Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Tomaszowie (foto)
5 marca 2015, 09:08 | Autor: RyanSporo działo się w widzewskich miastach 1 marca, gdy obchodzony był ogólnopolski Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Prezentowaliśmy już kilka opisów, zarówno kibiców z Łodzi, jak i fan clubów. Poniżej relacja obchodów spisana przez fanatyków z Tomaszowa Mazowieckiego.
W niedzielę, 1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Data ta ma być poświęcona upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Jest to święto stosunkowo „młode”, bo ustanowione dopiero w 2011r.
Jako FC TM postanowiliśmy uczcić ten ważny dzień, poprzez stworzenie graffiti w centrum miasta, a także spontaniczny przemarsz z głównego placu Tomaszowa na cmentarz, gdzie spoczywa jeden ze wspominanych tego dnia bohaterów.
Praca przedstawia trzech żołnierzy, trzy wilki, a także postać młodego chłopaka, zapoznającego się z książką o historii naszego kraju. Ponadto jest na niej umieszczona biało-czerwona wstęga z napisem: „01.03 NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH – CHWAŁA BOHATEROM !!!”. Główne hasło jakie przyjęliśmy na potrzeby tego graffiti to: „Najważniejsza lekcja patriotyzmu… to lekcja historii.” Zamieściliśmy oczywiście też herby Widzewa i FC TM. Stworzenie jej zajęło cały dzień od rana do wieczora, ale było warto!
Podczas prac przy tym graffiti zrodził się pomysł, żeby dla uczczenia obchodów tego święta przemaszerować z Placu Kościuszki na cmentarz, gdzie spoczywa Jan Czarnecki. Dzień wcześniej byliśmy przy jego pomniku w ponad 30 osób. Uczestniczyliśmy wówczas w spotkaniu organizowanym przez patriotyczne środowiska aktywnie działające w naszym mieście. Doszliśmy do wniosku, że jako Widzewiacy musimy jednak zorganizować swój przemarsz.Około godziny 16:30 wyruszyliśmy w 61 osób głównymi ulicami miasta na cmentarz. Zabraliśmy ze sobą 2 transparenty, z czego jeden przygotowywany zupełnie naprędce: „ARMIO WYKLĘTA WIDZEW O WAS PAMIĘTA – Widzewiacy z Tomaszowa” i „OBROŃCOM TOMASZOWA KIBICE WIDZEWA”. Naszej drodze towarzyszyły okrzyki patriotyczne i kibicowskie. Poza tym dla zwrócenia uwagi na naszą inicjatywę zostało odpalonych całkiem sporo petard. Przemarsz zwieńczyła minuta ciszy przy pomniku Jana Czarneckiego.
Reasumując był to bardzo owocny dla nas weekend, a praca która zostanie elementem krajobrazu Tomaszowa na długi czas będzie przypominać każdego dnia o tych, o których historia głucho milczała, gdyż żyli prawem wilka…
FC TM
Kliknij, by przejść do galerii








Cracovia
GKS Katowice
Górnik Zabrze
Jagiellonia Białystok
Korona Kielce
Lech Poznań
Legia Warszawa
Motor Lublin
Piast Gliwice
Pogoń Szczecin
Radomiak Radom
Raków Częstochowa
Śląsk Wrocław
Widzew Łódź
Wieczysta Kraków
Wisła Kraków
Wisła Płock
Zagłębie Lubin 
Legia II Warszawa
ŁKS Łomża
Warta Sieradz
Wigry Suwałki
KS CK Troszyn
Wisła II Płock
Widzew II Łódź
Jagiellonia II Białystok
Lechia Tomaszów Maz.
Ząbkovia Ząbki
Świt Nowy Dwór Maz.
Mławianka Mława
Olimpia Elbląg
GKS Wikielec
Broń Radom
GKS Bełchatów
KS Wasilków
Znicz Biała Piska