Widzew Łódź – Drwęca Nowe Miasto Lubawskie 3:0 (1:0)

5 maja 2018, 19:10 | Autor:

Po dwóch meczach bez zwycięstwa kibice Widzewa byli spragnieni trzech punktów. Chcieli też obejrzeć przekonującą grę swojej drużyny, bowiem do Łodzi przyjechała słabiutka wiosną Drwęca Nowe Miasto Lubawskie. Spotkanie zakończyło się wygraną gospodarzy trzema golami. Strzelali je Dario Kristo, Robert Demjan i Mateusz Michalski. Można powiedzieć – w końcu!

Ciśnienie związane z ostatnimi wynikami sprawiło, że Franciszek Smuda postanowił dokonać małej rewolucji w składzie. W porównaniu do wtorkowego starcia z Ursusem Warszawa trener wymienił aż pięciu zawodników! Na ławce usiedli m.in. Marcin Pigiel, Damian Kostkowski czy Mateusz Michalski. Od początku zawody zaczęli natomiast ci, których występów mocno domagali się kibice – Daniel Mąka, Kacper Falon i przede wszystkim Michał Miller.

Ustawiony ultraofensywnie Widzew rzeczywiście od pierwszych chwil rzucił się do ataku i już w 6. minucie powinien objąć prowadzenie. Do zagranej przez Roberta Demjana piłki doskoczył Mąka, ale zamiast strzelać, zagrał do Falona. Ten z bardzo ostrego kąta trafił jedynie w słupek, ale okazało się, że i tak był na spalonym. Gola powinien jednak zdobyć w tej akcji „Mączka”. Ten sam zawodnik poderwał widzów z krzesełek także jedenaście minut później, uderzając z trudnej pozycji, ale piłka nadal nie chciała wpaść do siatki.

W 19. minucie doczekaliśmy się okrzyku radości w „Sercu Łodzi”! Z prawej strony piłkę dośrodkował Marcin Pieńkowski, nie doskoczył do główki Falon, ale na szczęście całą akcję celnym wolejem zamknął jeszcze Dario Kristo i Daniel Niźnik był bez szans! Chorwat po tym wydarzeniu nabrał ochoty do ataków. Kilka chwil później próbował zaskoczyć bramkarza gości strzałem z dystansu, z pierwszej piłki, ale tym razem chybił. Nieznacznie pomylił się też bardzo aktywny Mąka, który chciał zabawić się w Marka Citko i z kilkudziesięciu metrów przelobować Niźnika. Sztuka ta udała się tylko po części, bo podcięta futbolówka przeleciała nad głową pośpiesznie wracającego golkipera, ale o o włos minęła też jego „świątynie”!

Później tempo ataków łodzian wyraźnie wyhamowało. Zawodnicy Drwęcy też zaczęli to odczuwać i z czasem wyszli z głębokiej defensywy, próbując poszukać swojej szansy. Nie mieli jednak żadnych piłkarskich argumentów ku strzeleniu wyrównującego gola i w tym fragmencie meczu na murawie nie działo się nic godnego uwagi. Dopiero w samej końcówce pierwszej połowy emocje wróciły za sprawą Falona i Kristo. Ten pierwszy odważnie strzelał z woleja, a drugi bliski był podwyższenia wyniku z rzutu wolnego. Piłka leciała jednak nad poprzeczką albo lądowała w bocznej siatce!

Na drugą połowę widzewiacy wybiegli w tym samym zestawieniu, jak kończyli pierwszą. Nie oznacza to jednak, że w składzie nie było zmian. Jeszcze w 40. minucie kontuzja wyeliminowała z gry Pieńkowskiego, a zastąpił go Pigiel. Obraz gry się nie zmieniał – atakowali głównie widzewiacy. Niźnik w wielkich opałach był w 53. minucie, gdy kolejno na jego bramkę celnie strzelali Sebastian Zieleniecki i Marek Zuziak, ale ittym razem piłka padała łupem dobrze dysponowanego nowomiejskiego golkipera.

Mający w sobotę niewiele pracy Maciej Humerski przetestowany został w zasadzie tylko raz, w 65. minucie. Celnie i mocno z rzutu wolnego przymierzył Bartosz Zakrzewski, a „Humer” napędził kibicom nieco stracha,  w pierwszym kontakcie „wypluwając” piłkę i łapiąc ją „na raty”. Później do głosu ponownie doszedł Widzew, ale mimo raz lepszych, raz gorszych prób, na tablicy wyników nie widzieliśmy żadnej zmiany. Aż do 83. minuty, gdy przypomniał o sobie mniej widoczny w sobotni wieczór Demjan. Piłkę w pole karne dośrodkował wprowadzony Mateusz Michalski, a słowacki napastnik celną główką podwyższył na 2:0! To jeszcze nie był koniec strzelania. Kropkę nad i postawił Michalski, który w doliczonym czasie popisał się indywidualną akcją i uderzył nie do obrony w górny róg bramki!

Widzew miał się przełamać, pokazać dużo więcej zaangażowania i poprawić sobie bilans bramkowy. Zawodnicy Franciszka Smudy sięgnęli po trzy punkty i strzelili trzy gole, ale czy swoją postawą zyskali kolejny kredyt zaufania u swoich fanów? Na ten moment nie zaryzykujemy takiego stwierdzenia. Poczekajmy na kolejny trudny mecz – za tydzień czerwono-biało-czerwoni jadą do Bielska Podlaskiego. Jeżeli tam także wygrają, będzie można mówić o rehabilitacji.

19′ Kristo, 83′ Demjan, 90+2′ Michalski

Humerski – Pieńkowski (40′ Pigiel), Sylwestrzak, Zieleniecki, Zuziak – Mąka (81′ Kozłowski), Kazimierowicz, Kristo, Miller (68′ Michalski) – Falon (85′ Przybylski) – Demjan

Rezerwowi: Małkowski – Kostkowski, Rakowski