Resovia – Widzew Łódź 1:2 (0:1)

29 września 2021, 16:01 | Autor:

Piłkarze Widzewa Łódź awansowali do 1/16 finału Pucharu Polski! Podopieczni Janusza Niedźwiedzia pokonali bowiem na wyjeździe Resovię 2:1! Wynik w pierwszej połowie otworzył Bartosz Guzdek, ale po przerwie gospodarzom udało się wyrównać. Decydujący cios zadał jednak pięknym strzałem Kacper Karasek!

Zgodnie z przedmeczowymi zapowiedziami, szkoleniowiec łodzian postanowił dokonać w wyjściowej jedenastce nieco większej liczby zmian. Konkretniej sześciu! Pierwsza zaszła w bloku obrony, gdzie miejsce Patryka Stępińskiego zajął Tomasz Dejewski. Na wahadłach oglądaliśmy Dominika Kuna i Fabio Nunesa, zaś w środku pola Abdula Aziza Tetteha z Markiem Hanouskiem. Ciekawie prezentowała się też formacja ofensywna. Najbardziej wysuniętym graczem był Guzdek, którego za plecami wspierali Karasek oraz Mateusz Michalski. Wolne dostali nieobecni dzisiaj w kadrze Juliusz Letniowski i Patryk Stępiński.

Pierwsze minuty tego spotkania ubiegły na dość wyraźnej przewadze rzeszowian, którzy stworzyli sobie dwie groźne sytuacje po stałych fragmentach gry. Nie przyniosły one na szczęście oczekiwanego efektu. Później zawody się wyrównały, choć częściej przy piłce utrzymywali się podopieczni Dawida Kroczka. Uderzać próbował Karol Twardowski, ale na posterunku był jeden z obrońców, Dejewski wybił zaś groźne dośrodkowanie Bartosza Jarocha. Po stronie gości najaktywniejsi byli zaś Michalski oraz Karasek. Obaj starali się rozmontować defensywę przeciwników skrzydłami, lecz dość mocno brakowało im dokładności.

W 20. minucie w bocznym sektorze boiska sfaulowany został Nunes. Michalski rozegrał rzut wolny krótko z Kunem, który dośrodkował na głowę Daniela Tanżyny. Niestety, obrońca strzelił obok słupka. W odpowiedzi, spokój Jakuba Wrąbla zakłócili kolejno Damian Hilbrycht oraz Kamil Antonik. W 26. minucie ten pierwszy powinien nawet otworzyć wynik, gdy po zgraniu od Antonika wyszedł sam na sam z bramkarzem. Całe szczęście, fatalnie przestrzelił, więc na tablicy wyników wciąż utrzymywał się bezbramkowy remis. Łodzianie stwarzali swoje okazje w zasadzie tylko po stałych fragmentach gry, zwłaszcza że często faulowano Karaska. Szansę miał Krystian Nowak, jednak po wrzutce Michalskiego chybił.

Choć nic tego nie zapowiadało, po pół godzinie podopieczni trenera Niedźwiedzia wyszli na prowadzenie! Tetteh przerzucił piłkę na prawe skrzydło, gdzie dwójkowo zagrali Michalski z Kunem. Pierwszy dograł do środka, do Guzdka, a ten – mimo nacisku obrońcy – zdołał uderzyć, nie dając stojącemu między słupkami Pawłowi Łakocie szans! To napędziło czerwono-biało-czerwonych, którzy przejęli inicjatywę. Sześć minut później napastnik mógł podwoić swój dorobek! Kun wywalczył futbolówkę, podał do Guzdka, ale jego strzał tym razem został zablokowany. W ostatnich fragmentach pierwszej połowy Resovia nie miała nic do powiedzenia, za to Widzew poszukiwał podwyższenia wyniku. Dwukrotnie przed szesnastką faulowano Karaska – najpierw Nunes jednak niedokładnie dośrodkowywał, zaś chwilę przed gwizdkiem w mur przycelował Karasek. Do przerwy goście wygrywali zatem 1:0.

Do drugiej części meczu oba zespoły przystąpiły bez zmian w składach. Widzewiacy nie zamierzali się cofać, a w 50. minucie mogli prowadzić już 2:0! Środkiem popędził Michalski i podał prostopadle do Kuna. Ten celnie uderzył, ale dobrą interwencją popisał się Łakota, zaś jeden z obrońców powstrzymał Guzdka od dobitki. Niestety, później wyraźną przewagę zyskała Resovia, która przypuściła prawdziwy szturm na bramkę Wrąbla. Bliscy powodzenia byli kolejno Dawid Kubowicz oraz Twardowski, na szczęście brakowało im dokładności. Na lewej stronie niezwykle aktywny był Radosław Adamski, lecz jego dobrych dośrodkowań koledzy z drużyny również nie byli w stanie przekuć na bramkę wyrównującą wynik pojedynku.

W 63. minucie prawdziwym bohaterem został Wrąbel! Golkiper znalazł się sam na sam z Jakubem Wróblem i w fantastycznym stylu obronił jego strzał z kilku metrów. Niestety, kilka chwil później musiał pożegnać się z czystym kontem. Ręką w polu karnym zagrał bowiem Nunes, a prowadzący zawody Tomasz Wajda po bardzo długiej wideoweryfikacji zdecydował się wskazać na jedenasty metr boiska. Do futbolówki podszedł Kubowicz i pewnie pokonał Wrąbla. Chwilę później trener Niedźwiedź dokonał pierwszych korekt w składzie, dając szansę zaprezentowania swoich umiejętności Pawłowi Zielińskiemu, Radosławowi Gołębiowskiemu oraz Mattii Montiniemu. Nowi gracze nie zdążyli się jeszcze dobrze zaaklimatyzować na murawie, a łodzianie znów wyszli na prowadzenie! W 72. minucie z rzutu rożnego dośrodkował Michalski, jeden z defensorów wybił piłkę przed szesnastkę, gdzie dopadł do niej Karasek, silnym strzałem umieszczając ją w samym okienku!

Po chwili mogło być nawet 3:1! Prawym skrzydłem przedarł się Kun i podał do Hanouska, który spróbował powtórzyć wyczyn swojego kolegi – zabrakło mu naprawdę niewiele. Trener Kroczek zdecydował się przeprowadzić aż cztery roszady, licząc na to, że pozwolą one rzeszowianom wrócić do gry. Jego zamiary zostały jednak bardzo mocno pokrzyżowane, bo na siedem minut przed końcem za drugą żółtą kartkę do szatni musiał udać się Kubowicz. Widzewiacy starali się kontrolować boiskowe wydarzenia, w czym pomóc miał wprowadzony ze świeżymi siłami Karol Danielak. W doliczonym czasie ten zawodnik mógł zresztą przypieczętować wygraną, ale przegrał pojedynek z Łakotą. Rozpaczliwe próby Resovii też nie przyniosły efektu i to Widzew cieszył się ze zwycięstwa oraz awansu do następnej rundy!

70′ (k) Kubowicz – 31′ Guzdek, 72′ Karasek