Raków Częstochowa – Widzew Łódź 2:2 (2:1)

5 września 2020, 11:33 | Autor:

Pożyteczny sparing mają za sobą piłkarze łódzkiego Widzewa. W rozegranym w Konopiskach zamkniętym meczu towarzyskim podopieczni Enkeleida Dobiego zremisowali z występującym w Ekstraklasie Rakowem Częstochowa 2:2. Obie bramki dla czerwono-biało-czerwonych zdobył Karol Czubak.

Widzewiacy zaczęli spotkanie w prawie takim samym zestawieniu, w jakim wystąpili w starciu z Radomiakiem Radom. Jedyne dwie zmiany były wymuszone – przebywającego na zgrupowaniu reprezentacji Estonii Henrika Ojamę zastąpił Konrad Gutowski, a zmagającego się z drobnym urazem Marcina Robaka późniejszy bohater – Czubak. Rosły zawodnik stworzył duet napastników z Merveillem Fundambu.

Od pierwszych minut zarysowała się przewaga częstochowian, którzy starali się cierpliwie konstruować swoje akcje. Piłka kilka razy była w polu karnym gości, ale Wojciech Pawłowski ani razu nie musiał interweniować. Wynik dość niespodziewanie otworzyli za to przyjezdni! W 9. minucie Łukasz Kosakiewicz dośrodkował z prawej strony wprost na głowę Czubaka, a snajper bez trudu pokonał Branislava Pindrocha.

Łodzianie mogli błyskawicznie pójść za ciosem, bo już minutę później na uderzenie zdecydował się Merveille Fundambu, ale trafił tylko w boczną siatkę. Później ponownie inicjatywę przejął Raków, ale dobrze dysponowana była obrona zawodników beniaminka I ligi. Niestety, chwilę po upływie kwadransa mecz zakończył się dla Petara Mikulicia, który doznał bardzo groźnie wyglądającego urazu, a jego miejsce na boisku zajął Filip Becht.

Podopieczni trenera Dobiego mieli kolejne dobre okazje do podwyższenia rezultatu. Najgroźniej było w 29. minucie, gdy na prawej stronie dwóch rywali przedryblował Michael Ameyaw i wrzucił w pole karne, ale w ostatniej chwili Czubak nieopatrznie zdjął piłkę z nogi Gutowskiego. Niewykorzystana sytuacja dość szybko się zemściła. Na dziesięć minut przed końcem pierwszej połowy fatalny błąd przy piąstkowaniu popełnił Pawłowski, a Ben Lederman szczęśliwie skierował futbolówkę do siatki.

W ostatnich fragmentach pierwszej części spotkania piłkarze z Częstochowy niemal non stop atakowali i widzewiacy mogli się tylko bronić. Wydawało się, że dowiozą wynik do końcowego gwizdka sędziego, ale w drugiej minucie doliczonego czasu gry na listę strzelców wpisał się Marko Poletanović, który uderzeniem z rzutu wolnego tuż sprzed linii pola karnego pokonał bezradnego Pawłowskiego.

Na drugą połowę wyszedł niemal całkowicie odmieniony skład gości. W jedenastce pozostali jedynie Mateusz Możdżeń oraz – z konieczności – Becht. W bramce stanął Miłosz Mleczko, środek obrony stworzyli Krystian Nowak oraz Michał Grudniewski, z kolei w ataku zagrali Mateusz Michalski oraz Robert Prochownik. W zestawieniu częstochowian również zaszło sporo korekt.

Pierwszy kwadrans nie obfitował w dogodne sytuacje do strzelenia gola. Groźnie było w zasadzie tylko w 58. minucie, gdy środkiem przedarł się Dominik Kun, futbolówka dotarła do Prochownika, ale dobre wyjście testowanego golkipera Rakowa uchroniło jego drużynę od straty bramki. Przez większość czasu to widzewiacy przeważali, chociaż dobrze dysponowana była defensywa gospodarzy, dzięki czemu nic z tego nie wynikało.

W 65. minucie na boisko wrócił Fundambu, który od razu kilkukrotnie popisał się dobrymi podaniami. Był też bardzo bliski strzelania wyrównującego gola, ale jego uderzenie zza linii pola karnego nieznacznie minęło spojenie słupka z poprzeczką. Piłkarze Widzewa dopięli jednak swego! Na osiem minut przed końcem na murawie ponownie zameldował się Czubak i już w pierwszej akcji trafił do siatki, gdy wykończył składną akcję całego zespołu i dobre podanie ze skrzydła Michalskiego.

Chwilę później mogło być 3:2! Fantastycznie środkiem przedarł się Fundambu i strzelił na bramkę, a golkiper odbił piłkę pod nogi Czubaka. Niestety, dobitkę napastnika z linii bramkowej wyekspediował obrońca. W końcówce wynik mógł jeszcze zmienić Kun, ale jego strzał po dwójkowej akcji z Danielem Mąką powędrował minimalnie nad poprzeczką.

Ostatecznie spotkanie zakończyło się zasłużonym remisem 2:2. Widzewiacy spisywali się nieźle, zwłaszcza w drugiej połowie, a obie bramki stracili ponownie po indywidualnych błędach. Kolejny mecz, tym razem w rozgrywkach I ligi, już w najbliższy czwartek. Rywalem będzie Chrobry Głogów. Łodzianie z pewnością będą chcieli zmazać plamę po wysokiej porażce sprzed tygodnia.

35′ Lederman, 45+2′ Poletanović – 9′, 82′ Czubak

Raków (I połowa):
Pindroch – Mikołajewski, Niewulis, Wilusz – Bartl (30′ Tudor), Lederman, Poletanović, Schwarz, Malinowski (30′ Kun) – Cebula, Lopez

Raków (II połowa):
zawodnik testowany I – Mikołajewski, Niewulis, Wilusz – Tudor (60′ Żurek), Papanikolaou, Kaczmarek, Tijanić, Kun (60′ zawodnik testowany II) – Musiolik, Brown Forbes