Kto powalczy o Ekstraklasę?

24 maja 2026, 19:28 | Autor:

Sezon 2025/2026 Ekstraklasy za nami, ale wciąż nie są znane odpowiedzi na wszystkie pytanie, jeśli chodzi o kształt kolejnych rozgrywek. Mowa oczywiście o tym, kto zostanie trzecim beniaminkiem. Dziś dowiedzieliśmy się, jakie zespoły będą miały szansę nim zostać.

O godzinie 16:30 rozpoczęła się ostatnia kolejka fazy zasadniczej I ligi. Już przed jej rozegraniem wiadomo było, że do elity wracają dwa zasłużone kluby: Śląsk Wrocław oraz Wisła Kraków. Rozbrat tego pierwszego z najwyższym poziomem trwał zaledwie rok, ale fani „Białej Gwiazdy” trochę się naczekali. Wiślacy walczyli o powrót aż przez cztery lata i dopiero teraz udało się zrealizować ten cel. Zrobiono to jednak bez najmniejszych wątpliwości piłkarskich, pewnie triumfując w rozgrywkach.

Dwie drużyny miały z kolei zapewniony udział w barażach miały Chrobry Głogów oraz Wieczysta Kraków, lecz wciąż musiały walczyć o jak najwyższe miejsca, żeby móc być gospodarzami w kluczowych spotkaniach. Utrzymać pozycje w strefie barażowej próbowały niepewne ich Ruch Chorzów i ŁKS Łódź, a chrapkę o wskoczenie do niej rzutem na taśmę miały Miedź Legnica, Polonia Warszawa oraz Puszcza Niepołomice. Podobnie jak w Ekstraklasie, emocjonująco było do samego końca.

Finalnie na najniższym stopni podium stanęła Wieczysta, która w półfinale play-offów podejmie szóstą Polonię. W drugim starciu zmierzą się ze sobą Chrobry oraz ŁKS. Zwycięzcy tych konfrontacji, zaplanowanych na 28 maja, spotkają się w finale, którego gospodarzem będzie lepszy z pierwszej pary. Ostatniego beniaminka poznamy 31 maja.

Skład Ekstraklasy w sezonie 2026/2027:

1. Cracovia
2. GKS Katowice
3. Górnik Zabrze
4. Jagiellonia Białystok
5. Korona Kielce
6. Lech Poznań
7. Legia Warszawa
8. Motor Lublin
9. Piast Gliwice
10. Pogoń Szczecin
11. Radomiak Radom
12. Raków Częstochowa
13. Śląsk Wrocław (beniaminek)
14. Widzew Łódź
15. Wisła Kraków (beniaminek)
16. Wisła Płock
17. Zagłębie Lubin

+

Chrobry Głogów, ŁKS Łódź, Polonia Warszawa lub Wieczysta Kraków

Subskrybuj
Powiadom o
40 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zygmunt
16 dni temu

Niestety Niebiescy polegli na ostatniej prostej. Wielka szkoda.

Last edited 16 dni temu by Zygmunt
Reminio
16 dni temu

Ovzywiscie nie chce patologii , ale obawiam się, że awansują, bo rywale w barazach.lekko śmieszni. Z wieczysta też nie wiadomo. Przynajmniej będą dobrym mięsem armatnim. My znów chociaż 6 pkt pewne. Zastanawia mnie po co oni się pchają. Ja rozumiem,że chcą podtrzymać nazwę lodzki kompromis spadkowy badz reprezentacja wstydu, aby 4 raz szybko po większości porażkach spaść…No bo: Maja najsłabsza kadrę z tych swoich awansow. Albo slabi spadkowicze starzy albo dzieciarnia. Nie mają kasy na transfery. Zresztą Melon sam to powiedział. No i niestety poziom ligi I zawodników się drastycznie podniósł przez ostatnie lata. Nawet patrząc kto spadł badz uniknął… Czytaj więcej »

taka prawda
Odpowiedź do  Reminio
16 dni temu

Urzekła mnie twoja historia ,za to Ruch ma tyle kasy że ho ho albo Polonia W albo Chrobry itp Puszcza tez wcześniej miała kupę kasy że ho ho czy Łęczna, Sosnowiec, Arka,Miedz czy Mielec itp A ŁKS che awansu bo to jego miejsce ekstraklasa o czym świadczy ilość rozegranych w niej sezonów i miejsce w tabeli wszech czasów 67 sezonów do tylko 39 Widzewa

