Szóstka z „Białą Gwiazdą”

28 lutego 2024, 17:28 | Autor:

Wieczorne spotkanie 1/4 finału Pucharu Polski z Wisłą Kraków zapowiada się arcyciekawie. Nie będzie to jednak pierwsza konfrontacja Widzewa z drużyną spod Wawelu. Zdarzały się nawet takie o większej stawce.

Jeśli chodzi o krakowsko-łódzką rywalizację ligową, to jest ona bardzo bogata, choć niespecjalnie udana dla czerwono-biało-czerwonych. Oba zespoły mierzyły się ze sobą o punkty dokładnie sześćdziesiąt razy, a co drugie starcie kończyło się wygraną wiślaków! Piętnaście razy padał remis i tak samo często wygrywali piłkarze z Piłsudskiego. Przepaść występuje też w bilansie bramkowym – przeciwnik strzelił 102 gole, tracąc 64. Ostatnim razem zwycięstwo odniósł jednak RTS. W sezonie 2013/2024, w funkcjonującej wówczas grupie spadkowej, przed własną publicznością pokonał „Białą Gwiazdę” 2:1, po trafieniach Mariusz Rybickiego i Mateusza Cetnarskiego. Ten dzień pamiętać może Alan Uryga, występujący wtedy głównie w środku pola ekipy z Reymonta.

Co ciekawe, wszystkie ligowe spotkania miały miejsce w Ekstraklasie i nigdy nie walczono na niższym szczeblu rozgrywkowym. Oprócz tego, pięciokrotnie obie drużyny wpadały na siebie w pucharowych zmaganiach. Pierwsze takie zdarzenie nastąpiło w fantastycznym dla widzewiaków sezonie 1995/1996. W październiku 1995 roku przyjechali oni do Krakowa i wygrali 3:1 na poziomie 1/16 finału. Później podopiecznych Franciszka Smudy dość niespodziewanie zatrzymał w półfinale GKS Bełchatów (1:2). Gdyby udało się go pokonać, a następnie ograć w finale Ruch Chorzów, cała kampania zakończyłaby się bez żadnej porażki, za to z trzema trofeami! Na otarcie łez pozostało mistrzostwo, Superpuchar Polski i zero przegranych w lidze.

Niespełna osiem lat później doszło do podwójnej konfrontacji, ponieważ łodzianie trafili na Wisłę dopiero w półfinale, w którym rozgrywano wówczas dwumecz. Pierwsza potyczka niejako „ustawiła” walkę o wielki finał, ponieważ wiślacy zdołali triumfować w wyjazdowych zawodach i mieli duży komfort przed rewanżem. Pod Wawelem prowadzenie objęli jednak goście, gdy Michał Stasiak wykorzystał rzut karny, i nadzieje odżyły. Niestety, osiem minut później wyrównał Mauro Cantoro i skończyło się remisem 1:1, dającym awans rywalom. Zrobili oni z niego dobry użytek, zabierając trofeum imienniczce z Płocka.

Kolejne starcie w Pucharze Polski nastąpiło w sezonie 2010/2011. Po wyeliminowaniu Zawiszy Bydgoszcz (3:0 na wyjeździe) i Zagłębia Lubin (1:0, po dogrywce, u siebie), w 1/8 finału przyszedł czas na wyprawę do stolicy Małopolski. Rywalizacja była zacięta i zapowiadało się na dogrywkę, ale na trzy minuty przed końcowym gwizdkiem padł jedyny gol. Strzelił go dla gospodarzy Maciej Żurawski i tym razem RTS znów musiał obejść się smakiem.

Piąta i póki co ostatnia potyczka miała miejsce całkiem niedawno, w grudniu 2021 roku. Widzew miał już na rozkładzie Unię Skierniewicę, Resovię oraz GKS Jastrzębie i ponownie o ćwierćfinał miał powalczyć z „Białą Gwiazdą”. Wówczas było to spotkanie I-ligowca z przedstawicielem elity, co niestety miało swoje przełożenie na boisko. Co prawda, po bramce Dominika Kuna to gospodarze prowadzili do przerwy 1:0, ale w drugiej połowie przeciwnik podkręcił tempo, trzykrotnie pokonał Jakuba Wrąbla, i zasłużenie triumfował w „Sercu Łodzi”. Na koniec sezonu obie drużyny były jednak w odmiennych nastrojach, jeśli chodzi o ligową codzienność. Dla Wisły oznaczało to spadek do I ligi, a dla piłkarzy Janusza Niedźwiedzia powrót do Ekstraklasy po ośmiu latach przerwy.

Tak, jak w ligowej historii, tak i w pucharowej więcej powodów do radości mieli krakowianie. Widzewiakom tylko raz udało się odprawić ich z kwitkiem, a udział w tym mieli niemal 30 lat temu m.in. dzisiejszy opiekun bramkarzy Andrzej Woźniak czy związany z oboma klubami, obchodzący dziś urodziny, Ryszard Czerwiec.

Historia pucharowych meczów Widzewa z Wisłą:

1. 24.10.1995, 1/16 finału, Wisła Kraków – Widzew Łódź 1:3 (B. Zając – Miąszkiewicz, Citko, Wyciszkiewicz)
2. 16.04.2003, 1/2 finału, Widzew Łódź – Wisła Kraków 1:2 (Cichoń – Frankowski, Jop)
3. 23.04.2003, 1/2 finału, Wisła Kraków – Widzew Łódź 1:1 (Cantoro – Stasiak)
4. 26.10.2010, 1/8 finału, Wisła Kraków – Widzew Łódź 1:0 (Żurawski)
5. 02.12.2021, 1/8 finału, Widzew Łódź – Wisła Kraków 1:3 (Kun – Kliment x2, Brown-Forbes)

Bilans: 1 zwycięstwo Widzewa, 1 remis, 3 zwycięstwa Wisły. Bramki: 8:6 dla Wisły