Koordynator skautingu Akademii Widzewa zaprezentowany

17 listopada 2020, 21:21 | Autor:

Dość długo trzeba czekać, ale w końcu klub o tym oficjalnie poinformował! Jak możemy przeczytać na widzew.com, nowym koordynatorem skautingu Akademii Widzewa został Michał Opiłka, którego sylwetkę już jakiś czas temu prezentowaliśmy na naszych łamach.

33-latek urodził się w Toruniu, ale jest wychowankiem łódzkiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Jego piłkarską karierę dość szybko zastopowały niestety kontuzje, więc zdecydował skupić się na pracy skauta. Pierwsze kroki w tym fachu stawiał w Szkocji, gdzie na zlecenie Polskiego Związku Piłki Nożnej poszukiwał utalentowanych zawodników polskiego pochodzenia, mogących zasilić kadry młodzieżowe.

W 2016 roku Opiłka trafił do angielskiego Reading. Najpierw odpowiadał za akademię, a następnie dostał szansę w pierwszym zespole, gdzie współpracował z pełniącym rolę pierwszego trenera byłym wielokrotnym reprezentantem Holandii, Jaapem Stamem. Później odbył staż w szkockim Hibernian, zaś w sezonie 2018/2019 był skautem na ten kraj występującego wówczas w I lidze Rakowa Częstochowa. Ostatnio zajmował się z kolei analizą wideo w szkółce Juventus Academy Toruń.

Nowy koordynator skautingu będzie odpowiedzialny za organizację pracy skautów młodzieżowych. Jego podstawowym zadaniem będzie analiza i przetwarzanie danych od regionalnych skautów, a następnie przekazywanie ich do szefa skautingu, Tomasza Wichniarka oraz dyrektora Akademii Widzewa, Macieja Szymańskiego. Oprócz tego, będzie dostosowywał proces poszukiwania utalentowanych piłkarzy do potrzeb pierwszego zespołu w zakresie młodzieżowców i tworzył profile młodych zawodników.

Co Opiłka powiedział na temat swojego angażu w czterokrotnym mistrzu Polski? „Każdy wie, jaką marką jest Widzew. Uważam, że bycie częścią takiego projektu, czyli trwającej od 2015 roku reaktywacji klubu, to duże wyróżnienie. Akademia Widzewa to świetne miejsce do pracy i rozwoju. (…) W futbolu młodzieżowym najważniejsza jest obserwacja, ponieważ trudno o kompleksowe opracowania statystyczne najmłodszych piłkarzy, więc na ten element oceny będę stawiał przede wszystkim, dzięki czemu w przyszłości będziemy mogli tworzyć własne bazy danych” – stwierdził w rozmowie z oficjalną witryną klubową.

Foto: Marcin Bryja / Widzew Łódź

Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Leon
3 lat temu

Gowarzewski nie zyje, a wy nic?

JĘDRUŚ
3 lat temu

ADMINISTRACJA SIĘ ROZRASTA !!!NIEDŁUGO OBSLUGI BĘDZIE WIĘCEJ NIŻ ZAWODNIKÓW WIDZEWA

madmat
Odpowiedź do  JĘDRUŚ
3 lat temu

a za kilka…nascie lat kilku…nastu mlodych gniewnych z Widzewskim serduchem

Waldi
Odpowiedź do  JĘDRUŚ
3 lat temu

Ku*wa, wreszcie zatrudniaja ludzi jakich brakowalo a nie tych od marketingow czy wkrecania swieczek…. W koncu zatrudniaja lidzi ktorych naprawde potrzebowalismy, do działu sportowego a tu takie pier***nie…

Taka krytyka byla konstruktywna jak zatrudniali w pierwszej kolejnosci ludzi od sklepow, marketnigu i innych, a nie od znajdywania pilkarzy… Teraz ta krytyka jest z du*y

Rob
3 lat temu

Wreszcie! Mniej przypadkowości w transferach – tak młodych jak i do pierwszego składu to jedynie słuszny kierunek.

1910
3 lat temu

Wreszcie bardzo dobra decyzja i ruch w dobrym kierunku. Bo na leszczyńskim to klub daleko by nie dojechał. Jest pan młody i oby patrzył pan na piłkę nowocześniej niż te wypalone leśne dziadki. W Widzewie potrzeba walczaków,ale też nieżle wyszkolonych technicznie,z dobrą wydolnością,a nie statystów i kopaczy co nie potrafią wyjść z pressingu. Do tej pory skauting u nas LEŻAŁ. Oby pan Opiłka z panem Wichniarkiem to mocno poprawili bo jest co poprawiać. Powodzenia .

Andrzej
3 lat temu

Witam powodzenia w szukaniu talentów ale żeby nie zapomina li o młodych w Widzewie i dawali im szansę trenować i grać z 1 zespołem

7
0
Would love your thoughts, please comment.x