Gotowy PFU dotarł do Łodzi! Ruszyła też sprawa Warunków Zabudowy!

30 grudnia 2013, 16:36 | Autor:

stadion_widzewa_5

Program Funkcjonalno-Użytkowy dotyczący nowego stadionu Widzewa w finalnej wersji trafił do Urzędu Miasta Łodzi. Przed urzędnikami najważniejszy etap inwestycji – przeprowadzenie procesu głównego przetargu. Wielkim ułatwieniem będzie przepisanie Warunków Zabudowy, co nastąpić ma wkrótce!

Program Funkcjonalno-Użytkowy na biurka urzędników trafił już 12 grudnia, ale Miasto postanowiło skorzystać z prawa do zgłoszenia poprawek do przygotowanej dokumentacji. Korekty te dotyczyły drobnych spraw, norm, czy nazewnictwa niektórych parametrów. Wykonawca PFUInternational Management Services, naniósł zgłoszone poprawki i złożył w Urzędzie Miasta Łodzi kompletną  i ostateczną analizę.

Tym samym zakończył się pierwszy z dwóch przetargów dotyczących nowego stadionu przy al. Piłsudskiego. Teraz przed urzędnikami stoi zadanie przygotowania zamówienia publicznego w systemie „Zaprojektuj i Wybuduj”. Wyłoni ono firmę, która zarówno przygotuje projekt budowlany obiektu, jak i wykona całość prac. PFU, wykonany przez krakowski IMS, zostanie dołączony do przetargu jako załącznik.
Jak już informowaliśmy, w UMŁ jako optymistyczny termin wyłonienia wykonawcy, podaje się I kwartał 2014 roku. Data ta będzie oczywiście realna, jeśli nie dojdzie do różnorakich opóźnień, odwołań w procesie przetargowym itd. Zalecamy więc kibicom uzbrojenie się w cierpliwość i sporą dawkę pragmatyzmu.

Co ważne, Miasto wystąpiło już o przepisanie Warunków Zabudowy, które Widzew Łódź posiada od dłuższego czasu. Według naszej wiedzy procedura ta powinna zakończyć się w ciągi najbliższych 2-3 tygodni. Przeniesienie dokumentacji przygotowanej pod planowaną budowę innego stadionu przy Piłsudskiego pozwala skrócić czas całej inwestycji aż o kilkanaście miesięcy.

Przypomnijmy, że głównym wnioskiem płynącym z opracowanego PFU oraz analiz formalno-prawnych, jest możliwość wybudowania na Widzewie stadionu na co najmniej 18 tys. miejsc. Na tyle ma wystarczyć środków zapisanych w Wieloletniej Prognozie Finansowej dla Łodzi na modernizację obiektu przy Piłsudskiego (130 mln. zł.). Wykonawca PFU przewiduje budowę całej bryły jednocześnie, w skład której wejdą jedna trybuna komercyjna oraz trzy trybuny surowe (z pełnym wyposażeniem sanitarnym oraz przyłączami pod stoiska gastronomiczne), z czego postawienie trybuny północnej uzależnione będzie od tego, czy wystarczy na nią środków. W tej kwestii można być jednak umiarkowanym optymistą, bowiem w przypadku zagrożenia braku funduszy na czwartą trybunę, istnieć będzie możliwość przeniesienia części środków z puli na inwestycje drogowe wokół stadionu (zapisano na nie 41 mln. zł.). Drugim sposobem na zwiększenie funduszy jest zwrot podatku VAT, taką możliwość przewiduje Prezydent Hanna Zdanowska. Jak się dowiedzieliśmy wskazówki dotyczące odzyskania VAT-u znalazły się nawet w Programie Funkcjonalno-Użytkowym, by móc sprawnie przeprowadzić tą operację.