Widzew Łódź – Polonia Warszawa 2:1 (0:0)

23 stycznia 2021, 12:01 | Autor:

Drugie sparingowe zwycięstwo tej zimy odnieśli dziś piłkarze Widzewa Łódź. W spotkaniu rozegranym przy ul. Małachowskiego podopieczni Enkeleida Dobiego pokonali Polonię Warszawa 2:1, a bramki zdobyli Michael Ameyaw i Przemysław Kita. Cieniem na wygraną rzuca się jednak uraz Michała Grudniewskiego…

W składzie, który do gry desygnował szkoleniowiec gospodarzy, znalazło się miejsce dla dwóch zawodników testowanych – na prawym skrzydle wystąpił Cezary Polak, a w ataku Krystian Białas. Pozostałą część jedenastki stworzyli gracze pierwszego wyboru. Na ławce zaczął Mateusz Bienias, z kolei poza kadrą wylądowali dwaj inni sprawdzani – Szymon Czajor i Jakub Kmita. Na Łodziance zabrakło też Wojciecha Pawłowskiego, Sebastiana Rudola, Mateusza Michalskiego, Marcina Robaka oraz Pawła Tomczyka.

W pierwszych fragmentach spotkania przeważali gospodarze. Aktywny był Merveille Fundambu, który próbował konstruować akcje ofensywne, ale brakowało mu dokładności. Na chwilę przed upływem kwadransa gry do dośrodkowania Patryka Stępińskiego z rzutu rożnego dopadł Daniel Tanżyna, ale przegrał pojedynek ze stojącym między słupkami przyjezdnych Dawidem Leleniem. W międzyczasie, kilka razy groźniej atakowali gracze Polonii, lecz nie byli w stanie stworzyć większego zagrożenia w polu karnym łodzian.

W 16. minucie mecz zakończył się dla Grudniewskiego, który doznał urazu w starciu z jednym z rywali. Jak się okazało, defensor skręcił staw skokowy i dopiero kompleksowe badania potwierdzą, jak długo będzie musiał pauzować. Trener Dobi nie zdecydował się wprowadzać w jego miejsca innego stopera, skutkiem czego przez kolejne dziesięć minut widzewiacy grali w dziesiątkę. W tym czasie goście zyskali zdecydowaną przewagę. Dwie świetne okazje miał Grzegorz Wojdyga, jednak najpierw nie trafił praktycznie do pustej bramki, a później jego próbę zablokował pełniący rolę defensora Bartłomiej Poczobut.

Chwilę przed upływem pół godziny gry na murawie zameldował się Kita, a łodzianie wrócili do gry w pełnym zestawieniu. Od tego momentu to oni stopniowo zaczęli dominować, choć szansę z rzutu wolnego miał również Patryk Paczuk, ale jego uderzenie na róg sparował Miłosz Mleczko. Bliski powodzenia był Kun, jednak czujnie zachował się Bartosz Kowalczyk. Dwie najgroźniejsze okazje Widzew stworzył sobie tuż przed przerwą. Dwukrotnie dobrze interweniował golkiper – najpierw przy sytuacyjnym strzale Kity, a później przy próbie testowanego Białasa. Do przerwy utrzymywał się więc bezbramkowy remis.

Na drugą połowę wyszło siedmiu nowych graczy, wśród których był Michael Ameyaw. I to właśnie młody skrzydłowy otworzył wynik tego spotkania! W 51. minucie widzewiak dostał piłkę na prawym skrzydle, przerzucił ją na lewą nogę i uderzył. Futbolówka, jeszcze po głowie Kacpra Górskiego, wpadła do siatki warszawian! W kolejnych minutach gospodarze przeważali, ale musieli uważać na groźne kontrataki polonistów, szczególnie prawym skrzydłem, na którym dobrze sobie radził Junior Radziński. Po chwili na murawie zameldowała się ostatnia dwójka rezerwowych – Krystian Nowak i Robert Prochownik.

W 64. minucie szybki atak zainicjował Patryk Mucha, podał dobrze do Ameyawa, ale w ostatniej chwili piłkę zabrał mu jeden z obrońców. Kilka chwil później bliski powodzenia był Karol Czubak, którego strzał na rzut rożny sparował Sławomir Abramowicz. Warto jednak podkreślić, że uderzenie wzięło się z bardzo ładnej kombinacyjnej akcji całego zespołu! Przewaga łodzian przyniosła efekt pięć minut później. Kolejny raz ze świetnej strony pokazał się Ameyaw, jego próbę obronił co prawda jeszcze Abramowicz, ale przy dobitce Kity był już bezradny. Dla napastnika gospodarzy było to pierwsze trafienie po powrocie do gry!

Ostatni kwadrans upłynął na przewadze łodzian, choć już nie tak zdecydowanej jak we wcześniejszych fragmentach drugiej połowy. Szansę miał Czubak, lecz na posterunku był Abramowicz. W odpowiedzi, dwa razy z dobrej strony zaprezentował się Konrad Reszka, ale w 89. minucie musiał wyciągać piłkę z siatki. Akcję zapoczątkował Kacper Roguski, jego podanie odbiło się od jednego z obrońców i trafiło do… niego samego. Pomocnik mierzonym strzałem pokonał bramkarza, ustalając wynik meczu. Podopieczni Enkeleida Dobiego wygrali 2:1, a kolejny sparing czeka ich w środę, gdy zmierzą się z Sokołem Aleksandrów Łódzki.

51′ Ameyaw, 69′ Kita – 89′ Roguski

Widzew (I połowa):
Mleczko – Kosakiewicz, Grudniewski (26′ Kita), Tanżyna, Stępiński – Kun, Poczobut, Możdżeń, Polak – Fundambu, Białas

Widzew (II połowa):
Reszka – Kosakiewicz (65′ Kun), Bienias, Tanżyna (59′ Nowak), Becht – Ameyaw, Poczobut (78′ Fundambu), Mucha, Polak (59′ Prochownik) – Kita (75′ Białas), Czubak

Polonia (I połowa):
Leleń (30′ Kowalczyk) – Wyszkowski, Pazio, Goliński, Wojdyga – Niewiarowski, Piątek, zawodnik testowany I, Parobczyk, zawodnik testowany II – Paczuk

Polonia (II połowa):
Kowalczyk (62′ Abramowicz) Pazio (67′ Wyszkowski), Górski, Wojdyga (69′ Goliński), Kapela – Radziński, zawodnik testowany II, Słoma, Roguski, Smuga – Kujawa

Żółte kartki: Kun – Smuga, Goliński