Widzew Łódź – Ruch Chorzów 3:0 (1:0)

4 maja 2019, 19:11 | Autor:

Długo musieli czekać na kolejne zwycięstwo kibice Widzewa, ale w końcu głód punktów został zaspokojony. Piłkarze Jacka Paszulewicza wypunktowali w „Meczu przyjaźni” Ruch Chorzów i przedłużyli szanse na awans. Wynik spotkania to także gwóźdź do trumny gości.

Po kolejnym remisie, już dziesiątym z rzędu, trener Jacek Paszulewicz inaczej zestawił wyjściowy skład. Na pierwszy z trzech finałów sezonu do jedenastki wrócił Przemysław Banaszak. Miejsce na lewej obronie zajął Marcel Pięczek, a na prawej Łukasz Turzyniecki. Łodzianie wrócili tym samym do klasycznego systemu, z czteroosobowym blokiem defensywnym.

Widzew mógł wejść w spotkanie w sposób idealny, dzięki solowej akcji Banaszaka. Napastnik odebrał piłkę rywalom, wpadł z nią w pole karne i nieco szczęśliwie znalazł się przed Dawidem Smugiem. Golkiper „Niebieskich” zareagował jednak na czas, odbijając piłkę. Po kilku chwilach nadarzyła się kolejna okazja, gdy rzut wolny wykonywał Mateusz Michalski. Nie wykorzystał jednak faktu, że piłka ustawiona była w dogodnym położeniu i fatalnie spudłował.

Później ataki łodzian nieco wyhamowały. Co prawda cały czas utrzymywali się oni przy piłce, ale nie przekładało się to na korzystne szanse na strzelenia gola. Z czasem inicjatywę zaczął nawet przejmować Ruch, czując niemoc zespołu z Piłsudskiego. Gościom także brakowało jednak konkretnych działań, więc sprawy w swoje ręce ponownie wzięli widzewiacy. I to ze znakomitym efektem! Prawą stroną urwał się Rafał Wolsztyński, zagrał przed bramkę do wbiegającego tam Michalskiego, a skrzydłowy nie miał problemu z umieszczeniem jej w siatce! Było to dziewiąte trafienie najlepszego strzelca RTS.

Po dwóch minutach było już 2:0, ale euforia trwała dosłownie ułamki sekund, ponieważ gol Sebastiana Zielenieckiego nie został uznany z powodu pozycji spalonej. Bolesny cios z 30. minuty nieco zachwiał chorzowianami, ale widzewiacy nie potrafili zamienić tego na drugą bramkę. Ostatnie minuty pierwszej połowy, stojącej na mocno przeciętnym poziomie, to brak jakichkolwiek ciekawych wydarzeń.

Na drugie czterdzieści pięć minut obie drużyny wybiegły bez zmian w składach. Zmienił się za to obraz gry – wciąż optyczną przewagę mieli widzewiacy, ale tym razem pod obiema bramkami co chwilę było gorąco. W 54. minucie doczekaliśmy się ofensywnej akcji w wykonaniu Turzynieckiego. Prawy obrońca zszedł z futbolówką do środka boiska i strzelił w krótki róg. Smug był jednak na miejscu, parując uderzenie na rzut rożny.

Sporych emocji nie brakowało w 58. minucie, gdy pod bramkę Patryka Wolańskiego przedostali się „Niebiescy”. Zagrożenie w ostatniej chwili zażegnał ofiarną interwencją Daniel Tanżyna. Po chwili Ruch był równie blisko doprowadzenia do remisu, gdy głową po dośrodkowaniu z rzutu rożnego uderzył Mateusz Bartolewski. Piłka przeleciała tuż nad poprzeczką! Niewykorzystane okazje zemściły się na przyjezdnych błyskawicznie. W 60. minucie akcję łodzian uruchomił długim wykopem Wolański, zagranie przejął Banaszak, który wykorzystując niezdecydowanie obrońców ruszył z piłką przed siebie, wpadł w pole karne i posłał ją obok bezradnego Smuga prosto do siatki!

Dziesięć minut później Widzew miał szansę na zadanie trzeciego ciosu. Lewą stroną szybko popędził z piłką Michalski, zagrał w pole karne do niekrytego Kohei Kato, ale jego strzał został w ostatnim momencie zablokowany. Celną główką popisał się także wprowadzony na boisko Dario Kristo, ale trafił prosto w Smuga. W odpowiedzi pod poprzeczkę przymierzył Tomasz Podgórski, lecz Wolański końcami palców przeniósł piłkę nad bramkę.

Widzewiacy doczekali się trzeciego gola w 84. minucie. Akcję rozpoczął Turzyniecki, centrując wzdłuż bramki. Dawid Smug zdołał odbić piłkę, ale dopadł do niej Wolsztyński, który huknął z całej siły pod poprzeczkę i nie było czego zbierać! Prowadzenie 3:0 rozgrzało kibiców, którzy w końcu mieli okazję zaśpiewać klasyk „Kto tak gra…”. Na drugim biegunie emocji byli fani Ruchu. Dla nich wynik spotkania oznacza niemal 100% degradację do III ligi.

Końcowe fragmenty to pilnowanie rezultatu przez ekipę Jacka Paszulewicza. Udało się, bo wynik 3:0 nie zmienił się już do końca spotkania. Łodzianie przełamali serię dziesięciu remisów i zachowali szanse na wywalczenie awansu. Już w środę, w ostatnim meczu na swoim stadionie, podejmą innego kandydata – Olimpię Grudziądz!

30′ Michalski, 60′ Banaszak, 84′ Wolsztyński

Wolański – Turzyniecki, Tanżyna, Zieleniecki, Pięczek (90+4′ Stefaniak) – Michalski (78′ Gutowski), Kato, Radwański, Ameyaw (68′ Kristo) – Banaszak (85′ Wełna), Wolsztyński

Rezerwowi: Humerski – Kazimierowicz, Mąka