Reminio
Odpowiedź do  taka prawda
16 dni temu

Jak mi ciebie zal. Typowy zakompleksiony kalesiak.
I co żeście osiągnęli w tyle sezonów. Dwa kupione mistrzostwa. Raz partia raz ptak.
Średnia pkt nasza to 1,26…wasza to 1,01 pkt.
Tak więc być i być nikim czysto w lidze czy pucharach to żaden wyczyn.
TAKA PRAWDA I KABARET ZENKU

Morda9
Odpowiedź do  Reminio
15 dni temu

Widzew wygrał tylko dzięki sędziemu.
Gol Baeny był zdobyty z pozycji spalonej.
Ale to nie ma znaczenia, remis też dał pozostanie.

Konrad 73
Odpowiedź do  Morda9
15 dni temu

Umówileś się już do lekarzy specjalistów, jeden od oczu drugi od głowy?

Konrad
Odpowiedź do  Konrad 73
15 dni temu

Tak jest prawda.

spalony
Golleador
Odpowiedź do  Konrad
14 dni temu

Jeśli ten screen jest autentyczny to 4 Widzewiaków było przed obrońcami. A co w tym, czasie robił boczny.
Ale sędziowie tyle razy nas kasowali to nam 1 raz tez się należy.

adwarp akat
Odpowiedź do  taka prawda
16 dni temu

Widzew w 39 sezonów napisał jakąś historię, za to wam 67 nie starczyło by oderwać od siebie łatkę wiecznie przeciętnych. Baty od Luksemburczyków, kupione mistrzostwo, wieczna przeciętność i dziura w płocie – to wasza historia. Lubisz podszywać się tu pod kibica Widzewa, a wystarczy taki jeden wpis i już się uruchamiasz i odkrywasz :)

b3zmi3nny
Odpowiedź do  taka prawda
16 dni temu

Skoro dostałeś już przepustkę z Choroszczy, to przypomnij nam wszystkim bilans derbowy, a potem gulnij sobie rodowitego i idź lulu… ;-))

Luis Gustavo
Odpowiedź do  taka prawda
16 dni temu

Mam dla ciebie złą wiadomość – za historię nikt punktów nie przyznaje.

Golleador
Odpowiedź do  taka prawda
15 dni temu

miejsce łks-u jest tam gdzie jego potencjał i możliwości czyli max 1 liga. Ślizgaczy w ex typu Korona czy Radomiak jest wystarczająco. 67 sezonów i tylko 2 mistrzostwa? no trochę wstyd.

w barażach kibicuję Polonii
Odpowiedź do  Reminio
16 dni temu

Może lepiej martwmy się o siebie? Bo grajac tak na wyjazdach, to przy tej al. Unii, Widzew mógłby mieć duży problem z tą ekipą „Piaseckich, Terleckich i Rudoli” jak to napisałeś. Pycha ZAWSZE kroczy przed upadkiem. Już wystarczy, że większość naszych śmiała się z nich, że znowu będą kiblować, a jednak mają dużą szansę zrobić ten awans. Jestem kibicem Widzewa, ale uważam, że naszej społeczności przydałoby się wyleczyć z tej megalomanii, bo to do niczego dobrego nie prowadzi. Pokora, pokora, pokora.

