Ekstraklasa bez miejskich derbów po raz pierwszy w historii!

8 lipca 2024, 12:05 | Autor:

Po niespełna stu latach w nowym sezonie Ekstraklasy kibice nie będą świadkami żadnego derbowego pojedynku w klasycznym ujęciu tego słowa. Pierwszy raz w historii w najwyższej klasie rozgrywkowej nie znalazły się minimum dwa klubu z tego samego miasta.

Choć wydaje się to niemożliwe, faktycznie w ostatnich dziewięćdziesięciu siedmiu latach co sezon spotykały się ze sobą co najmniej dwa zespoły walczące także o prymat w mieście. Odkąd drużyny triumfują w ligowej batalii, czyli od 1927 roku, nie było ani jednego przypadku, by nie doszło do miejskich derbów. Wyjątek stanowią powojenne lata 1946 i 1947, ale nie każdy uznaje tamte rozgrywki jako klasyczne. Co prawda mistrz Polski został wtedy wyłoniony, ale w sposób „nieligowy”. Później wszystko wróciło do normy. W poprzedniej kampanii były nawet dwie derbowe rywalizacje – w Łodzi oraz Poznaniu. Co prawda Widzew i Lech pozostały w elicie, ale na miejscach spadkowych finiszowały ŁKS oraz Warta, więc wspomniane ekipy nie będą konkurować z sąsiadami na tym samym poziomie.

Oprócz łódzkich i poznańskich meczów derbowych, często chodziło do konfrontacji między zespołami z Krakowa czy Warszawy. Właśnie tzw. Święta Wojna, czyli spotkania Cracovii z Wisłą, odbywała się najczęściej – aż 84 razy. Derby Łodzi zajmują miejsce drugie, a stołeczne trzecie. W całej ekstraklasowej historii takich potyczek było zresztą dużo więcej. Doliczyć trzeba także m.in. Derby Bytomia, Derby Lwowa czy nawet Derby Chorzowa czy Szczecina. Lista zawiera aż trzydzieści takich par.

W zbliżających się rozgrywkach nie będzie klasycznych starć dwóch drużyn z jednej miejscowości, więc trzeba będzie posiłkować się substytutami. Za takie uchodzi rywalizacja Śląska Wrocław z Zagłębiem Lubin (tzw. Derby Dolnego Śląska) czy GKS Katowice z Górnikiem Zabrze (tzw. Śląski Klasyk). Kiedyś miana „Derbów Polski” używano do określania pojedynków Legii z Widzewem, ale odkąd łodzianie nie walczą o mistrzowski tytuł, nazwa ta stosowana jest rzadko.

Miejskie derby w Ekstraklasie:

1. Cracovia – Wisła Kraków (84 mecze)
2. ŁKS Łódź – Widzew Łódź (58 meczów)
3. Legia Warszawa – Polonia Warszawa (56 meczów)
4. Gwardia Warszawa – Legia Warszawa (46 meczów)
5. Polonia Bytom – Szombierki Bytom (30 meczów)
6. Garbarnia Kraków – Wisła Kraków (29 meczów)
7. Cracovia – Garbarnia Kraków (23 mecze)
8. Legia Warszawa – Warszawianka Warszawa (20 meczów)
9. AKS Chorzów – Ruch Chorzów (19 meczów)
    Polonia Warszawa – Warszawianka Warszawa (19 meczów)
11. Lech Poznań – Warta Poznań (18 meczów)
12. Lech Poznań – Olimpia Poznań (16 meczów)
13. Czarni Lwów – Pogoń Lwów (14 meczów)
14. Wisła Kraków – Hutnik Kraków (10 meczów)
15. Garbarnia Kraków – Podgórze Kraków (6 meczów)
      ŁKS Łódź – Klub Turystów Łódź (6 meczów)
17. Arka Gdynia – Bałtyk Gdynia (4 mecze)
      Arkonia Szczecin – Pogoń Szczecin (4 mecze)
      Cracovia – Podgórze Kraków (4 mecze)
      Czarni Lwów – Hasmonea Lwów (4 mecze)
      Hasmonea Lwów – Pogoń Lwów (4 mecze)
      Podgórze Kraków – Wisła Kraków (4 mecze)
23. Cracovia – Wawel Kraków (2 mecze)
      Czarni Lwów – Lechia Lwów (2 mecze)
      Jutrzenka Kraków – Wisła Kraków (2 mecze)
      Lechia Lwów – Pogoń Lwów (2 mecze)
      ŁKS Łódź – ŁTSG Łódź (2 mecze)
      Olimpia Poznań – Warta Poznań (2 mecze)
      Polonia Bydgoszcz – Zawisza Bydgoszcz (2 mecze)
      Wawel Kraków – Wisła Kraków (2 mecze)

Subskrybuj
Powiadom o
19 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
beka
4 dni temu

Tak tak na pewno mecze Widzewa z Legią to derby Polski :) Po primo to taki Lech ma rozegranych 2x więcej meczy z Legią niz Widzew ,po drugie Widzew od 25 lat nie rywalizuje z Legią o nic bo jest albo na dole tabeli albo gra w niższych ligach a taki Lech w tym czasie prawie co sezon walczył z Legią albo o mistrza albo o czołowe miejsca w ekstraklasie.przypominam że derby czy to Polski czy El Clasico to nie są mecze określane tym mianem bo chodzi tam o aspekt kibicowski czy liczbę kibiców na tych meczach tylko chodzi o… Czytaj więcej »

Mario
Odpowiedź do  beka
4 dni temu

Reasumujac : Lech Poznań od kilku lat nie występuje w Ekstraklasie, ponieważ ogłosił upadłość a aktualnie gra na licencji Amiki Wronki …..wszystko w temacie

Reminiio
Odpowiedź do  beka
4 dni temu

Maly ludziku zakompleksiony jak cały kales. Legia ma w d…mecze z waszymi dziewczynami. Spytaj w warszawie jaki klub najbardziej nie znoszą, jaki ma dla nich szacunek i wzbudza chęć wiecznej rywalizacji. Powiedzą tylko Widzew. Od lat 80 tych trwa wojenka i rywalizacja. Lech zdechł kolejorz dopiero od kilkunastu lat jak trochę się podnieśli. I nie mówię o malokatach, tylko prawdziwych kibicach legii którzy kibicują jej dlugo.

Kamil_
Odpowiedź do  beka
4 dni temu

Dla kibiców Widzewa i 7egii to są , były i będą derby Polski reszta nie ma znaczenia.

mandragora
Odpowiedź do  beka
4 dni temu

Ale była ankieta wśród kibiców Legii i oni sami wybrali Widzew jako głównego rywala, więc twoje płacze biorące się z zakompleksienia niczego tu nie zmienią :)

Rep Łodzi
4 dni temu

Gdyby nie Widzew i fakt że do 74 r derbów nie było,czyli przez ponad połowę istnienia klubu Widzew, to Łódź była by na 1 miejscu pod względem rozegranych derbów,ale wiadomo do 74 r w Łodzi był tylko ŁKS kibicowsko i sportowo na którego mecze przychodziły dziesiątki tys kibiców .

Golleador
Odpowiedź do  Rep Łodzi
4 dni temu

chodzili na kompromitację, bo nie było wyboru. Kiedy Widzew wszedł na dobre w szeregi najlepszych drużyn w Polsce, wszyscy normalni, ambitni kibice którzy rozumieją po co się gra w piłkę wybrali jedyny sensowny klub czyli Widzew, który odwdzięczył się pięknymi meczami o mistrzostwa Polski oraz dał powody do wzruszeń nie tylko w Łodzi ale i w całej Polsce, ogrywając legendarne firmy w europejskich pucharach. Poraz kolejny przypominam: NIE MACIE PODJAZDU!

beka
Odpowiedź do  Golleador
4 dni temu

No jakos chyba nie wszyscy bo na starch stadionach Widzew mial nieznaczna przewage okolo 2 tys ,oczywiscie tezwliczmy w ta sporo osob spoza Lodzi na meczach Widzewa,Wiec twoje bajki o calej Lodzi jakos sie nie sprawdzaja ,ba malo tego kilkanascie lat wstecz po tych wielkich sukcesach na takie dzielnice jak Chojny,Dabrowa,Gorniak,Radogoszcz itp na mecze i z meczow jezdzily pelne autobusy z kibicami LKS

Toma
4 dni temu

Czy można usunąć z górnej grafiki twarze Amayew, Tanzyny i Zielenieckiego i zamiast tego wstawić jakieś legendy z flagi?

Rafik
Odpowiedź do  Toma
4 dni temu

Nie nie mozna ,mozesz nie patrzec jak ci nie pasuje

Reminiio
4 dni temu

Szkoda, byłoby choc pewne 6 pkt i ubaw :))))

beka
Odpowiedź do  Reminiio
4 dni temu

Ciekawe czy do niedawna tez taki ubaw byl jak 10 lat Wiedzew derbow nie mogl wygrac

Reminiio
Odpowiedź do  beka
4 dni temu

Bilans derbów 30 do 13. Buda.

MPW
Odpowiedź do  beka
4 dni temu

A ile razy w ciągu tych 10 lat były derby??
Ułuda że prze taki okres udało się komuś nie przegrać….

Widzew FC Kazimierz
4 dni temu

Chyba na liście brakuje Polonii Bytom z Szombierkami Bytom, o których to zresztą wspominacie w tekście… :)

Grzesiek
4 dni temu

Ale za to będzie aż sześć klasyków Ekstraklasy, których ranga poprzez brak meczów derbowych w tym sezonie powinna być jeszcze wyższa! Widzew — Legia i Legia — Widzew; Widzew — Górnik i Górnik — Widzew; oraz Górnik — Legia i Legia — Górnik, a przy okazji i sześć meczów pomiędzy klubami, które kiedyś bądź obecnie były lub są wizytówkami polskiej piłki i które jako jedyne spośród wszystkich klubów w Polsce coś na arenie międzynarodowej zdziałały, grając minimum w półfinałach europejskich pucharów, a dwa z nich w LM. Co to za Derby Polski i co to za klasyki, w których grają… Czytaj więcej »

Last edited 4 dni temu by Grzesiek
karneciaż
Odpowiedź do  Grzesiek
4 dni temu

Czasy kopalni i Górników i ich układów już sie dawno skończyły i nie wróca więcej no chyba że po jakiejś wojnie Światowej ,czasy komuny i klubów z dawnej Armii Czerwonej za towarzysza Lutka tak samo ,czasy Wojskowych i ich układom z zaciągiem do wojska piłkarzy też itp Europejskie piłka to juz zupełnie co innego i na ta chwile polski zespół tam podjazdu nie ma jeżeli u nas Hiszpanie z 3 lig swojej ligi wiodą prym w naszej ekstraklasie

Maku
4 dni temu

jeszcze derby Bytomia /Polonia – Szombierki/ w sezonie 49 i 12 sezonów /jak dobrze policzyłem/ w latach 60 i 70.

MCMX
4 dni temu

Lwów znaczy Polska

19
0
Would love your thoughts, please comment.x