Tylko na WTM: Najważniejsza rozgrywka bieżącego sezonu!
16 października 2013, 15:59 | Autor: RyanNa dzień 7 listopada 2013 roku Sąd Rejonowy w Łodzi wyznaczył termin Zgromadzenia Wierzycieli, podczas którego zostanie mu zaprezentowany harmonogram spłaty zadłużenia spółki RTS Widzew Łódź.
Jak wynika z informacji, do których dotarł portal WTM 7 listopada będzie jednym z najważniejszych dni dla Widzewa w tej dekadzie. Wtedy bowiem dojdzie do Zgromadzenia Wierzycieli klubu, którzy głosować będą za przyjęciem lub odrzuceniem zaproponowanych im warunkom spłat.
Sąd Rejonowy w Łodzi zgromadził już listę wierzycieli, wobec których Widzew posiada zobowiązania finansowe. Podczas posiedzenia wierzycielom zaprezentowany zostanie harmonogram spłat przygotowany przez Zarząd klubu.
Na upadłości układowej zyskuje nie tylko upadły (spółka), ale także jego wierzyciele. Jeśli właściciele długu wyrażą zgodę na propozycję spłat powstałych zobowiązań, odzyskają w 100% swoje wierzytelności, a klub będzie uratowany i ma szanse na wprowadzenie planowanych restrukturyzacji.
Co jeśli wierzyciele powiedzą „nie”? W takim przypadku stan prawny spółki zmieni się z upadłości układowej na likwidacyjną. Do Widzewa wejdzie wówczas syndyk, którego zadaniem będzie odzyskanie z klubowych aktywów jak największej możliwej sumy pieniędzy uzyskanej poprzez ich sprzedaż. Nieoficjalnie wiadomo, że środków ze sprzedaży aktywów wystarczyłoby jedynie na koszty postępowania likwidacyjnego oraz częściowe zaspokojenie ZUS.
Głównym majątkiem spółki są piłkarze związani kontraktami, które w następstwie ogłoszenia upadłości likwidacyjnej zostaną automatycznie rozwiązane, a klub nie biedzie mógł uzyskać żadnych korzyści finansowych (co ma miejsce przy sprzedaży zawodników).
Czy powinniśmy się więc martwić o los klubu? Jak wynika z naszej wiedzy warunki, jakie przedstawione będą wierzycielom, są dla nich bardzo korzystne. Widzew chce bowiem spłacić 100% swojego zadłużenia nie uchylając się od odpowiedzialności. Podmioty, którym Widzew jest winien pieniądze, będą musiały jednak poczekać. Harmonogram spłat przewidywać będzie bowiem rozłożenie długów w czasie.
Tak więc wydaje się, że jedynym wyjściem dla wierzycieli, by odzyskać pieniądze, jest głosowanie za układem.
Z tego co ustaliliśmy wynika, że większość wierzycieli będzie głosować za przyjęciem warunków układowych. Pewnym jednak nie można być niczego.
Przypomnijmy, że aby układ wszedł w życie, za jego przyjęciem głosować muszą 2/3 wierzycieli, których liczba stanowić będzie co najmniej 3/4 wszystkich podmiotów na liście wierzycieli.
(fot. Paweł Młynarczyk, Prezes RTS Widzew Łódź)
/strong






Wisła Płock
Górnik Zabrze
Raków Częstochowa
Jagiellonia Białystok
Cracovia
Radomiak Radom
Lech Poznań
Zagłębie Lubin
Korona Kielce
Pogoń Szczecin
Arka Gdynia
Lechia Gdańsk
Widzew Łódź
GKS Katowice
Motor Lublin
Legia Warszawa
Termalica Nieciecza
Piast Gliwice
Legia II Warszawa
Warta Sieradz
ŁKS Łomża
Ząbkovia Ząbki
Wigry Suwałki
Wisła II Płock
Świt Nowy Dwór Maz.
Broń Radom
KS CK Troszyn
Lechia Tomaszów Maz.
Olimpia Elbląg
Widzew II Łódź
Jagiellonia II Białystok
GKS Bełchatów
Mławianka Mława
GKS Wikielec
KS Wasilków
Znicz Biała Piska