Ligowi rywale pod lupą WTM! #6 Pogoń

9 lipca 2018, 17:46 | Autor:

W cyklu przedstawiającym ligowych rywali piłkarzy Widzewa w nadchodzącym sezonie przenieśliśmy się do województwa mazowieckiego. W poprzednim odcinku opisywaliśmy Radomiaka Radom, zaś dziś powędrujemy do Siedlec, gdzie swoje mecze rozgrywa Pogoń.O KLUBIE

Pierwsze kluby piłkarskie w Siedlcach powstały jeszcze w latach dwudziestych poprzedniego wieku. Jeden z nich, WKS 22 pp, przez trzy sezony grał nawet w najwyższej lidze. Jako datę założenia Pogoni przyjmuje się jednak rok 1944. Wtedy to, po wyzwoleniu spod hitlerowskiej okupacji, reprezentacja miasta rozegrała mecz z przedstawicielami warszawskiej Pragi. To właśnie ten moment uznawany jest za początek klubu Ognisko, który w późniejszych latach zmienił nazwę na Pogoń.

Siedlczanie już w 1949 roku wzięli udział w inauguracyjnych rozgrywkach II ligi, jednak zajęli ostatnie miejsce w tabeli i przez kolejnych kilka dekad występowali na niższych szczeblach. W sezonie 1987/1988 IV-ligowa Pogoń sprawiła bardzo dużą sensację w Pucharze Polski, dochodząc aż do ćwierćfinału! Podopieczni Lecha Poducha po drodze pokonali między innymi Motor Lublin i Polonię Bytom, a zatrzymali się dopiero na Legii Warszawa, z którą przegrali 0:3 i 1:3.

Pomimo to, w lidze wciąż znajdowali się pomiędzy trzecim a czwartym poziomem. Jeszcze gorzej było w połowie pierwszej dekady XXI wieku, gdy pogrążony w kryzysie organizacyjnym klub spadł na piąty szczebel, do Mazowieckiej Ligi Seniorów. Dopiero powołanie nowego stowarzyszenia MKP Pogoń w 2008 roku dało siedlczanom nadzieję na lepsze jutro. Kilka szybkich awansów spowodowało, że w sezonie 2014/2015 pogoniści wrócili na drugi poziom rozgrywkowy, gdzie spędzili cztery lata.

STADION

Pogoń swoje mecze rozgrywa na Stadionie ROSRRiT w Siedlcach, posiadającym oświetlenie i wyposażonym w podgrzewaną murawę. Jego budowa rozpoczęła się w 2010 roku i trwała niecały rok. Inauguracyjnym meczem było starcie z Wartą Sieradz w czerwcu 2011 roku, na którym zjawiło się 3 500 osób, co do dziś pozostaje rekordem frekwencji. Docelowo pojemność stadionu ma oscylować w granicach ośmiu tysięcy, jednak na razie istnieje tylko jedna trybuna, na którą oficjalnie wejść może 2 901 widzów.

Siedlecka „klatka” znajduje się w rogu trybuny i jest jedną z dziwniejszych w Polsce, o czym mogli się już przekonać kibice Widzewa w 2014 roku. Pomieścić może około 100 osób.KIBICE

Fani Pogoni starają się na każdym meczu tworzyć kilkudziesięcioosobowy „młyn”. Pojawiają się też na wyjazdach – nieraz w pięć, a nieraz w ponad sto osób. Jak wiele innych ekip z Mazowsza, również pogoniści nie ukrywają swojej sympatii do Legii, która bardzo często pozdrawiana jest na meczach. Na pewno możemy się ich spodziewać w Łodzi, gdzie powinni zaprezentować się podobnie do Świtu Nowy Dwór Mazowiecki czy Victorii Sulejówek.

OSTATNI SEZON

Przez cały poprzedni sezon Pogoń błąkała się w dolnych rejonach tabeli, ale wiele wskazywało na to, że uda im się utrzymać w lidze. W ostatniej kolejce siedlczanie tylko zremisowali jednak z Rakowem Częstochowa, co w połączeniu z wygraną Stomilu Olsztyn zepchnęło ich na miejsce barażowe. Tam zmierzyli się z Garbarnią Kraków. W pierwszym, wyjazdowym spotkaniu, podopieczni Dariusza Banasika osiągnęli korzystny remis 1:1. Dużo gorzej było w rewanżu. W Siedlcach Pogoń spisała się fatalnie i przegrała 1:2, co oznaczało spadek do II ligi.

KADRA

Relegacja do II ligi spowodowała kompletną rewolucją w składzie. Z klubu odszedł trener Banasik, którego zastąpił Paweł Sikora, do tej pory znany głównie z pracy w Arce Gdynia. Pogoń pożegnało też ponad piętnastu piłkarzy, w tym byli widzewiacy Piotr Mroziński i Damian Świerblewski. Na ich miejsce sprowadzani są powoli zastępcy, niekiedy nawet z ekstraklasową przeszłością. Tak duże rewolucje rzadko kończyły się jednak dobrze.

W Sieldcach pozostało trzech byłych graczy Widzewa. Jeden z nich to dawny ulubieniec kibiców z Łodzi, Andrzej Rybski, który przed poprzednią rundą dołączył do klubu z Chojniczanki Chojnice. W kadrze Pogoni jest też Przemysław Rodak. Defensywny pomocnik po odejściu z Widzewa został piłkarzem rezerw siedlczan, jednak z czasem awansował do pierwszej drużyny. Trzeci z widzewiaków to Rafal Misztal, przez bardzo krótki czas bramkarz łodzian.

KIEDY Z WIDZEWEM?

Jesienią Widzew zmierzy się z Pogonią na wyjeździe – w jedenastej kolejce. Mecz odbędzie się w Siedlcach w sobotę, 22 września. Pierwszy gwizdek sędziego o godzinie 18:00.

PROGNOZA WTM

Druga połowa tabeli.


Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress