Podsumowanie 1. kolejki Ekstraklasy

24 lipca 2023, 20:55 | Autor:

Premierowa kolejka sezonu 2023/2024 za nami. W zdecydowanej większości zwyciężali faworyci, a do małej niespodzianki doszło tylko w jednym spotkaniu. Po pierwszym meczu drużyna Widzewa zajmuje czwarte miejsce.

Jako pierwsi na boisko wybiegli zawodnicy Warty Poznań i Pogoni Szczecin. Ci pierwsi mieli w poprzednich rozgrywkach niemałe problemy z wygrywaniem na stadionie w Grodzisku Wielkopolskim i on porażki zaczęli także nową kampanię. O tym, że trzy punkty pojadą na Pomorze Zachodnie zadecydował jedyny gol w meczu, zdobyty przez debiutującego u gości greckiego napastnika Efthymisa Koulourisa. Jeszcze większym wyczynem popisał się w piątek inny snajper – Tomas Pekhart. Zawodnik warszawskiej Legii był bezwzględny na defensywy ŁKS, strzelając jej aż trzy bramki! Wynik byłby jeszcze wyższy, ale Josue nie wykorzystał rzutu karnego.

Sobota zaczęła się od zaciętego starcia w Mielcu. Mocno przebudowana Stal prowadziła z Cracovią już 2:0, by wypuścić zwycięstwo z rąk. Podopieczni Kamila Kieresia muszą zadowolić się punktem, co z uwagi na przebieg zawodów mniej martwi krakowian. Niespodzianki nie było w Częstochowie, gdzie obrońca tytułu pewnie pokonał Jagiellonię Białystok. Pierwszy gol dla Rakowa padł tuż przed przerwą, w drugiej połowie gracze Dawida Szwargi dołożyli kolejne dwa trafienia i zostali pierwszym liderem (ex aequo z Legią). W najciekawiej zapowiadającym się spotkaniu 1. kolejki Piast Gliwice nie zdołał zatrzymać Lecha. Poznaniacy musieli gonić wynik, ale dwie bramki Filipa Marchwińskiego po zmianie stron dały im zwycięstwo.

W niedzielę doszło do jedynego w tej serii zaskoczenia. W Zabrzu zespół Radomiaka Radom skorzystał z katastrofalnych błędów bramkarza Daniela Bielicy i dwukrotnie pokonał go, sięgając po trzy punkty w pojedynku z faworyzowanym Górnikiem. Niewiele brakowało, by wpadki na swoich stadionach zaliczyli też Zagłębie i Widzew, goszcząc beniaminków. W Lubinie długo prowadził Ruch, ale „Miedziowi” przeprowadzili w drugiej połowie szturm na bramkę chorzowian i zdołali zwyciężyć. Straty odrabiać musieli też piłkarze Janusza Niedźwiedzia, ale zrobili to w pełni, wygrywając 3:2 i tym samym przerywając niechlubną serię sześciu domowych porażek.

Kolejkę kończono w Kielcach, gdzie Korona podejmowała Śląsk. Więcej szans dawano gospodarzom, jednak wynik otworzyli goście z Wrocławia. Miejscowi zdołali jednak wyrównać i obie ekipy podzieliły się punktami.

Wyniki 1. kolejki Ekstraklasy:

piątek, 21 lipca

Warta Poznań – Pogoń Szczecin 0:1 (Kolouris)
Legia Warszawa – ŁKS Łódź 3:0 (Pekhart x3)

sobota, 22 lipca

Stal Mielec – Cracovia 2:2 (Szkurin, Domański – Jaroszyński, Rakoczy)
Raków Częstochowa – Jagiellonia Białystok 3:0 (Zwoliński x2, Nowak)
Piast Gliwice – Lech Poznań 1:2 (Dziczek – Marchwiński x2)

niedziela, 23 lipca

Górnik Zabrze – Radomiak Radom 0:2 (Henrique, Wolski)
Zagłębie Lubin – Ruch Chorzów 2:1 (Makowski, Kłudka – Ławniczak s.)
Widzew Łódź – Puszcza Niepołomice 3:2 (Alvarez, Stępiński, Ciganiks – Siemaszko, Kidrić)