Gryf Wejherowo – Widzew Łódź 1:2 (0:1)

3 marca 2019, 13:02 | Autor:

Udana inauguracja rundy wiosennej w wykonaniu piłkarzy Widzewa. Po ciężkim meczu, wracają oni z Wejherowa z trzema punktami i pozycją nowego lidera tabeli II ligi. Bramki dla drużyny Radosława Mroczkowskiego strzelali Adam Radwański i Daniel Mąka.

Szkoleniowiec nieco przebudował skład swojego zespołu względem rundy jesiennej. Miejsce w nim, z powodów sportowych lub zdrowotnych, stracili m.in. Mateusz Michalski czy Maciej Kazimierowicz. Od pierwszej minuty oglądaliśmy dziś dwóch debiutantów, a także wracającego do klubu po rocznej przerwie Adama Radwańskiego.

Mecz mógł się rozpocząć idealnie dla graczy z Wejherowa. Już w 3. minucie, w wydawałoby się niegroźnej akcji, za linią obrony znalazł się Przemysław Macierzyński. Gdy zawodnik zmierzał z piłką w pole karne, świetną interwencją zatrzymał go Daniel Tanżyna, wykonując skuteczny wślizg. Rywale domagali się podyktowania jedenastki, ale nie było o tym mowy. Ten sam piłkarz próbował jeszcze zaskoczyć Patryka Wolańskiego strzałem zza pola karnego. Podskakująca na nierównym boisku futbolówka na raty została wyłapana przez bramkarza.

Z biegiem czasu spotkanie się zaostrzyło, a w fizycznych starciach przewagę mieli częściej gospodarze, choć czerwono-biało-czerwoni nie pękali. Po jednej z przepychanek przy stałym fragmencie gry, sędzia kartkami ostudził zapał Piotra Kołca i Tomasza Wełny. Co ciekawe, dla tego pierwszego było to już jedenastce upomnienie w tym sezonie! W 22. minucie doczekaliśmy się wyczekiwanego gola. Do podanej przez Dario Kristo dopadł Adam Radwański, strzelając lewą nogą w krótki róg nie do obrony! Objęcie prowadzenia uskrzydliło widzewiaków, w kolejnej akcji w szesnastce upadł Łukasz Turzyniecki, ale gwizdek arbitra milczał jak zaklęty.

W 33. minucie goście znów mieli szansę podwyższyć prowadzenie, tym razem po rzucie rożnym. Po sprytnym rozegraniu kornera strzał z ekwilibrystycznej pozycji oddał Sebastian Zieleniecki, ale nieco się pomylił. Kilka minut później przypomniał o sobie Gryf. Nieco wolnej przestrzeni na 25. metrze otrzymał Robert Chwastek. Doświadczony pomocnik zdecydował się na uderzenie, które przeleciało nad poprzeczką bramki Wolańskiego.

Druga połowa zaczęła się tak, jak pierwsza – od groźnego ataku wejherowian. Dobrze zachował się w walce z zamykającym dośrodkowanie rywalem Turzyniecki. Później mieliśmy kalejdoskop emocji. Najpierw sędzia Maciej Pelka wskazał na wapno po zagraniu piłki ręką przez Radwańskiego. Piłkę na 11. metrze ustawił Krzysztof Wicki, całkowicie myląc Wolańskiego! Radość miejscowych kibiców z doprowadzenia do remisu trwała jednak zaledwie kilkadziesiąt sekund, ponieważ Widzew odpowiedział błyskawicznie. Zagrana przez Konrada Gutowskiego futbolówka trafiła na przedpole bramki Dawida Lelenia, nieco chaotycznie do siatki próbowali wpakować ją Filip Mihaljević i Daniel Mąka. W końcu, za trzecim razem, ten drugi wykończył akcję i było 2:1!

Mało brakowało, by po chwili zrobiło się już 3:1. W pole karne przedarł się Mihaljević, ale jego uderzenie z ostrego kąta na rzut rożny sparował Leleń. Przy egzekwowaniu tego stałego fragmentu gry mocno zagotowało się pomiędzy golkiperem Gryfa, a chorwackim napastnikiem. Po dłuższej naradzie z sędzią bocznym, skończyło się na żółtych kartkach dla obu zamieszanych. Upiekło się natomiast mającemu już na koncie kartonik Wełnie, który również był aktywny w przepychance z przeciwnikiem. Gdyby arbiter był bardziej drobiazgowy, trzeba byłoby kończyć mecz w osłabieniu.

W 63. minucie żółto-czarni sprawdzili czujność Patryka Wolańskiego. Zawiedli się, bo „Wolo” bardzo dobrze zachował się przy strzale z dalszej odległości w wykonaniu Pawła Brzuzego. Gorzej bramkarzowi RTS poszło później, gdy został wsadzony na minę przez Turzynieckiego. Zamiast bezpiecznie wybić piłkę poza boisko, prawy obrońca zagrał górą do golkipera, a ten miał wielkie problemy z oddaleniem zagrożenia. Kopnął futbolówkę tak, że ta wróciła w „strefę rażenia”. Ostatecznie skończyło się na strachu. Niebezpiecznie było też w 80. minucie za sprawą Kołca. Jego strzał z woleja był na szczęście niecelny.

W końcówce spotkania to widzewiacy bliżsi byli strzelenia gola, po akcji dwójki rezerwowych. Dobrym prostopadłym podaniem popisał się Daniel Świderski, na wolne pole wyszedł Marek Zuziak, ale oddał strzał słabszą, prawą nogą i wychodzący z bramki Leleń zdołał odbić piłkę. Ostatnim akcentem meczu był bardzo nieudany strzał w wykonaniu Pawła Czychowskiego. Inauguracja rundy wiosennej korzystna pod względem wyniku. Wygrana w Wejherowie sprawia, że łodzianie wracają na fotel lidera, mając jeszcze zaległy mecz w zanadrzu.

49′ Wicki (k) – 22′ Radwański, 50′ Mąka