PZPN uściślił zasady awansu do I ligi
17 grudnia 2019, 16:16 | Autor: Kamil
Dwie najlepsze drużyny II ligi uzyskają w maju awans do wyższej klasy rozgrywkowej. Cztery kolejne powalczą o to w dwuetapowych barażach. Nie wszystkie związane z tym kwestie były jednak do tej pory do końca jasne.
Chodzi o sytuację, w której jedno z pierwszych dwóch miejsc zajęłyby rezerwy Lecha Poznań, które nie mogą występować w I lidze. Przyjęty przed rozpoczęciem sezonu regulamin rozgrywek nie przewidział bowiem takiej sytuacji. Postanowiliśmy wtedy spytać o zdanie PZPN i usłyszeliśmy, że w takim przypadku awans wywalczyłaby… tylko jedna drużyna, co byłoby dość dużym kuriozum. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.
W związku zapewniali jednak, że doprecyzują ten przepis i dotrzymali słowa. 6 grudnia opublikowana została bowiem Uchwała nr XII/183 w sprawie zasad uzupełniania klas rozgrywkowych. Czego się z niej dowiedzieliśmy? Przede wszystkim, gdy w najlepszej dwójce znajdzie się zespół, który albo nie może awansować (jak Lech II), albo nie dostanie licencji, jego miejsce zajmie kolejna najwyżej sklasyfikowana drużyna, o ile zajęła co najmniej szósta pozycję.
Nieco inaczej sprawa ma się z barażami. W ich pierwszym etapie powinny rywalizować ze sobą kluby z trzeciego i szóstego oraz z czwartego i piątego miejsca. Gdy jeden z nich nie będzie mógł walczyć o awans, PZPN zastrzegł sobie prawo do zmiany tych par. Co najmniej jeden z zespołów z całą pewnością wygra jednak walkowerem, bo w barażach uczestniczyć mogą tylko te z pierwszej szóstki. Siódma drużyna nie ma więc żadnych szans, by zagrać w I lidze.
Jeżeli wśród sześciu najwyżej sklasyfikowanych klubów nie znajdą się trzy, które będą uprawnione do gry na I-ligowym froncie, swoje miejsce na tym szczeblu zachowa odpowiednia liczba spadkowiczów.
Poniżej prezentujemy odpowiednie zapisy Uchwały nr XII/183:
W przypadku rozgrywek, których zasady awansu i spadku przewidują rozegranie meczów barażowych o udział w rozgrywkach klasy wyższej pomiędzy uczestnikami rozgrywek klasy niższej:
1. W sytuacji gdy klub/kluby uprawniony, w wyniku rywalizacji sportowej, do bezpośredniego awansu do wyższej klasy rozgrywkowej lub uprawniony do udziału w meczach barażowych o udział w rozgrywkach klasy wyższej nie otrzyma licencji uprawniającej do udziału w tych rozgrywkach w następnym sezonie lub zrezygnuje z udziału w rozgrywkach lub awans do rozgrywek klasy wyższej oznaczałby sprzeczność z zasadami, o których mowa w § 2 ust. 7 Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną, klub ten zostanie sklasyfikowany w rozgrywkach bieżącego sezonu zgodnie z liczbą zdobytych punktów, jednakże nie uzyska awansu do klasy wyższej lub nie zostanie dopuszczony do udziału w meczach barażowych.
2. W sytuacji, o której mowa w ust. 1, awans do wyższej klasy rozgrywkowej uzyska klub/kluby zajmujący kolejne najwyższe miejsce w tabeli rozgrywek, jednak nie niższe niż najniżej sklasyfikowany uczestnik meczów barażowych, o ile otrzyma licencję uprawniającą do udziału w
rozgrywkach klasy wyższej.
3. W sytuacji, o której mowa w ust. 2, w przypadku wcześniejszego wyłonienia klubu/klubów uprawnionych do udziału w kolejnym etapie meczów barażowych lub rozgrywkach klasy wyższej i braku konieczności rozegrania danego etapu meczów barażowych lub meczów barażowych w ogóle, mecze te mogą być odwołane lub rozegrane wg. innego niż wcześniej przewidzianego schematu, uwzględniającego kolejność miejsc zajętych przez uczestników meczów barażowych w tabeli rozgrywek.
4. W sytuacji, gdy żaden z klubów, o których mowa w ust. 2, nie otrzyma licencji uprawniającej do udziału w rozgrywkach klasy wyższej lub zrezygnuje z udziału w rozgrywkach, miejsce w tych rozgrywkach zachowa odpowiednia liczba klubów sklasyfikowanych na kolejnych najwyższych miejscach spadkowych tabeli rozgrywek, które otrzymały licencję na udział w rozgrywkach tej klasy.
5. W sytuacji, gdy klub/kluby uprawniony, w wyniku meczów barażowych, do udziału w rozgrywkach klasy wyższej zrezygnuje z udziału w tych rozgrywkach, awans do tych rozgrywek uzyska klub – przeciwnik w ostatnim etapie meczów barażowych. W sytuacji, gdy klub/kluby – przeciwnik w ostatnim etapie meczów barażowych zrezygnuje z udziału w rozgrywkach klasy wyższej, awans do tych rozgrywek uzyska klub – uczestnik poprzedniego etapu meczów barażowych, sklasyfikowany na najwyższym miejscu tabeli rozgrywek.
Jeśli wszystkie kluby – uczestnicy poprzedniego etapu meczów barażowych zrezygnują z udziału w rozgrywkach klasy wyższej, miejsce w tej klasie rozgrywkowej zachowa odpowiednia liczba klubów sklasyfikowanych na kolejnych najwyższych miejscach spadkowych tabeli rozgrywek, które otrzymały licencję na udział w rozgrywkach tej klasy.





Górnik Zabrze
Wisła Płock
Jagiellonia Białystok
Cracovia
Lech Poznań
Korona Kielce
Raków Częstochowa
Radomiak Radom
Zagłębie Lubin
Legia Warszawa
Widzew Łódź
GKS Katowice
Pogoń Szczecin
Motor Lublin
Arka Gdynia
Lechia Gdańsk
Termalica Nieciecza
Piast Gliwice 
Legia II Warszawa
Ząbkovia Ząbki
Warta Sieradz
ŁKS Łomża
Wigry Suwałki
Wisła II Płock
Świt Nowy Dwór Maz.
Broń Radom
Widzew II Łódź
Lechia Tomaszów Maz.
Olimpia Elbląg
KS CK Troszyn
GKS Bełchatów
Jagiellonia II Białystok
GKS Wikielec
KS Wasilków
Mławianka Mława
Znicz Biała Piska
Z tego co widzę to Lechowi II awans nie grozi : – )