dużo,Dużo zdrowia i radości z Naszego Widzewa!!!
Jest Pan skromnym człowiekiem,ale dla Nas Kibiców Widzewa jest Pan postacią WYBITNĄ!!!!.
Nie byłoby Legendy Widzewa bez Pana!!!
Sto lat Panie Bronisławie!!!
Ps. Jestem zwykłym Kibicem Widzewa,ale wielu Kibiców,chce aby Pan bywał w „Sercu Łodzi!

4
0
Would love your thoughts, please comment.x