Widzew Łódź – Cracovia 2:0 (1:0)

9 września 2022, 22:28 | Autor:

Piłkarze Widzewa Łódź na dobre odczarowali „Serce Łodzi”, wygrywając na swoim stadionie drugie z rzędu spotkanie. Tym razem w pokonanym polu, po golach Dominika Kuna i Marka Hanouska z rzutu karnego, zostawiona została Cracovia!

Janusz Niedźwiedź zmuszony był dokonać dwóch zmian w wyjściowym składzie. Ze względów zdrowotnych nie mogli wystąpić Mateusz Żyro oraz Bartłomiej Pawłowski. Ich miejsce w jedenastce zajęli Serafin Szota oraz Dominik Kun. Trener łodzian ponownie zestawił obok siebie obu środkowych napastników: Łukasza Zjawińskiego i Jordiego Sancheza.

Mecz rozpoczął się od ataku Widzewa. W 3. minucie Sanchez wywalczył rzut rożny, ale nie przyniosło to okazji do otwarcia wyniku. Udało się za to kilkadziesiąt sekund później. Po podaniu Zjawińskiego oko w oko z Karolem Niemczyckim stanął Hiszpan, bramkarz jakimś cudem obronił jego uderzenie, ale z dobitką pospieszył Dominik Kun i było 1:0! Gospodarzom było jednak mało, w 10. minucie znów akcję przeprowadził wspominany wyżej tercet: Sanchez zagrał do Kuna, ten do Zjawińskiego, ale wypożyczony zawodnik źle trafił w piłkę.

Wspierani przez siedemnaście tysięcy kibiców czerwono-biało-czerwoni bardzo dobrze weszli w zawody i w pierwszym kwadransie Cracovia nie miała nic do powiedzenia, nie licząc kornera. Groźni nadal byli za to łodzianie. W 15. minucie kolejny raz podania wymienili Zjawiński z Kunem, strzelał ten drugi, ale Niemczycki zachował się bardzo dobrze, łapiąc płasko uderzoną piłkę.

„Pasy” obudziły się w 18. minucie, ale dobrze znany z poprzedniego sezonu Patryk Makuch niecelnie główkował po dośrodkowaniu z bocznego sektora boiska. Kilka chwil później poturbowany został Fabio Nunes, przez co musiał opuścić boisko na noszach. Jego miejsce na lewym wahadle zajął Mato Milos, ale zanim wszedł do gry spotkanie zostało przerwane ze względu na gęsty dym z pirotechniki, unoszący się nad murawą. Sytuacja ta miała miejsce dwukrotnie.

Przymusowa pauza wybiła nieco miejscowych z rytmu. Więcej przy piłce zaczęli utrzymywać się krakowianie, ale nie przekładało się to na żadne okazje bramkowe. Pierwsza połowa przedłużona została aż o siedem minut, w czwartej bliski podwyższenia prowadzenia był Jordi Sanchez. Po zagraniu Karola Danielaka snajper uderzył bez z woleja, ale po odbiciu się od poprzeczki odprowadzona wzrokiem przez Niemczyckiego piłka wyszła poza boisko! Chwilę później ten sam gracz zdecydował się na indywidualną akcję, po zejściu z lewego skrzydła uderzył mocno, ale znów niecelnie. To nie był jeszcze koniec aktywności hiszpańskiego piłkarza. Najpierw próbował znów zza pola karnego, a po wrzutce z rzutu rożnego głową, lecz w obu przypadkach na posterunku był golkiper Cracovii.

Niesamowicie aktywny tego wieczoru Jordi Sanchez nie zamierzał zatrzymywać się także po przerwie. To od jego ataku i strzału z ostrego kąta, tuż przy słupku, zaczęła się druga połowa. Znów czujny był jednak Karol Niemczycki, nogą odbijając piłkę na róg. W 51. minucie zrobiło się bardzo ciekawie, ponieważ kontrowersyjnie prowadzący dotąd zawody Piotr Lasyk wskazał na rzut karny dla Widzewa. Niefortunnie, tuż przy linii końcowej, ręką piłkę zagrał naciskany przez Łukasza Zjawińskiego David Jablonsky. Po analizie VAR i oddaleniu protestów piłkarzy Jacka Zielińskiego, futbolówkę na 11. metrze ustawił Marek Hanousek i po chwili umieścił ją w siatce, strzelając na 2:0!

Drugi stracony gol na moment zmobilizował „Pasy”. Po zagraniu na 5. metr bliski oddania strzału był Makuch, ale do końca pilnowany przez Szotę nie sięgnął piłki wślizgiem. Krakowianie coraz częściej starali się szukać swojego wysokiego napastnika, posyłając podania w pole karne. Nie przybliżało to jednak w żaden sposób do zdobycia kontaktowej bramki. Podobnie, jak przeprowadzenie w krótkim odstępie czasu aż czterech zmian przez szkoleniowca gości.

W ostatnim kwadransie tempo meczu nieco się uspokoiło, RTS starał się przede wszystkim kontrolować zawody, pilnując prowadzenia, zamiast brawurowo szukać trzeciego trafienia. Gra zrobiła się brzydsza, ale zawodnicy Niedźwiedzia pragmatycznie realizowali swój plan. Od czasu do czasu starali się też wykorzystać wolną przestrzeń na połowie przeciwnika, ale brakowało dokładności w rozgrywaniu szybkich akcji.

W 85. minucie piłkarze i kibice Widzewa mieli olbrzymie pretensje do sędziego Lasyka, który nie dostrzegł celowego podania, które złapał w dłonie Niemczycki. Po chwili miejscowi wyszli z akcją trzech na dwóch, jednak Sanchez za mocno podał do rezerwowego Jakuba Sypka. W 90. minucie Cracovia w końcu była bardzo blisko pokonania Henricha Ravasa. Zakotłowało się na przedpolu, strzał Benjamina Kallmana został zablokowany, a później Słowak świetnie wybronił poprawkę Makucha.

Dzięki zwycięstwu widzewiacy przesuną się w górę tabeli. W następną sobotę czeka ich wyjazdowa potyczka ze Stalą Mielec, po której nastąpi dwutygodniowa przerwa w rozgrywkach.

4′ Kun, 53′ Hanousek (k)

Ravas – Stępiński, Szota, Kreuzriegler – Danielak (71′ Zieliński), Hanousek, Kun (85′ Normann Hansen), Nunes (22′ Milos) – Zjawiński (71′ Sypek), Letniowski (85′ Lipski) – Sanchez

Rezerwowi: Łytwynienko – Czorbadżijski, Zawadzki, Dawid

Trener: Janusz Niedźwiedź