W Poznaniu na nowym „dywanie”

26 listopada 2023, 13:09 | Autor:

Za około pięć godzin rozpocznie się przedostatni mecz w ramach 16. kolejki Ekstraklasy. W Poznaniu drużyny Lecha i Widzewa zmierzą się na nowo położonej murawie stadionu przy ul. Bułgarskiej.  To dość nietypowa pora roku na wymianę nawierzchni.

To nie pierwszy przypadek, gdy operator obiektu postanawia dokonać takiej operacji właśnie w tym okresie. Podobnie było w 2022 roku, gdy do zmiany murawy doszło w grudniu. Tłumaczono to wtedy chorobą grzybiczą trawy oraz chęcią przygotowania boiska do rundy wiosennej. Na jej początku „Kolejorz” czekały ważne mecze w europejskich pucharach, więc działacze chcieli mieć wtedy najlepszą jakość, jeśli chodzi o plac gry.

Problem w tym, że okres jesienno-zimowy nie jest najlepszy, jeśli chodzi o wymianę nawierzchni. Zdecydowanie lepiej dokonywać takich działań wiosną lub latem, gdy nowa trawa ma szansę na ukorzenienie się. Tal było m.in. w „Sercu Łodzi”, gdy widzewiacy awansowali do Ekstraklasy i dopiero w 3. kolejce zagrali w roli gospodarzy. W obecnych warunkach pogodowych, nawet przy włączonym systemie podgrzewania płyty, trudno o właściwe „przyjęcie” murawy przez obecną glebę. W Poznaniu zasłaniają się tym, że wcześniej na zmianę trawy zwyczajnie zabrakło czasu. W październiku przeprowadzono zaawansowane zabiegi pielęgnacyjne boiska, wykorzystując chociażby specjalnie lampy. Jak się okazało, nie przyniosło to efektu i trzeba było dokonać wymiany nawierzchni.

W kontekście niedzielnego spotkania, nie będzie to miało specjalnego znaczenia. Murawa, która przyjechała w rolkach, została już ułożona i Lech z Widzewem zagrają w normalnych warunkach. Wpłynąć na nie może jedynie ewentualny opad atmosferyczny, ale na to nikt jeszcze nie znalazł lekarstwa. Kłopot dla poznaniaków nastąpi za kilka tygodni, gdy regularnie na płytę boiska padać będzie śnieg lub deszcz. Pocieszeniem dla lechitów jest fakt, że poza starciem z czerwono-biało-czerwonymi, w tej rudzie czeka ich tylko jedno domowe spotkanie – z Piastem Gliwice.

Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
lolek
3 miesięcy temu

Jak trawa zostanie wymieniona w komfortowych warunkach to będzie słaba a jak w trudnych i przetrwa te trudne warunki to sie zahartuje to będzie mocniejsza :) jak w przysłowiu : „Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy” A na poważnie : „W kilku miejscach była ona w złym stanie, stąd przy Bułgarskiej pojawiła się grupa ekspertów, m.in. z Anglii. Potwierdziły się podejrzenia, że trawę zaatakowała choroba grzybicza.Stąd zapadła decyzja o gwarancyjnej wymianie tych fragmentów, które zostały zainfekowane. To by jednak oznaczało, że murawa byłaby połatana i… Czytaj więcej »

Last edited 3 miesięcy temu by lolek
kibic
3 miesięcy temu

Stać ich to niech sobie wymieniają nawet i co pół roku,kto im zabroni .

nic dziwnego
3 miesięcy temu

comment image

Z takim dachem to nie dziwne że tam słońce nie dochodzi

Leon
Odpowiedź do  nic dziwnego
3 miesięcy temu

To nie wina dachu. Śmierdziele z Kaliskiego zarazę przywiezli

chlewidzewies
Odpowiedź do  Leon
3 miesięcy temu

gon sie przystacjowa czerwona parcho

chlewidzewies
Odpowiedź do  Leon
3 miesięcy temu

jebie od ciebie kurami idz sprzataj lodzki kibel

Niedopity 05
3 miesięcy temu

To przed kim mieli rozłożyć ten dywan jak nie przed Widzewem: przed ległą, srakowem albo kałesem? Mam nadzieję, że też posprzątali po wpierdolu, jaki dostali… Buhahahaha…

7
0
Would love your thoughts, please comment.x