Siódme ligowe starcie z jastrzębianami

10 października 2021, 14:25 | Autor:

Piłkarze Widzewa Łódź i GKS Jastrzębie nie mieli do tej pory zbyt wielu okazji do spotykania się na ligowych boiskach. Obie drużyny występowały bowiem na tym samym szczeblu tylko przez trzy sezony – 1988/1989, 2008/2009 oraz 2020/2021. W tym czasie mierzyły się zaś ze sobą łącznie sześciokrotnie. Z jakim rezultatem?

Latem 1988 roku jastrzębianie wywalczyli premierowy awans do I ligi. Już w siódmej serii gier udali się do Łodzi, by stawić czoła faworyzowanemu Widzewowi. Gospodarze bili jednak głową w mur i ani razu nie byli w stanie pokonać bramkarza GKS, którym był… dobrze znany kibicom Andrzej Kretek. Ostatecznie starcie zakończyło się bezbramkowym remisem. Rewanż był jeszcze większym zaskoczeniem, bo zawodnicy z Górnego Śląska rozpaczliwie walczyli o utrzymanie (którego ostatecznie nie udało im się uzyskać), a widzewiacy znajdowali się w środku stawki. Kretek ponownie zachował czyste konto, ale tym razem z nieco lepszej strony zaprezentowała się ofensywa. Na trzy minuty przed końcem gola na wagę zwycięstwa strzelił Bogdan Kuśmierski, dając powody do zadowolenia sześciu tysiącom śląskich kibiców.

GKS zaliczył jednak dwa spadki z rzędu i na dwie dekady osunął się w hierarchii krajowego futbolu. Na drugi szczebel wrócił dopiero w sezonie 2007/2008, za to rok później spotkał się tam ze zdegradowanym z Ekstraklasy Widzewem. We wrześniu ekipa z Jastrzębia-Zdroju przyjechała na al. Piłsudskiego i… znów nie straciła bramki! Tym razem pokonać nie dał się Jakub Kafka, zaś zwycięskie trafienie zanotował Kamil Kostecki. Na tym koniec, bo rewanż zakończył się pierwszą wygraną łodzian. I to bardzo pewną – 3:0. Wynik otworzył Marcin Robak, zaś w drugiej połowie wyśrubowali go Mindaugas Panka i Przemysław Oziębała.

Dwa sezony później obie drużyny zmierzyły jeszcze się w Pucharze Polski – do przerwy łodzianie prowadzili już 4:0 (!), ale pogoń gospodarzy zmniejszyła rozmiary porażki do 3:4. Na kolejne ligowe pojedynki trzeba było jednak czekać do poprzednich rozgrywek. Jesienne zawody miały się odbyć na Śląsku, lecz z uwagi na wymianę murawy przeniesiono je do Łodzi. Widowisko nie było najwyższych lotów, na szczęście zwycięsko wyszli z niego podopieczni Enkeleida Dobiego. Bramkę na wagę trzech punktów zdobył jeszcze w pierwszej połowie Mateusz Możdżeń. Rewanż, znów przy al. Piłsudskiego, to wygrana 2:0 po golach Daniela Tanżyny, a także Mateusza Michalskiego. Dzisiaj liczymy na powtórkę!

Historia meczów Widzewa z GKS:

10.09.1988, Widzew Łódź – GKS Jastrzębie 0:0
22.04.1989, GKS Jastrzębie – Widzew Łódź 1:0 (Kuśmierski)
27.09.2008, Widzew Łódź – GKS Jastrzębie 0:1 (Kostecki)
09.05.2009, GKS Jastrzębie – Widzew Łódź 0:3 (Robak, Panka, Oziębała)
25.09.2020, GKS Jastrzębie – Widzew Łódź 0:1 (Możdżeń)
28.03.2021, Widzew Łódź – GKS Jastrzębie 2:0 (Tanżyna, Możdżeń)

Bilans: 3 zwycięstwa Widzewa, 1 remis, 2 zwycięstwa GKS. Bramki: 6:2 dla Widzewa.