Reminio
Odpowiedź do  w barażach kibicuję Polonii
16 dni temu

Pokora pokorą, ale są granice absurdu. Napisałem, że obecnie to najsłabsza kadrowo drużyna ich do awansu. I jak liga zdrożała i jej poziom. Mają szansę, bo jest wyjątkowo slaby poziom barazy. Przypomnijnsobie poprzednie lata jakie druzyny w nich grały. Tu jest tym bardziej ich słabość.

Łaskotany tygrys
Odpowiedź do  Reminio
16 dni temu

Jak się przegrywa ze spadkowiczem, to ciężko myśleć o sukcesie w barażach. Większym wstydem i upokorzeniem, byłaby porażka z ełkaesem ,bo my również dostalibyśmy rykoszetem jako przyjaciele Ruchu.

Morda9
Odpowiedź do  Reminio
15 dni temu

Tylko że ŁKS zdobył tym składem 54 pkt. i strzelił 56 bramek.
A nasi milionerzy wyssali z właściciela 100 mln. i ledwo się utrzymali.

Golleador
Odpowiedź do  Reminio
15 dni temu

To samo ostatnio mówiłem. Łks z tym właścicielem i z tą publiką to klub góra na 1 ligę. Jeżeli awansują, to będzie klasyczny sezon wpierdolu na wszystkich boiskach ekstraklasy. Kibice przyjdą na pierwsze 4 mecze, potem już będą stękać że jak zaczną grać to oni wtedy wrócą… czyli nigdy. Temat przerabiany już do znudzenia XD

Kamil Ż
16 dni temu

A już miałem nadzieję, że pojadę na Ekstraklasę i do Krakowa i do Chorzowa a tu niestety Ruch sam się wyeliminował. Szkoda. Obstawiam, że czekają nas derby.

Westfalia
16 dni temu

W przyszlym sezonie derby .

Reminio
Odpowiedź do  Westfalia
16 dni temu

Jeśli tak, to 1 spadkowicza już znamy.

DNK
Odpowiedź do  Westfalia
16 dni temu

Mam nadzieję że tak będzie bo będąc kibicem Widzewa wolę emocje towarzyszące meczom z ŁKS niż granie z ogórkami.

Widzewiak
16 dni temu

Wieczysta Kraków (3) – Polonia Warszawa (6)
vs
Chrobry Głogów (4) – ŁKS Łódź (5)

Jeśli Wieczysta wygra to finał w Krakowie, a jeśli Polonia to finał w Głogowie lub w Łodzi ;)

taka prawda
Odpowiedź do  Widzewiak
16 dni temu

Długo nad tym myślałeś ?

kisnę
Odpowiedź do  taka prawda
16 dni temu

kolega wyżej tylko sprostował ostatni akapit artykułu, ale wiemy, że ciebie przerasta domyślenie się nawet czegoś takiego xD

Bolo
Odpowiedź do  Widzewiak
16 dni temu

W Sosnowcu…jeśli Wieczysta wygra

a casu ad casam
16 dni temu

Drużyna z barażów będzie chyba głównym kandydatem do spadku.
Fajnie by było gdyby w finale barażu zagrały Ruch z ŁKS-em, ale skoro Chorzowianie tak koncertowo położyli mecz w Pruszkowie, to chciałbym mecz ŁKS – Polonia o wejście do Ekstraklasy.

Wiking podziękuj
16 dni temu

Dziś jesteście szczęśliwy trener mówi jestem bardzo dobrym trenerem a Zbigniew Boniek może mi dziękować że mi pomógł z kursem na trenera to ja jestem Bogiem w Widzewie (zarozumiałym brak pokory)to diennikarze cisli jugola o powrót do gry Alwareza ostatni mecz powraca Baema ,Krajewski i to zawodnicy który są waleczni niechciany przez trenera ale to dzięki nim Widzew wygrał ostatnie minuty Bukari pokazał swój warsztat w ostatnim meczu ale trener kieruje się uprzedzeniami który mówi że zawodnik np, kibicuje Barcelonie to nie wyjdzie na boisko za jego kadencji,czy to jest profesjonalne?czy nie mogę grać dla Widzewa i oddać mu całe… Czytaj więcej »

WidzewiaKRK
Odpowiedź do  Wiking podziękuj
15 dni temu

Kiedy i o kim powiedział to co napisałeś w kwestii kibicowania komuś?

