Lech Poznań – Widzew Łódź 1:3 (0:1)

26 listopada 2023, 19:30 | Autor:

Widzew w końcu wygrywa na wyjeździe! Po najlepszym spotkaniu pod wodzą Daniela Myśliwca łodzianie pokonali Lecha Poznań 3:1, zadając decydujące ciosy w doliczonym czasie gry. To pierwsza porażka „Kolejorza” w tym sezonie na własnym stadionie!

Łódzcy kibice spodziewali się więcej zmian w wyjściowej jedenastce, tymczasem doszło tylko do dwóch. Między słupki wrócił Henrich Ravas, a na środek defensywy Juan Ibiza. W składzie brakowało natomiast Mato Milosa, który doznał kontuzji, a Andrejs Ciganiks i Bartłomiej Pawłowski zaczęli zawody wśród rezerwowych.

Spotkanie mogło rozpocząć się dla Lecha w sposób znakomity. Już w 3. minucie przed sporą szansą na otwarcie wyniku stanął Kristoffer Velde, lecz uderzył w sam środek bramki, ułatwiając Ravasowi złapanie piłki. Ta niewykorzystana okazja błyskawicznie mogła się na gospodarzach zemścić. W niegroźnej akcji zahaczony przez Eliasa Anderssona został Fabio Nunes i Damian Sylwestrzak po małym wahaniu wskazał na 11. metr. Niestety, Jordi Sanchez uderzył bardzo lekko i Bartosz Mrozek zdołał chwycić futbolówkę w dłonie! Po siedmiu minutach mogło być już 1:1, a wciąż goli brakowało. Bliski szczęścia był też Antoni Klimek, po jego wrzutce doszło do rykoszety, który mógł zaskoczyć Mrozka.

Widzewiacy realizowali zapowiedziany już na piątkowej konferencji plan, by odciąć „Kolejorza” od piłki i samemu dłużej się przy niej utrzymywać. W 16. minucie w końcu przyniosło to bramkowy efekt. Z prawego skrzydła dośrodkował Sanchez, później nastąpiły dwa krótkie podania, które precyzyjnym strzałem zza pola karnego zakończył Fran Alvarez, dając prowadzenie! Szybko wyrównać mógł Adriel Ba Loua, gdyby tylko lepiej główkował w pojedynku powietrznym. Następnie znów zaatakował RTS, celnie strzelił Antoni Klimek, ale nie na tyle groźnie, by pokonać Mrozka, a chwilę później nie udało się uderzyć po szybkiej kontrze. To był jednak znakomity okres gry czerwono-biało-czerwonych!

Goście nie byli jednak bezbłędni. Wpadkę w okolicach własnej „szesnastki” zaliczył Patryk Stępiński, piłkę zabrał mu Velde, ale na szczęście kapitan z pomocą Ravasa zażegnali niebezpieczeństwo. Przypomniał o sobie także lider poznaniaków – Mikel Ishak – jednak i tym razem poradził sobie słowacki bramkarz. Szwed próbował także zamknąć wrzutkę z rzutu rożnego, ale bardzo chybił. Lechici wyraźnie rozkręcali się, w 34. minucie dostali prezent od Mateusza Żyro, znów w roli głównej wystąpił Velde, ale uderzył wolejem nieznacznie nad poprzeczką. W ostatniej akcji pierwszej połowy łodzianie wykonywali rzut różny, po krótkim rozegraniu i dośrodkowaniu Klimka niespodziewanie w świetnej sytuacji znalazł się Ibiza, ale nie zdołał z trzech metrów wpakować piłki do siatki i pogrążyć piłkarzy Johna van den Broma jeszcze bardziej.

Na drugą część spotkania obie drużyny wybiegły w niezmienionych składach. Postawa Lecha nie pozostawiała wątpliwości, że będzie on chciał jak najszybciej odrobić straty. Pierwszy celny strzał oddał głową Ishak, później znów pokazał się Velde. W boczną siatkę uderzył z kolei Filip Marchwiński, więc Ravas wciąż zachowywał czyste konto. Widząc przewagę przeciwników, pierwszy personalnych roszad dokonał Daniel Myśliwiec. Szkoleniowiec gości wymienił prawe skrzydło – do gry weszli Paweł Zieliński i Ernest Terpiłowski.

W 64. minucie mało aktywny dotąd w przodzie widzewiacy byli o włos od podwyższenia prowadzenia. Terpiłowski nacisnął na Mrozka, do bezpańskiej piłki przed pustą bramką ruszył Klimek, ale o ułamek sekund szybszy był Antonio Milić, który uratował golkiperowi skórę. Dwie minuty później dobrze z rzutu rożnego zagrał rezerwowy Dino Hotić, a po główce Marchwińskiego refleksem wykazał się Henrich Ravas. Więcej pustych przestrzeni zaczęło tworzyć się na połowie nastawionego głównie na atak „Kolejorza”. Celne uderzenie w krótki róg odnotował Dominik Kun, jednak tym razem Bartosz Mrozek był czujny. Podobnie przy lekkim strzale wprowadzonego do gry Imada Rondicia.

Ostatnie dziesięć minut to jeszcze mocniej ofensywnie nastawieni gospodarze. Słowacki bramkarz łodzian musiał wykazać się przy kolejnym strzale Velde, a także próbie Ishaka kilkadziesiąt sekund później. Zachował się jednak znakomicie i wciąż na prowadzeniu byli gracze z Piłsudskiego. W końcówce meczu nie brakowało nerwowych zagrań ze strony zawodników Myśliwca, zablokowanych strzałów i wybić piłki. Szansa na pierwsze wyjazdowe zwycięstwo mogła uciec w 88. minucie. Fantastycznym uderzeniem w samo okienko popisał się Jesper Karlstrom i Ravas był bez szans!

Damian Sylwestrzak doliczył pięć dodatkowych minut. Wydawało się, że bliżej przechylenia szali na swoją stronę będą w nich poznaniacy, nakręceni wyrównującym golem. Tymczasem do daleko wybitej piłki doskoczył Rondić, zgrał ją za siebie, a sam na sam z Mrozkiem znalazł się Klimek. Młodzieżowiec Widzewa zachował zimną krew i pokonał bramkarza, dając drużynie ponowne prowadzenie. Upragnione zwycięstwo na wyjeździe stało się faktem, gdy w doliczonym czasie na 3:1 trafił jeszcze Bartłomiej Pawłowski! Dla Lecha była to pierwsza porażka przy Bułgarskiej w bieżących rozgrywkach!

88′ Karlstrom – 16′ Alvarez, 90+3′ Klimek, 90+6′ Pawłowski

W 7. minucie Jordi Sanchez nie wykorzystał rzutu karnego.