Ten przeklęty klasyk!

10 marca 2024, 13:58 | Autor:

W połowie lat 90 drużyna Widzewa był największym koszmarem kibiców ze stolicy. W XXI wieku role się odwróciły i to łodzianie mają kwaśne miny na wspomnienie o rywalizacji z Legią Warszawa. Nie wygrali z nią od prawie ćwierćwiecza!

Premierowe starcie pomiędzy tymi drużynami datowane jest na rok 1947, a miało ono miejsce w ramach eliminacji do powstającej piłkarskiej ligi. W Warszawie górą była Legia, w Łodzi padł remis, lecz oba zespoły zapewniły sobie grę w elicie. W niej było dla Widzewa o wiele gorzej, o czym najlepiej świadczą wyniki – 0:6 oraz 1:6. Z tą drugą potyczką wiąże się jednak ciekawa historia, bo jedyną bramkę dla pokonanych zdobył bramkarz Ignacy Uptas! RTS na długo pożegnał się z najwyższym poziomem, a wrócił na niego pod koniec lat siedemdziesiątych. Od tej pory – mecze pomiędzy Widzewem z Legią zaczęły coraz mocniej zyskiwać na znaczeniu.

Prawdziwy wybuch tej rywalizacji to jednak dopiero lata dziewięćdziesiąte. Mocno wspominane jest choćby domowe spotkanie z 1992 roku, kiedy to czerwono-biało-czerwoni, mimo porażki z Eintrachtem Frankfurt 0:9 kilka dni wcześniej, otrzymali pełne wsparcie kibiców i pokonali legionistów 2:0. Jeszcze więcej emocji było w 1996 oraz 1997 roku, a to już za sprawą dwóch zwycięstw gości przy ul. Łazienkowskiej, w walce o tytuł mistrzowski. Zwłaszcza to drugie, 3:2, przeszło do historii, i do dziś budzi olbrzymi sentyment w gronie pamiętających je kibiców. Prowadzeni przez Franciszka Smudę czerwono-biało-czerwoni występowali wówczas w charakterystycznych koszulkach z logo sponsora – firmy Bakoma. Aby nawiązać do tamtego okresu, dziś założą stroje nawiązujące swoim wyglądem do wzoru sprzed prawie dwudziestu siedmiu lat.

Widzew raz jeszcze wygrał z Legią 3:2 w kwietniu 2000 roku i… na tym niestety koniec. Od tego czasu, łódzkiemu zespołowi już ani razu nie udało się zdobyć trzech punktów w potyczce z „Wojskowymi”. Kilkukrotnie było tego blisko, jednak ostatecznie kończyło się co najwyżej remisami. Ostatni sezon regularnej ligowej rywalizacji przed upadkiem spółki Sylwestra Cacka miał miejsce w kampanii 2013/2014 – w Warszawie było aż 1:5, zaś w Łodzi 0:1.

Również w pierwszym sezonie po powrocie do elity widzewiakom nie udało się przerwać fatalnej serii. W sierpniu legioniści wykorzystali słabą postawę Widzewa w pierwszej połowie, wychodząc na dwubramkowe prowadzenie po golach Mattiasa Johanssona i Bartosza Kapustki. Kontaktowy gol dla prezentujących się po przerwie o wiele lepiej gospodarzy okazał się jednocześnie honorowym. Strzelił go w doliczonym czasie Patryk Lipski. Więcej emocji było w rewanżu. Legia dwukrotnie prowadziła po golu Pawła Wszołka i samobójczym trafieniu Marka Hanouska, ale goście walczyli dzielnie do końca i wyrwali punkt. Bramki zdobyli Kristoffer Normann Hansen i z rzutu wolnego Bartłomiej Pawłowski. Do zwycięstwa zabrakło bardzo niewiele, ponieważ w doliczonym czasie Norweg nie wykorzystał sytuacji sam na sam z warszawskim bramkarzem.

We wrześniu 2023 doszło do drugiej z rzędu konfrontacji w stolicy. Wynik otworzył w niej już w 5. minucie Ernest Muci, ale tuż przed przerwą wyrównał Jordi Sanchez. Co ciekawe, przy obu golach asystowali… bramkarze! W drugiej połowie do siatki trafiali już tylko legioniści: ponownie Muci i w doliczonym czasie Josue, wykorzystując rzut karny. Łodzianie kończyli zawody w dziesiątkę, bo czerwonek kartce dla Luisa Silvy.

Klasyk numer 74 rozpocznie się o godz. 17:30. Czy po serii dwudziestu jeden ligowych pojedynków RTS zdejmie wreszcie klątwę z tej rywalizacji?

