Widzew S.A. przedstawił raport finansowy. Ile wynosi nadwyżka?

10 września 2018, 14:07 | Autor:

W lipcu ubiegłego roku Widzew został przekształcony w spółkę akcyjną. Zgodnie z wymogami prawnymi, musiał więc przedstawić roczne sprawozdanie finansowe. To jawny dokument. Zapoznaliśmy się z jego treścią i choć nie jesteśmy specjalistami od ekonomii czy księgowości, mamy pewne wnioski.

Obecnie sto procent udziałów Widzew Łódź Spółka Akcyjna leży w rękach Stowarzyszenia Reaktywacja Tradycji Sportowych, kierowanego przez prezesa Tomasza Stamirowskiego. Okazuje się, że „Reaktywacja” posiada 5400 akcji, każda o wartości 100 złotych. Oznacza to, że pełny pakiet udziałów ma wartość nieco ponad pół miliona złotych.

Raport jest już dostępny na serwerach Ministerstwa Finansów. Z jego lektury można wyciągnąć wiele ciekawych wniosków, m.in. sprawdzić, jakie pieniądze Widzew zarobił w części 2017 roku, czy ile kosztowało utrzymanie klubu. Z kolei z bilansu aktywów wynika, że spółka nie posiada żadnych tzw. należności długotrwałych. Mówiąc kolokwialnie – wobec Widzewa nikt nie jest poważnie zadłużony. Krótkoterminowe należności opiewają na kwotę blisko 400 tysięcy złotych. Wierzyciele otrzymali w tym przypadku 12-miesięczny termin ich spłaty.

Jego aktywa trwałe, w tym wartości niematerialne i prawne, obliczone są na nieco ponad pół miliona złotych. Dużo większe wrażenie robi zestawienie tzw. aktywów obrotowych. Dzięki temu wiemy, że na klubowym koncie znajdowało się (stan na 31.12.2017) prawie 3,5 miliona złotych, a łączne aktywa obrotowe sięgają ponad 4 milionów. Dla porównania, pół roku wcześniej wynosiły one… zaledwie 25 tysięcy złotych! Łączne aktywa Widzewa wynosiły na koniec 2017 roku dokładnie 4,781 miliona złotych, oczywiście tyle samo, co pasywa.

Równie ciekawie wygląda bilans po stronie pasywnej. Wynika z niego, że klub wypracował zysk netto na poziomie 3,6 miliona złotych! Można dodać do nich także zysk ze sprzedaży towarów. Przychód w tej kategorii wyniósł ponad 7 milionów złotych, a koszt działalności operacyjnej niecałe 5 milionów. Tutaj także bilans daje plus – zysk wyniósł 2,8 miliona złotych! To znakomite wiadomości, idealnie obrazujące efekt pracy całego zarządu oraz wielu innych osób.

Jeżeli chodzi o klubowe zobowiązania, to nie są one zbyt duże. Wynoszą nieco ponad milion złotych i mają zostać spłacone przed upływem roku. To zobowiązania z tytułu dostaw i usług, czyli m.in. wynagrodzenia piłkarzy, sztabu szkoleniowego i części pracowników. Płacone są terminowo. Po odliczeniu tej sumy na koncie Widzewa i tak pozostaje kilkumilionowa nadwyżka.

Na koniec kilka ciekawostek:

Widzew posiada środki pieniężne na sumę 3,5 miliona złotych, z czego 3,3 miliona znajdowała się na rachunkach bankowych, a pozostała kwota w kasie klubu
– w okresie 17.05.2017 – 31.12.2017 Widzew wygenerował łączny przychód na poziomie blisko 8,5 miliona złotych i koszt operacyjny 4,85 miliona złotych
– wynagrodzenia wyniosły 117 tysięcy złotych
– kary stadionowe wyniosły 7600 złotych
– koszt wynajmu stadionu (w formie dotacji miejskiej) wyniósł 468 tysięcy złotych
– koszt wynajmu ochrony podczas meczów wyniósł 80 tysięcy złotych
– klub wydał na paliwo… 1930 złotych

27
Dodaj komentarz

18 Comment threads
9 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
22 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
siames

zajebiscie!

Qdfg

Super! !!!!!

Domin

Mam jeden zarzut – nie mogli sobie darować tych 4 litrów benzyny? ;)

krzysiek

… złoto :D

piotr

je..c biede i lks

Rafi

To dobrze, że w finansach wszystko ok i niech tak zostanie. Potrzeba już jednak myśleć o kolejnych sponsorach na najbliższe lata.

Sarevok Anchev

Spokojna Twoja… Oni tam myślą.

Qbek

Na paliwo tylko tyle? To za czyje jeżdżą na mecze?

Marcinos24

Trzeba będzie popracować nad karami bo wyszła mała kwota….. ;-)

alan

Wynagrodzenia przez 7 miesięcy 117 tys. złotych, czyli na przykład było zatrudnionych 10 osób i zarabiały one 1,5 tys.? Coś mi się nie zgadza…

Pan Bartek

dokładnie – coś tu nie gra

Sarevok Anchev

Bo liczyć, to trzeba umić

Croolick

Pomyłka autora wpisu. 117 tys. to kwota wynagrodzeń które nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Całkowite koszty wynagrodzeń przekroczyły 1,1 mln zł

Croolick

Podobnie zresztą ma się sprawa z paliwem- 1930 zł to tylko ta część która nie stanowi kosztów uzyskania przychodów (w uproszczeniu: księgowa nie rozliczyła ;)).

Łukasz

Moglibyście podać link do całego sprawozdania finansowego? Bo szukałem ale nie znalazłem

LinkinPark

Cieszy mnie bardzo dobre operowanie finansami przez zarząd. Trzeba pilnować by się wyłożyć na tym, bo to właśnie finanse były przyczyną naszego upadku.

Łodziak

Co ty pleciesz? Chyba cacek nas załatwił na szaro.

Seweryn

Cacek nas załatwił, ale to długi, czyli problemy finansowe nas ostatecznie uziemiły.

Cacek owszem, ale kilkanaście lat temu Widzew upadł z tego samego powodu. Zresztą tak jak i kilka innych klubów. W naszej lidze nie tak łatwo jest nie zbankrutowć.

Karamboll

I właśnie na tym to polega. Szacun dla prezesów, dla stowarzyszenia i wszystkich osob zaangażowanych w zarządzaniu naszym klubem. Idźmy dalej ta drogą. Droga zdrowego rozsądku. Łatwo jest kasę rozpierdzielic, ale co potem. Czasami warto poczekać by kupic takiego zawodnika jak Filip czy Nika za nieduże pieniądze. Mam nadzieje, ze Widzew nigdy nie pójdzie drogą warszawskiej k…y leglej. My musimy być mądrzejsi niż pan Binczyk i czasami niektórzy z nas kibiców którzy nawoływali do wywalania dużej kasy za nazwiska. A nazwiska nie grają. Moje serce na zawsze z Widzewem, a moj karnet będę przedłużał do końca świata i jeden dzień… Czytaj więcej »

sławek

paliwo potrzebne ale mogli wydać 1910 !!!

loverewelka

Jak na razie jest fajnie, oby tak dalej :)

Jazz1910

Piękne czasy

Adam

gra gitara za rok 15 mln

marcin

i elegancko

Shalamar

uff,….
żart ;)

Shalamar

uff, żart ;)

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress