Kto powalczy o Ekstraklasę?
24 maja 2026, 19:28 | Autor: RyanSezon 2025/2026 Ekstraklasy za nami, ale wciąż nie są znane odpowiedzi na wszystkie pytanie, jeśli chodzi o kształt kolejnych rozgrywek. Mowa oczywiście o tym, kto zostanie trzecim beniaminkiem. Dziś dowiedzieliśmy się, jakie zespoły będą miały szansę nim zostać.
O godzinie 16:30 rozpoczęła się ostatnia kolejka fazy zasadniczej I ligi. Już przed jej rozegraniem wiadomo było, że do elity wracają dwa zasłużone kluby: Śląsk Wrocław oraz Wisła Kraków. Rozbrat tego pierwszego z najwyższym poziomem trwał zaledwie rok, ale fani „Białej Gwiazdy” trochę się naczekali. Wiślacy walczyli o powrót aż przez cztery lata i dopiero teraz udało się zrealizować ten cel. Zrobiono to jednak bez najmniejszych wątpliwości piłkarskich, pewnie triumfując w rozgrywkach.
Dwie drużyny miały z kolei zapewniony udział w barażach miały Chrobry Głogów oraz Wieczysta Kraków, lecz wciąż musiały walczyć o jak najwyższe miejsca, żeby móc być gospodarzami w kluczowych spotkaniach. Utrzymać pozycje w strefie barażowej próbowały niepewne ich Ruch Chorzów i ŁKS Łódź, a chrapkę o wskoczenie do niej rzutem na taśmę miały Miedź Legnica, Polonia Warszawa oraz Puszcza Niepołomice. Podobnie jak w Ekstraklasie, emocjonująco było do samego końca.
Finalnie na najniższym stopni podium stanęła Wieczysta, która w półfinale play-offów podejmie szóstą Polonię. W drugim starciu zmierzą się ze sobą Chrobry oraz ŁKS. Zwycięzcy tych konfrontacji, zaplanowanych na 28 maja, spotkają się w finale, którego gospodarzem będzie lepszy z pierwszej pary. Ostatniego beniaminka poznamy 31 maja.
Skład Ekstraklasy w sezonie 2026/2027:
1. Cracovia
2. GKS Katowice
3. Górnik Zabrze
4. Jagiellonia Białystok
5. Korona Kielce
6. Lech Poznań
7. Legia Warszawa
8. Motor Lublin
9. Piast Gliwice
10. Pogoń Szczecin
11. Radomiak Radom
12. Raków Częstochowa
13. Śląsk Wrocław (beniaminek)
14. Widzew Łódź
15. Wisła Kraków (beniaminek)
16. Wisła Płock
17. Zagłębie Lubin
+
Chrobry Głogów, ŁKS Łódź, Polonia Warszawa lub Wieczysta Kraków








Lech Poznań
Górnik Zabrze
Jagiellonia Białystok
Raków Częstochowa
GKS Katowice
Legia Warszawa
Zagłębie Lubin
Wisła Płock
Pogoń Szczecin
Radomiak Radom
Korona Kielce
Motor Lublin
Cracovia
Widzew Łódź
Piast Gliwice
Lechia Gdańsk
Arka Gdynia
Termalica Nieciecza
Legia II Warszawa
ŁKS Łomża
Warta Sieradz
Wigry Suwałki
KS CK Troszyn
Wisła II Płock
Widzew II Łódź
Jagiellonia II Białystok
Lechia Tomaszów Maz.
Ząbkovia Ząbki
Świt Nowy Dwór Maz.
Mławianka Mława
Olimpia Elbląg
GKS Wikielec
Broń Radom
GKS Bełchatów
KS Wasilków
Znicz Biała Piska
Niestety Niebiescy polegli na ostatniej prostej. Wielka szkoda.
Ovzywiscie nie chce patologii , ale obawiam się, że awansują, bo rywale w barazach.lekko śmieszni. Z wieczysta też nie wiadomo. Przynajmniej będą dobrym mięsem armatnim. My znów chociaż 6 pkt pewne. Zastanawia mnie po co oni się pchają. Ja rozumiem,że chcą podtrzymać nazwę lodzki kompromis spadkowy badz reprezentacja wstydu, aby 4 raz szybko po większości porażkach spaść…No bo: Maja najsłabsza kadrę z tych swoich awansow. Albo slabi spadkowicze starzy albo dzieciarnia. Nie mają kasy na transfery. Zresztą Melon sam to powiedział. No i niestety poziom ligi I zawodników się drastycznie podniósł przez ostatnie lata. Nawet patrząc kto spadł badz uniknął… Czytaj więcej »
Urzekła mnie twoja historia ,za to Ruch ma tyle kasy że ho ho albo Polonia W albo Chrobry itp Puszcza tez wcześniej miała kupę kasy że ho ho czy Łęczna, Sosnowiec, Arka,Miedz czy Mielec itp A ŁKS che awansu bo to jego miejsce ekstraklasa o czym świadczy ilość rozegranych w niej sezonów i miejsce w tabeli wszech czasów 67 sezonów do tylko 39 Widzewa
Jak mi ciebie zal. Typowy zakompleksiony kalesiak.
