Widzew Łódź – Wisła Płock 2:1 (1:0)

27 sierpnia 2022, 22:03 | Autor:

Wygraną zakończył się mecz Widzewa Łódź z liderem Ekstraklasy. Łodzianie świetnie rozpoczęli spotkanie, a wynik już w 5. minucie otworzył Karol Danielak. W drugiej połowie podwyższył Bartłomiej Pawłowski, a w samej końcówce bramkę dla gości zdobył z kontrowersyjnego rzutu karnego Davo.

Po meczu z Wartą Poznań, trener Janusz Niedźwiedź dokonał w składzie dwóch korekt. W wyjściowej jedenastce, na szpicy, mogliśmy oglądać Łukasza Zjawińskiego. Szkoleniowiec łodzian dokonał również zmiany w linii pomocy – Jakuba Sypka zastąpił grający od pierwszego gwizdka Juliusz Letniowski. Ponownie na wyjście w pierwszym składzie mógł liczyć Martin Kreuzriegler. W obozie przeciwnika, względem ostatniego meczu, zaszła jedna zmiana. Zamiast Damiana Michalskiego, wystąpił Jakub Rzeźniczak.

Już na samym początku zrobiło się niebezpiecznie pod bramką Widzewa. Płocczanie wyszli wysokim pressingiem, czego efektem była okazja Rafała Wolskiego, na szczęście skończyło się na rzucie rożnym. Ten poskutkował niecelnym strzałem Jakuba Rzeźniczaka. Chwilę później, akcja przeniosła się pod bramkę gości. W 5. minucie, po dośrodkowaniu Letniowskiego z kornera, fantastyczne uderzył zza pola karnego Karol Danielak i otworzył wynik tego meczu. Po utracie gola, prawdziwy szturm na bramkę Widzewa przypuścili piłkarze Wisły. Swoje okazje, tuż przy linii bramkowej mieli Rzeźniczak i Wolski. W 10. minucie, z kontrą wyszli widzewiacy, Dominik Kun zagrał do Letniowskiego, niestety ten nie zdołał podać w samo pole karne. W 12. minucie, tuż przed bramką interweniować musiał Fabio Nunes. W kolejnych minutach piłkarze z Płocka próbowali dośrodkowaniami zagrozić bramce chronionej przez znakomicie dysponowanego tego dnia Henricha Ravasa, ale wynik pozostawał bez zmian.

W 17. minucie, świetnym zagraniem w pole karne popisał się Letniowski – mało brakowało, a piłka dotarłaby do Zjawińskiego. Trzy minuty później groźny strzał z dystansu oddał Wolski, Ravas sparował to uderzenie na róg. Chwilę później, z piłką przy nodze był już Kristian Valllo, ale jego rajd skończył się na strefie obronnej Widzewa. Niebezpiecznie zrobiło się też po dośrodkowaniu Piotra Tomasika, na szczęście nikt nie zdołał przeciąć tego mocnego podania.

W 34. minucie z kontrą ruszyła Wisła, ale tym razem świetnie interweniował Patryk Stępiński, będąc przy tym faulowany. Chwilę później, Fabio Nunes stracił piłkę na własnej połowie, ale sędzia odgwizdał przewinienie i skończyło się tylko na strachu. W kolejnych minutach widzewiacy kilkukrotnie znajdowali się w polu karnym przeciwnika, lecz nie skutkowało to uderzeniami na bramkę strzeżoną przez Bartłomieja Gradeckiego. W 43. minucie, swoją szansę z rzutu rożnego miała Wisła. Cała akcja zakończyła się bardzo niecelnym uderzeniem Wolskiego. Do pierwszej połowy sędzia doliczył dwie minuty. W tym czasie strzałem z dystansu popisał się Bartłomiej Pawłowski – na raty to uderzenie wyłapał bramkarz.

