Ligowi rywale pod lupą WTM! #9 Ursus

31 lipca 2017, 12:47 | Autor:

Czas na prezentację kolejnego ligowca. Z Tomaszowa Mazowieckiego przenosimy się na północ – do samej Warszawy! Omawianym rywalem będzie jednak mniejszy klub ze stołecznego miasta – Ursus, który rzutem na taśmę utrzymał się w III lidze.

O KLUBIE

Popularne „Traktorki”, czyli Robotniczy Klub Sportowy Ursus, zostały założone w roku 1929, jednak za oficjalną datę powstania klubu uznaje się rok 1935. W okresie przedwojennym piłkarze Ursusa bardzo często rywalizowali z innym robotniczym klubem – KS Czechowice. Efektem tej rywalizacji była fuzja obu klubów w czerwcu 1939 roku i przyjęcie nazwy RKS Ursus. W latach 50. XX wieku klub nosił przejściową nazwę ZKS Stal Ursus. Największe sukcesy piłkarskiej sekcji Ursusa przypadły na lata 70. W roku 1973 drużyna awansowała do II ligi i grała w niej nieprzerwanie przez dziewięć sezonów. W sezonach 1973/1974 oraz 1978/1979 drużyna zajmowała 5. miejsce w II lidze, a w sezonie 1980/1981 dotarła do 1/8 finału Pucharu Polski. Od połowy lat 80. drużyna występowała w III lidze, by w roku 1999, po reorganizacji rozgrywek, spaść do IV ligi. Wcześniej, bo w roku 1998, fabryka traktorów przestała finansować klub i ze względu na problemy finansowe w 2000 r. klub upadł i został przejęty przez powstały KS Ursus. Z piłkarską sekcją Ursusa związani byli m.in. Roman Kosecki, Krzysztof Nowak czy Mateusz Możdżeń.

STADION

Klub rozgrywa swoje mecze na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Sosnkowskiego 3, położonym w dzielnicy Ursus. Obiekt ma pojemność 1 200 miejsc, z czego 1 000 jest siedzących. Sektor gości mieści ok. 60 osób. Na obiekcie nie ma oświetlenia. Mimo dwukrotnego goszczenia w ostatnich latach przy Sosnkowskiego, kibicom Widzewa nie dane było jeszcze wejść oficjalnie na ten obiekt.

KIBICE

Kibice Ursusa mówią o sobie „Traktorland”. U siebie potrafią zebrać się w ok. 60 osobowym młynie, mając na wyposażeniu kilka ciekawych flag. Jeżdżą również za swoją drużyną na niektóre wyjazdy. Wszyscy fani Ursusa sympatyzują otwarcie z warszawską Legią i w dużej liczbie jeżdżą na Łazienkowską 3. Jak sami twierdzą, nie lubią kibiców Dolcanu Ząbki, Huraganu Wołomin czy Olimpii Warszawa. Średnia frekwencja na meczach stołecznej drużyny wynosi 150-200 osób. Dużym echem odbiła się awantura z roku 1998, gdzie na Ursus przyjechała Arka Gdynia. Arkowcy w ok. 100 osób przegonili całą widownię na Ursusie!

OSTATNI SEZON

Poprzednie rozgrywki piłkarze Ursusa spędzili, tak jak Widzew, w Grupie 1 III ligi. Był to dla nich trzeci sezon z kolei w tej lidze. Piłkarze z Warszawy do ostatniej kolejki walczyli o utrzymanie i finalnie udało im się to dzięki wygraniu z AP ŁKS. W rozgrywkach o okręgowy Puchar Polski piłkarze Ursusa dotarli do półfinału tych rozgrywek.

KADRA

Trenerem drużyny jest dobrze znany, były piłkarz AP ŁKS, Ariel Jakubowski. W składzie nie znajdziemy znanych nazwisk, są to w większości młodzi zawodnicy. Najlepszymi strzelcami byli Mateusz Muszyński i Tomasz Chałas, autorzy zaledwie sześciu goli. Ten drugi opuścił jednak drużynę w przerwie zimowej.

KIEDY Z WIDZEWEM

Pierwszy mecz sezonu 2017/2018 między Widzewem a Ursusem odbędzie się w Łodzi, 23 września, o godz. 19:10. Będzie to 9. kolejka rozgrywek.

PROGNOZA WTM

Walka o utrzymanie.

Opracował Bercik

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x