Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zakończone

4 marca 2013, 23:01 | Autor:

W nieco skromniejszym niż przed rokiem gronie Widzewiacy wzięli udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych ad 2013. Kulminacją trzydniowych obchodów były: msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych w łódzkiej Archikatedrze, marsz spod grobu Nieznanego Żołnierza do Pomnika Ofiar Komunizmu, gdzie nastąpiło podniosłe wydarzenie – Apel Poległych. We wszystkich tych punktach obchodów Widzewiacy dumnie kroczyli z okolicznościowym transparentem – ŻOŁNIERZOM WYKLĘTYM WIDZEWSCY PATRIOCI oraz biało czerwonymi flagami.

Łódź to nie jedyne miejsce gdzie Widzewscy fani oddawali hołd Bohaterom.
Poniżej opis nadesłany przez fanów z FC Skierniewice:

1 marca, jako Polacy i kibice Widzewa Łódź z FC Skierniewice, uczciliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pamięci żołnierzy, którzy podjęli czynną walkę z następnym okupantem naszego kraju. Wojna dla świata skończyła się w roku 1945, ale nie dla Polskiego Żołnierza, który musiał toczyć dalsze boje z obcą okupacją oraz rodzimymi zdrajcami, którzy sprzedawali nasz kraj obcemu mocarstwu. Wiele lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości ustanowiono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który jest obchodzony dopiero po raz trzeci. Niestety nawet przy obecnej wiedzy historycznej o tamtych czasach wiele jest powtarzanych plotek czy też zwykłych kłamstw na temat żołnierzy, którzy podjęli czynną walkę z komunistycznym okupantem. Dla wszystkich żołnierzy, którzy walczyli, ginęli i cierpieli za wolność Naszego Kraju wzięliśmy udział w nabożeństwie ku czci Żołnierzy Wyklętych, odprawionym przez księdza majora Pawła Piontka, a następnie złożyliśmy symboliczny wieniec i zapaliliśmy znicze pod tablicą pamiątkową w Kościele Garnizonowym w Skierniewicach. Wydarzenie to podsumowaliśmy okrzykiem „Cześć i Chwała Bohaterom”.
Tak samo jak dla Żołnierzy Wyklętych dla Nas nie pozostają pustymi te słynne słowa BÓG HONOR I OJCZYZNA. Pamięć o tych bohaterskich ludziach i ich czynach nie może nigdy zaginąć. Musimy o nich przypominać m.in. przy takich okazjach jak święto 1 marca, może wówczas znicze zapalone przez nas w godzinach wieczornych nie będą jedynymi, które zauważyliśmy pod tablicą upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych i które tego dnia zapłonęły w tym miejscu ku czci prawdziwych bohaterów.

Z kolei z Końskich jeden z młodych kibiców postanowił przedstawić uczniom swojego gimnazjum kim byli i o co walczyli żołnierze AK. Wstęp do prezentacji:

Witam serdecznie wszystkich zgromadzonych dziś na tej sali-dyrekcję szkoły, nauczycieli, pracowników szkolnych, skromną delegację koneckiego Fan Clubu Widzewa z Końskich, koleżanki i kolegów ze szkoły oraz najważniejszych gości w dniu dzisiejszym kombatantów Armii Krajowej-czyli tych którzy walczyli za naszą wolność. 1 marca obchodziliśmy „Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy wyklętych”. Większość z nas młodych ludzi nie wie kim byli Żołnierze wyklęci ja także bym się nie dowiedział o tych i innych wielkich bohaterach, jeżeli nie poszedłbym na stadion nie zetknąłbym się tam ze środowiskiem kibicowskim które zawsze pamięta o bohaterach naszego narodu. Na dzisiejszym apelu postaram się wam przybliżyć w skrócie kogo nazywamy Żołnierzami wyklętymi, o co walczyli ci ludzie oraz ukarze wam moim zdaniem najbardziej szokujące i bohaterskie postacie.

Co ciekawe, w Końskich nasz kolega prezentował się w koszulce WIDZEWIACY – POLACY.

W Koluszkach po raz kolejny FC organizuję akcję transparentową. Jak pisze fan z Koluszek: ]Myślę, że nawet taka mała akcja pokazuje że kibice nie tylko pamiętają o Odzyskaniu Niepodległości ale także o świętach których z pewnością większość społeczeństwa nie ma zielonego pojęcia.

No i jeszcze Zduńska Wola. Tutaj fani swoją obecnością uświetnili piątkowe złożenie kwiatów przy grobie komendanta WiN.