I co żeście osiągnęli w tyle sezonów. Dwa kupione mistrzostwa. Raz partia raz ptak.
Średnia pkt nasza to 1,26…wasza to 1,01 pkt.
Tak więc być i być nikim czysto w lidze czy pucharach to żaden wyczyn.
TAKA PRAWDA I KABARET ZENKU
Widzew wygrał tylko dzięki sędziemu.
Gol Baeny był zdobyty z pozycji spalonej.
Ale to nie ma znaczenia, remis też dał pozostanie.
Umówileś się już do lekarzy specjalistów, jeden od oczu drugi od głowy?
Tak jest prawda.
Jeśli ten screen jest autentyczny to 4 Widzewiaków było przed obrońcami. A co w tym, czasie robił boczny.
Ale sędziowie tyle razy nas kasowali to nam 1 raz tez się należy.
Widzew w 39 sezonów napisał jakąś historię, za to wam 67 nie starczyło by oderwać od siebie łatkę wiecznie przeciętnych. Baty od Luksemburczyków, kupione mistrzostwo, wieczna przeciętność i dziura w płocie – to wasza historia. Lubisz podszywać się tu pod kibica Widzewa, a wystarczy taki jeden wpis i już się uruchamiasz i odkrywasz :)
Skoro dostałeś już przepustkę z Choroszczy, to przypomnij nam wszystkim bilans derbowy, a potem gulnij sobie rodowitego i idź lulu… ;-))
Mam dla ciebie złą wiadomość – za historię nikt punktów nie przyznaje.
miejsce łks-u jest tam gdzie jego potencjał i możliwości czyli max 1 liga. Ślizgaczy w ex typu Korona czy Radomiak jest wystarczająco. 67 sezonów i tylko 2 mistrzostwa? no trochę wstyd.
Może lepiej martwmy się o siebie? Bo grajac tak na wyjazdach, to przy tej al. Unii, Widzew mógłby mieć duży problem z tą ekipą „Piaseckich, Terleckich i Rudoli” jak to napisałeś. Pycha ZAWSZE kroczy przed upadkiem. Już wystarczy, że większość naszych śmiała się z nich, że znowu będą kiblować, a jednak mają dużą szansę zrobić ten awans. Jestem kibicem Widzewa, ale uważam, że naszej społeczności przydałoby się wyleczyć z tej megalomanii, bo to do niczego dobrego nie prowadzi. Pokora, pokora, pokora.
Pokora pokorą, ale są granice absurdu. Napisałem, że obecnie to najsłabsza kadrowo drużyna ich do awansu. I jak liga zdrożała i jej poziom. Mają szansę, bo jest wyjątkowo slaby poziom barazy. Przypomnijnsobie poprzednie lata jakie druzyny w nich grały. Tu jest tym bardziej ich słabość.
Jak się przegrywa ze spadkowiczem, to ciężko myśleć o sukcesie w barażach. Większym wstydem i upokorzeniem, byłaby porażka z ełkaesem ,bo my również dostalibyśmy rykoszetem jako przyjaciele Ruchu.
Tylko że ŁKS zdobył tym składem 54 pkt. i strzelił 56 bramek.
A nasi milionerzy wyssali z właściciela 100 mln. i ledwo się utrzymali.
To samo ostatnio mówiłem. Łks z tym właścicielem i z tą publiką to klub góra na 1 ligę. Jeżeli awansują, to będzie klasyczny sezon wpierdolu na wszystkich boiskach ekstraklasy. Kibice przyjdą na pierwsze 4 mecze, potem już będą stękać że jak zaczną grać to oni wtedy wrócą… czyli nigdy. Temat przerabiany już do znudzenia XD
A już miałem nadzieję, że pojadę na Ekstraklasę i do Krakowa i do Chorzowa a tu niestety Ruch sam się wyeliminował. Szkoda. Obstawiam, że czekają nas derby.
W przyszlym sezonie derby .
Jeśli tak, to 1 spadkowicza już znamy.
Mam nadzieję że tak będzie bo będąc kibicem Widzewa wolę emocje towarzyszące meczom z ŁKS niż granie z ogórkami.
