Radomiak Radom – Widzew Łódź 0:1 (0:1)

6 października 2018, 17:21 | Autor:

Twierdza Radom padła w sobotnie popołudnie! Piłkarze Widzewa odnieśli skromne, ale niezwykle cenne i zasłużone zwycięstwo nad zespołem Radomiaka. Jedynego gola strzelił w końcówce pierwszej połowy Dario Kristo. Łodzianie pokazali wielką dojrzałość i zrobili ważny krok na drodze do upragnionego awansu do I ligi!

W wyjściowej jedenastce łodzian zaszła tym razem tylko jedna zmiana. Kontuzjowanego Simonasa Pauliusa zastąpił w środku pola wracający do gry po urazie Maciej Kazimierowicz. Na pozostałych pozycjach trener Radosław Mroczkowski nie dokonywał żadnych roszad, ale nie można się temu dziwić. W ostatnich trzech spotkaniach Widzew odnosił zwycięstwa i usadowił się w fotelu lidera. Wobec tego nadmierna rotacja w składzie nie jest wskazana.

Starcie Radomiaka z Widzewem było przed pierwszym gwizdkiem określane mianem hitu 13. kolejki. W tego typu przypadkach trenerzy często ustawiają swoje zespoły zachowawczo, ale gospodarze poszli inną drogą, desygnując do gry wielu ofensywnych zawodników i zaczynając zawody z tercetem obrońców. Na prawym wahadle oglądaliśmy od początku Patryka Mikitę, znanego z krótkiego epizodu przy Piłsudskiego 138.

Pierwsi zaatakowali jednak łodzianie. Już w 3. minucie na strzał z dystansu zdecydował się Dario Kristo, lecz ta próba była mocno nieudana. Chwilę później akcja przeniosła się pod bramkę gości i zrobiło się bardzo groźnie. Leandro nieco przypadkowo uderzył lobem i Patryk Wolański musiał wyciągnął się jak struna, by odbić dziwnie lecącą nad nim piłkę! Zaskoczyć widzewiaków próbował też Bruno Luz, ale on trafił w Marcela Pięczka. W 15. minucie (nie) prawdziwość powiedzenia „do trzech razy sztuka” sprawdził Rafał Makowski, który po łatwym ograniu Marcina Kozłowskiego trafił w boczną siatkę.

Widzew starał się odpowiadać pojedynczymi zrywami, w których prym wiódł przede wszystkim Mateusz Michalski. Skrzydłowy był jednak pod opieką dwóch, a czasami nawet trzech rywali, co znacznie utrudniało mu dryblingi. Gościom w końcu udało się na dłużej utrzymać na połowie rywali, co pozwoliło stworzyć dobre okazje do otwarcia wyniku. Po akcji Kristo z Marcinem Kozłowskim dobre podanie na 5. metr otrzymał Filip Mihaljević, ale niestety napastnik był spóźniony i nawet ofiarnym wślizgiem nie udało mu się sięgnąć futbolówki. Za moment swojej szansy próbował Konrad Gutowski, ale radomski obrońca zdołał sparować jego silny strzał na rzut rożny.

Lepszy fragment w wykonaniu widzewiaków zmobilizował gospodarzy. W 31. minucie starcie w środku pola przegrał Kristo, co dało Radomiakowi okazję do kontrataku w przewadze czterech na trzech. Akcja zakończyła się zagraniem przed pole karne do Makowskiego, ale ten na szczęście bardzo źle strzelił z pierwszej piłki i skończyło się na strachu. Niewykorzystana sytuacja mogła się szybko zemścić na miejscowym zespole. „Wypluta” przez Artura Halucha piłka po strzale Kristo trafiła do Michalskiego, któremu wystarczyło tylko posłać ją do niemal pustej siatki. Pomocnik włożył w to jednak zbyt wiele siły i nie trafił w światło bramki!

Żywa i stojąca na niezłym poziomie pierwsza połowa w końcu przyniosła gola. Znów z dalszej odległości przymierzył Dario Kristo i nie najlepiej ustawiony Haluch przepuścił strzał w krótki róg! Była to dopiero druga bramka, stracona przez radomian na swoim boisku w tym sezonie. W doliczonym czasie Jakub Wawszczyk miał znakomitą szansę na wyrównanie, ale nogą obrobił Wolański! Na przerwę łodzianie schodzili w doskonałej sytuacji.

Po zmianie stron tempo meczu zdecydowanie wyhamowało, co nie było złą wiadomością dla prowadzących czerwono-biało-czerwonych. Z drzemki kibice wybudzeni zostali dopiero w 65. minucie, gdy na 2:0 starał się podwyższyć wprowadzony Daniel Mąka. Widzewiak „rogalem” próbował pokonać Halucha, ale oddał niecelny strzał. Jego akcja dała jednak impuls do ataku. Za moment zza pola karnego ponownie uderzył Kristo, lecz i on spudłował.

W 73. minucie Widzew raz jeszcze strzelił z dystansu, tym razem zrobił to Kazimierowicz, który technicznym uderzeniem chciał wykończyć ładny rajd Gutowskiego. Piłka zaplątała się jednak w nogach stojących jej na drodze zawodników. Na kwadrans przed końcem podopieczni Dariusza Banasika w końcu doczekali się 100% sytuacji. Ograny przez Leandro został spisujący się dotąd znakomicie Radosław Sylwestrzak, jednak Wolański nie dał się pokonać w sytuacji sam na sam z Brazylijczykiem!

Radomiak zwietrzyli swoją szansę i w ostatnich dziesięciu minutach to oni przejęli inicjatywę. Gorąco było zwłaszcza w 83. minucie, kiedy to piłka „tańczyła” w polu karnym widzewiaków po dośrodkowaniu z rzutu wolnego. Udało się na szczęście zażegnać to niebezpieczeństwo. Końcowe minuty to mnożące się żółte kartki dla łodzian i stałe fragmenty gry dla gospodarzy, na domiar złego w takich sektorach boiska, z których można było pokusić się o pokonanie Wolańskiego lub dobrze dośrodkować.

Golkiper Widzewa nie dał się jednak pokonać tego dnia, notując siódme czyste konto w tym sezonie. Drużyna Radosława Mroczkowskiego dowiozła cenne zwycięstwo i powiększyła swoją przewagę nad miejscami nie dającymi awansu!