Przemek
Odpowiedź do  Wiking podziękuj
15 dni temu

Co ty bredzisz? ogarnij się.

info
16 dni temu

w Łodzi mogą być przy dobrych wiatrach 3 awanse do ekstraklasy ,piłkarze ŁKS ,koszykarze ŁKS którzy wlaśnie wygrywają i doprowadzaja do stanu 2:2 w finałowych meczach i ostatni mecz będzie w środę w Bydgoszczy i koszykarki ŁKS które zajeły 2 miejsce odpadając w finale play off i na pewno bardziej im sie to należy niż koszykarka Widzewa które były dopiero na 4 miejscu

Reminio
Odpowiedź do  info
16 dni temu

Chyba nie zaśniesz teraz. Kompleksy się leczy….

Sarna-z-nowego-kompa
Odpowiedź do  info
15 dni temu

Cóż za emocje, jeszcze gdyby makaowcy ŁKS-u, pchełkarze i bierkarze awansowali, to ja bym na okrągło nic tylko ich popisy oglądał.

Zbigniew
16 dni temu

A jeśli Lechii Gdańsk zwrócą te niesprawiedliwie odjęte 5 punktów to chyba Lechia wskoczy na miejsce Piasta Gliwice. Może też będa derby Łodzi (gdyby ŁKS wygrał baraże)?

Bench Warmer
Odpowiedź do  Zbigniew
16 dni temu

„niesprawiedliwie odjęte 5 punktów”? Ten klub nie powinien być dopuszczony do rozgrywek, miał zawieszoną licencję.

Polska
16 dni temu

W tej sytuacji kibicuje Polonii Warszawa.

mazxaz
15 dni temu

Obejrzałem wczoraj mecze I ligi…. Ludzie oni tam naprawdę kopią się po głowach (przenośnia). Poziom zaraz właściwie brak poziomu,,,, Tam są podobno trenerzy z papierami….. Według mnie robi się znacząca różnica miedzy ekstraklasą a I ligą. Myślę że Nieciecza wygra z każdym i wróci do ekstraklasa a mówię o ostatniej drużynie tego sezonu…. Nie spodziewałem się aż takiej różnicy…

Morda9
Odpowiedź do  mazxaz
15 dni temu

Nie wiem co oglądałeś wczoraj. Ja oglądałem tylko fragmenty i mogę powiedzieć że zespoły które awansowały automatycznie tzn. Wisła i Śląsk grały w tym sezonie na lepszym poziomie niż 1/3 zespołów w Ekstraklasie. Sam fakt że zdobyły więcej punktów niż Lech świadczą o ich poziomie. To kolejny przykład że nie pieniądze ale spokój w klubie i dobry trener mogą dać wyniki. A Nieciecza będzie walczyć o co najwyżej środek tabeli.

JaneK
Odpowiedź do  mazxaz
15 dni temu

Porównaj sobie ilość punktów, zwycięstwa i przegrane drużyn zajmujących 1-2 miejsca w ekstraklasie i 1 lidze a sam sobie odpowiesz jaki jest poziom naszej piłki.

Robo70.
15 dni temu

Czuje że zatorowcy awansują. Hooye bo hooye, ale pewne 6 pkt. jest. No i pierwszy spadkowicz. Tylko żeby kiełbasy na derbach starczyło…

Piter
15 dni temu

Mam nadzieję że awansuje Polonia albo ŁKS – derby to jednak derby.

Z drugiej strony mam nadzieję, że spadną miejskie patologie z Kielc i Radomia.

40
0
Would love your thoughts, please comment.x