Juniorki Widzewa górą w pierwszym meczu turnieju strefowego

4 stycznia 2024, 20:00 | Autor:

Niesamowitych emocji dostarczyły nam w czwartkowy wieczór juniorki starsze Widzewa Łódź. W pierwszym meczu turnieju strefowego podopieczne Anny Choder pokonały u siebie Basket 4Ever Ksawerów 68:66. Pierwsze skrzypce w zespole grały Oliwia Janicka oraz zaledwie 15-letnia Martyna Stępińska, która zdobyła aż 29 punktów. To ważne zwycięstwo daje duże szanse na awans do mistrzostw Polski U-19 z pierwszego miejsca.

Pierwsze spotkanie turnieju strefowego zaczęło się dla łodzianek bardzo dobrze. Szybko do kosza zaczęły trafiać Oliwia Dajer, Martyna Stępińska oraz Roksana Krawul, dzięki czemu błyskawicznie udało się wyjść na prowadzenie 8:2. Później punkty zdołała dołożyć jeszcze Oliwia Janicka, jednak z biegiem czasu to koszykarki z Ksawerowa zaczęły częściej rzucać. Widzew miał kłopoty z wysokimi przeciwniczkami, które często zbierały drugie piłki. Przyjezdne poprawiły także swoją skuteczność pod koszem, przez co na trzy minuty przed końcem tej części mieliśmy remis 13:13. W końcówce obie ekipy rzucały niemal naprzemiennie, ale to ksawerowianki po pierwszej kwarcie prowadziły 18:17.

Na samym starcie drugiej kwarty świetnym rajdem pod kosz popisała się Stępińska i zakończyła atak zdobyciem punktów. Po chwili dorobek Widzewa powiększyła Dajer i gospodynie ponownie wyszły na prowadzenie. Rywalki nie zamierzały jednak osiąść na laurach i dość szybko wyrównały na 23:23. W kolejnych minutach gra była bardzo zacięta. Na szczęście widzewianki także atakowały – pod koszem aktywne były Janicka ze Stępińską, dzięki czemu udało się wypracować dosłownie kilkupunktowe prowadzenie. Przeciwniczki przed samym końcem wyrównały na 34:34, ale w ostatnich sekundach kwarty fenomenalnym rzutem za trzy pod presją rywalki popisała się świetnie dysponowana tego dnia Stępińska.

Po zmianie stron znacznie lepiej na parkiecie czuły się koszykarki z Ksawerowa, które szybko odrobiły stratę i wyszły na prowadzenie. Reprezentantki RTS dopadła ogromna niemoc, ponieważ przez połowę tej części meczu nie zdobyły one ani jednego punktu! Dobrze w tym fragmencie funkcjonowała obrona Basketu, ale również atak nie dawał spokoju widzewiankom. To sprawiło, że zawodniczki w czarnych strojach wyszły na prowadzenie 44:37. Widzew zdołał po raz pierwszy odpowiedzieć w 6. minucie tej części meczu, kiedy to Stępińska trafiła z osobistego. Na szczęście pod koniec RTS zdołał się otrząsnąć. Do kosza trafiły wspominana już Stępińska oraz Aleksandra Graczyk i udało się odrobić część strat. Niestety rywalki pod koniec zaliczyły ładną trójkę i przed ostatnią kwartą prowadziły 49:44.

Ostatnia część meczu zaczęła się dobrze dla podopiecznych trener Chodery. Mimo, że to rywalki jako pierwsze zapunktowały, później świetnie pod koszem zachowywały się właśnie łodzianki, które wykorzystały błędy ekipy Ksawerowa i trzykrotnie trafiły do kosza. Praktycznie cała przewaga Basketu stopniała i można powiedzieć, że mecz zaczął się od nowa. Gospodynie zaczęły coraz śmielej atakować. Punkty zdobywały Janicka oraz zaledwie 15-letnia Stępińska, która skradła tego dnia show swoimi świetnymi rzutami. W kolejnych minutach ekipa z Ksawerowa była bardzo niedokładna. Pojawiały się proste błędy i bez skrupułów wykorzystywała je Janicka, dzięki czemu RTS prowadził 62:51. Pod koniec meczu nie brakowało fauli, z czego brało się sporo rzutów osobistych. Ksawerowianki odrobiły część strat i na minutę przed końcem przegrywały już tylko 62:66. Emocje sięgały zenitu – obie ekipy oddały po jednym celnym rzucie i na 10 sekund przed końcem było już tylko 68:66 dla Widzewa. Ostatnie sekundy zakończyły się na szczęście tylko na strachu.

Finalnie czerwono-biało-czerwone wygrały pierwszy mecz turnieju strefowego 68:66. Kwestia rozstawienia w Mistrzostwach Polski U-19 rozstrzygnie się najprawdopodobniej w sobotę. Wtedy o godz. 17:15 widzewianki podejmą we własnej hali UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki. Jutro w ramach drugiego spotkania turnieju aleksandrowianki podejmą jeszcze zespół z Ksawerowa.

Widzew Łódź – Basket 4Ever Ksawerów 68:66 (17:18, 20:16, 7:15, 24:17)