Z Sandecją minimalnie na plus

17 kwietnia 2021, 12:36 | Autor:

Pięć ligowych meczów rozegrali do tej pory piłkarze Widzewa Łódź i Sandecji Nowy Sącz. Bilans tych spotkań jest minimalnie korzystniejszy dla czerwono-biało-czerwonych, którzy trzykrotnie wygrali. Pozostałe dwa starcia padły łupem „Sączersów”. Jak będzie tym razem, przekonamy się już za kilka godzin.

Pierwsza rywalizacja pomiędzy tymi zespołami przypadła na sezon 2009/2010, gdy nowosądeczanie awansowali do I ligi. Jesienią przy al. Piłsudskiego nie obejrzeliśmy zbyt emocjonującego widowiska. Padła tylko jedna bramka, a jej autorem był z rzutu karnego Marcin Robak, który dzisiaj również będzie miał okazję wpisać się na listę strzelców. Trafienie napastnika dało gospodarzom bardzo ważne w kontekście walki o awans trzy punkty.

Dużo ciekawiej było w rewanżu, który… mógł nawet nie dojść do skutku! W Nowym Sączu bowiem lało i z każdą minutą boisko coraz mniej nadawało się do gry. Mecz się jednak odbył, a podopieczni Pawła Janasa zagrali koncertowo. Już do przerwy prowadzili 3:0, ostatecznie zwyciężając aż 6:1, co dało im powrót Ekstraklasy! Po dwa gole strzelili Darvydas Sernas i Piotr Grzelczak, z kolei po jednym Krzysztof Ostrowski oraz Przemysław Oziębała.

Zanim zespoły ponownie spotkały się w lidze, w sezonie 2013/2014 czekało je starcie w Pucharze Polski. I ponownie przyniosło ono bardzo dużo emocji. Sandecja dwukrotnie wychodziła na prowadzenie, ale za każdym razem wyrównywali najpierw Marcin Kaczmarek, a później Eduards Visnakovs. Triumfatora musiały wyłonić rzuty karne. Po stronie gości pomylił się Veljko Batrović, dzięki czemu to nowosądeczanie mogli się cieszyć z wygranej.

Rok później Widzew i Sandecja znów grały w tej samej lidze. W Nowym Sączu gospodarze pewnie wygrali 2:0, a oba gole strzelił były zawodnik łodzian, Łukasz Grzeszczyk. Rewanż, wyznaczony na 7 marca 2015 roku… nie został rozegrany. Z powodu niedopełnienia formalności, zawieszona została bowiem licencja czerwono-biało-czerwonych na występy w I lidze, przez co Polski Związek Piłki Nożnej zdecydował o ukaraniu ich walkowerem.

Ostatni mecz to już bieżące rozgrywki i rywalizacja w „Sercu Łodzi”. „Sączersi” przyjechali na al. Piłsudskiego mając na swoim koncie zaledwie jeden punkt, ale to oni jako pierwsi wyszli na prowadzenie za sprawą strzału Kamila Ogorzałego. To był jednak wieczór należący wyłącznie do Robaka! Snajper dwukrotnie trafił do siatki, zapewnił podopiecznym Enkeleida Dobiego zwycięstwo, a dodatkowo został najlepszym strzelcem w historii klubu!

Historia meczów Widzewa z Sandecją:

05.10.2009, Widzew Łódź – Sandecja Nowy Sącz 1:0 (Robak)
16.05.2010, Sandecja Nowy Sącz – Widzew Łódź 1:6 (Gawęcki – Sernas x2, Grzelczak x2, Ostrowski, Oziębała)
16.08.2014, Sandecja Nowy Sącz – Widzew Łódź 2:0 (Grzeszczyk x2)
07.03.2015, Widzew Łódź – Sandecja Nowy Sącz 0:3 wo.
09.10.2020, Widzew Łódź – Sandecja Nowy Sącz 2:1 (Robak x2 – Ogorzały)

Bilans: 3 zwycięstwa Widzewa, 2 zwycięstwa Sandecji. Bramki: 9:7 dla Widzewa.