Druga część spotkania zaczęła się od natarcia Widzewa, wraz z Markiem Hanouskiem i Jordim Sanchezem, którzy zostali wprowadzeni do gry od razu po przerwie. W 47. minucie bliski udanego podania był Pawłowski, ale nie porozumiał się z Sanchezem i finalnie od bramki zaczął Grodecki. W 51. minucie świetną okazję znów miał Hiszpan, lecz jego strzał zablokował Steve Kapuadi. W kolejnych minutach z dobrej strony pokazywał się świeżo wprowadzony Hanousek, który dwukrotnie zdołał wyłuskać piłkę spod nóg przeciwników. W 55. minucie uderzył mocno ze skrzydła, chcąc chyba dośrodkować w pole karne, Pawłowski i… piłka poleciała w światło bramki, wpadając do siatki! Trafienie to zaskoczyło wszystkich obecnych na stadionie. Po tym golu natychmiast zaatakowała Wisła – niecelny strzał oddał Wolski.

W kolejnych minutach obie drużyny próbowały przedostać się pod bramkę przeciwnika, częściej udawało się to Wiśle, ale żadnych klarownych sytuacji z tego nie było. Jedynie w 64. minucie ryzykownie piąstkować musiał Ravas. Dwie minuty później, kontrę mógł wyprowadzić Bartłomiej Pawłowski, ale mając możliwość podania do Sancheza, zagrał na skrzydło do Danielaka, co znacznie spowolniło akcję i sprawiło, że niewiele z niej wyszło. W 68. minucie, po stałym fragmencie gry, interweniować musiał jeszcze łódzki bramkarz. Chwilę później, akcja przeniosła się pod bramkę gości. Bramkarza mógł wtedy pokonać Nunes , ale jego strzał nie znalazł drogi do bramki. W 74. minucie, dobrze znalazł się w polu karnym Kun, lecz jego strzał na bramkę zablokował Kapuadi. Goście spróbowali po minucie zagrozić bramce czerwono-biało-czerwonych. Niechlujną wrzutkę z prawego skrzydła pewnie wyłapał słowacki bramkarz. Chwilę później, boisko opuścił strzelec pierwszej bramki, Karol Danielak, a w jego miejsce pojawił się Jakub Sypek.

Widzew bardzo dobrze neutralizował akcje przeciwnika, zaś goście próbowali zaskoczyć defensywę łodzian bezpośrednimi podaniami w pole karne. W 80. minucie jedno z nich, tuż sprzed linii bramkowej wybił głową Mateusz Żyro. Gra z minuty na minutę robiła się coraz bardziej dynamiczna. W 85. minucie, ponownie świetnie zgarnął piłkę Żyro. Dwie minuty później, po rzucie rożnym, głową miał szanse uderzyć Sanchez, lecz przez natłok obrońców w okolicy, jego uderzenie okazało się niegroźne. Sędzia przedłużył mecz o cztery minuty. W tym czasie arbiter konsultował jednocześnie przewinienie Dominika Kuna i ku zdziwieniu fanów zdecydował się przyznać rzut karny. Podyktowaną jedenastkę wykorzystał Davo i zrobiło się nerwowo. Chwilę po wznowieniu gry, szansę miał jeszcze rezerwowy Kristoffer Normman Hansen, ale jego strzał powędrował nad poprzeczką.

Tuż przed końcem meczu rajdem w stylu akcji z Białegostoku pokonał pół boiska Jordi Sanchez, ale zbyt długo przetrzymał piłkę i nie zdołał oddać strzału. Widzew wygrał u siebie z Wisła 2:1, co było pierwszą w tym sezonie porażką lidera! Następny ligowy mecz za tydzień, z Lechem Poznań. Wcześniej, w środę, widzewiacy udadzą się do Kalisza na pucharowe starcie z KKS.

Widzew Łódź – Wisła Płock 2:0 (1:0)
6′ Danielak, 55′ Pawłowski – 90+1′ Davo (k)

Ravas – Stępiński, Żyro, Kreuzriegler – Danielak (77′ Sypek), Kun, Lipski (46′ Sanchez), Nunes – Pawłowski (70′ Szota), Letniowski (70′ Hansen) – Zjawiński (46′ Hanousek)

Rezerwowi: Litwinienko – Czorbadżijski, Zawadzki, Zieliński