Wieczysta Kraków (3) – Polonia Warszawa (6)
vs
Chrobry Głogów (4) – ŁKS Łódź (5)
Jeśli Wieczysta wygra to finał w Krakowie, a jeśli Polonia to finał w Głogowie lub w Łodzi ;)
Długo nad tym myślałeś ?
kolega wyżej tylko sprostował ostatni akapit artykułu, ale wiemy, że ciebie przerasta domyślenie się nawet czegoś takiego xD
W Sosnowcu…jeśli Wieczysta wygra
Drużyna z barażów będzie chyba głównym kandydatem do spadku.
Fajnie by było gdyby w finale barażu zagrały Ruch z ŁKS-em, ale skoro Chorzowianie tak koncertowo położyli mecz w Pruszkowie, to chciałbym mecz ŁKS – Polonia o wejście do Ekstraklasy.
Dziś jesteście szczęśliwy trener mówi jestem bardzo dobrym trenerem a Zbigniew Boniek może mi dziękować że mi pomógł z kursem na trenera to ja jestem Bogiem w Widzewie (zarozumiałym brak pokory)to diennikarze cisli jugola o powrót do gry Alwareza ostatni mecz powraca Baema ,Krajewski i to zawodnicy który są waleczni niechciany przez trenera ale to dzięki nim Widzew wygrał ostatnie minuty Bukari pokazał swój warsztat w ostatnim meczu ale trener kieruje się uprzedzeniami który mówi że zawodnik np, kibicuje Barcelonie to nie wyjdzie na boisko za jego kadencji,czy to jest profesjonalne?czy nie mogę grać dla Widzewa i oddać mu całe… Czytaj więcej »
Kiedy i o kim powiedział to co napisałeś w kwestii kibicowania komuś?
Co ty bredzisz? ogarnij się.
w Łodzi mogą być przy dobrych wiatrach 3 awanse do ekstraklasy ,piłkarze ŁKS ,koszykarze ŁKS którzy wlaśnie wygrywają i doprowadzaja do stanu 2:2 w finałowych meczach i ostatni mecz będzie w środę w Bydgoszczy i koszykarki ŁKS które zajeły 2 miejsce odpadając w finale play off i na pewno bardziej im sie to należy niż koszykarka Widzewa które były dopiero na 4 miejscu
Chyba nie zaśniesz teraz. Kompleksy się leczy….
Cóż za emocje, jeszcze gdyby makaowcy ŁKS-u, pchełkarze i bierkarze awansowali, to ja bym na okrągło nic tylko ich popisy oglądał.
A jeśli Lechii Gdańsk zwrócą te niesprawiedliwie odjęte 5 punktów to chyba Lechia wskoczy na miejsce Piasta Gliwice. Może też będa derby Łodzi (gdyby ŁKS wygrał baraże)?
„niesprawiedliwie odjęte 5 punktów”? Ten klub nie powinien być dopuszczony do rozgrywek, miał zawieszoną licencję.
W tej sytuacji kibicuje Polonii Warszawa.
Obejrzałem wczoraj mecze I ligi…. Ludzie oni tam naprawdę kopią się po głowach (przenośnia). Poziom zaraz właściwie brak poziomu,,,, Tam są podobno trenerzy z papierami….. Według mnie robi się znacząca różnica miedzy ekstraklasą a I ligą. Myślę że Nieciecza wygra z każdym i wróci do ekstraklasa a mówię o ostatniej drużynie tego sezonu…. Nie spodziewałem się aż takiej różnicy…
Nie wiem co oglądałeś wczoraj. Ja oglądałem tylko fragmenty i mogę powiedzieć że zespoły które awansowały automatycznie tzn. Wisła i Śląsk grały w tym sezonie na lepszym poziomie niż 1/3 zespołów w Ekstraklasie. Sam fakt że zdobyły więcej punktów niż Lech świadczą o ich poziomie. To kolejny przykład że nie pieniądze ale spokój w klubie i dobry trener mogą dać wyniki. A Nieciecza będzie walczyć o co najwyżej środek tabeli.
Porównaj sobie ilość punktów, zwycięstwa i przegrane drużyn zajmujących 1-2 miejsca w ekstraklasie i 1 lidze a sam sobie odpowiesz jaki jest poziom naszej piłki.
Czuje że zatorowcy awansują. Hooye bo hooye, ale pewne 6 pkt. jest. No i pierwszy spadkowicz. Tylko żeby kiełbasy na derbach starczyło…
Mam nadzieję że awansuje Polonia albo ŁKS – derby to jednak derby.
Z drugiej strony mam nadzieję, że spadną miejskie patologie z Kielc i Radomia.