Historia ligowych meczów Widzewa z Legią:

1. 21.09.1947, Legia Warszawa – Widzew Łódź 3:1 (? – Fornalczyk)
2. 16.11.1947, Widzew Łódź – Legia Warszawa 2:2 (Gbyl, Cichocki – ?)
3. 04.07.1948, Legia Warszawa – Widzew Łódź 6:0 (Szaflarski, Szymański x2, Grządziel, Waśko, Mordarski)
4. 26.09.1948, Widzew Łódź – Legia Warszawa 1:6 (Uptas – Szaflarski x2, Szymański, Górski, Mordaski, Waśko)
5. 30.11.1975, Legia Warszawa – Widzew Łódź 1:1 (Ćmikiewicz – Błachno)
6. 02.06.1976, Widzew Łódź – Legia Warszawa 2:1 (Gapiński x2 – Deyna)
7. 11.09.1976, Legia Warszawa – Widzew Łódź 4:1 (Nowak x3, Dąbrowski – Kostrzewiński)
8. 30.03.1977, Widzew Łódź – Legia Warszawa 2:0 (Tłokiński, Kowenicki)
9. 14.08.1977, Widzew Łódź – Legia Warszawa 1:4 (Boniek – Nowak x2, Kusto x2)
10. 26.02.1978, Legia Warszawa – Widzew Łódź 1:1 (Cypka – K. Surlit)
11. 05.11.1978, Legia Warszawa – Widzew Łódź 2:0 (Topolski, Smolarek)
12. 29.05.1979, Widzew Łódź – Legia Warszawa 1:0 (Boniek)
13. 06.10.1979, Legia Warszawa – Widzew Łódź 1:1 (Kusto – Boniek)
14. 21.05.1980, Widzew Łódź – Legia Warszawa 1:0 (Rozborski)
15. 18.10.1980, Legia Warszawa – Widzew Łódź 0:0
16. 16.05.1981, Widzew Łódź – Legia Warszawa 0:0
17. 29.08.1981, Widzew Łódź – Legia Warszawa 2:0 (Smolarek, Rozborski)
18. 28.03.1982, Legia Warszawa – Widzew Łódź 5:3 (Kusto, Sikorski, Miłoszewicz, Adamczyk x2 – K. Surlit, Filipczak)
19. 12.09.1982, Legia Warszawa – Widzew Łódź 4:2 (Załężny, Buncol x2, Turowski – Smolarek, Tłokiński)
20. 24.04.1983, Widzew Łódź – Legia Warszawa 2:1 (Kajrys, Smolarek – Buncol)
21. 12.11.1983, Legia Warszawa – Widzew Łódź 0:0
22. 13.06.1984, Widzew Łódź – Legia Warszawa 1:0 (Świątek)
23. 04.11.1984, Widzew Łódź – Legia Warszawa 2:0 (Smolarek, Świątek)
24. 08.06.1985, Legia Warszawa – Widzew Łódź 0:0
25. 06.10.1985, Widzew Łódź – Legia Warszawa 3:1 (Kajrys, K. Surlit x2 – Kaczmarek)
26. 06.04.1986, Legia Warszawa – Widzew Łódź 3:0 (Arceusz, Dziekanowski x2)
27. 27.09.1986, Widzew Łódź – Legia Warszawa 1:1 (Putek – Dziekanowski)
28. 02.05.1987, Legia Warszawa – Widzew Łódź 0:1 (Chałaśkiewicz)
29. 03.10.1987, Widzew Łódź – Legia Warszawa 0:0
30. 11.05.1988, Legia Warszawa – Widzew Łódź 1:0 (Dziekanowski)
31. 22.10.1988, Widzew Łódź – Legia Warszawa 0:0
32. 07.06.1989, Legia Warszawa – Widzew Łódź 1:1 (Iwanicki – Chałaśkiewicz)
33. 06.08.1989, Legia Warszawa – Widzew Łódź 3:1 (Łatka, Wdowczyk, Cyzio – J. Bayer)
34. 18.03.1990, Widzew Łódź – Legia Warszawa 1:1 (Iwanicki – Pisz)
35. 07.09.1991, Legia Warszawa – Widzew Łódź 1:0 (Sobczak)
36. 02.05.1992, Widzew Łódź – Legia Warszawa 3:0 (Kosowski, Chałaśkiewicz, Jóźwiak)
37. 04.10.1992, Widzew Łódź – Legia Warszawa 2:0 (Koniarek, Miąszkiewicz)
38. 08.05.1993, Legia Warszawa – Widzew Łódź 2:1 (Michalski, Śliwowski – Koniarek)
39. 08.08.1993, Legia Warszawa – Widzew Łódź 2:0 (Śliwowski, Kowalczyk)
40. 09.04.1994, Widzew Łódź – Legia Warszawa 1:1 (Łapiński – Kruszankin)
41. 27.11.1994, Widzew Łódź – Legia Warszawa 1:1 (Pikuta – Pisz)
42. 14.06.1995, Legia Warszawa – Widzew Łódź 2:0 (Lewandowski, Fedoruk)
43. 28.10.1995, Widzew Łódź – Legia Warszawa 1:1 (Siadaczka – Wieszczycki)
44. 22.05.1996, Legia Warszawa – Widzew Łódź 1:2 (Wieszczycki – Koniarek, Szarpak)
45. 16.11.1996, Widzew Łódź – Legia Warszawa 1:0 (Dembiński)
46. 18.06.1997, Legia Warszawa – Widzew Łódź 2:3 (Kucharski, Czereszewski – Majak, Michalczuk, Gęsior)
47. 29.10.1997, Legia Warszawa – Widzew Łódź 3:1 (Czereszewski, Zeigbo, Sokołowski – Zając)
48. 20.05.1998, Widzew Łódź – Legia Warszawa 1:0 (Szarpak)
49. 09.09.1998, Legia Warszawa – Widzew Łódź 1:0 (Karwan)
50. 18.04.1999, Widzew Łódź – Legia Warszawa 3:2 (Wichniarek, Nowak s., Michalski – Kucharski, Mięciel)
51. 11.09.1999, Legia Warszawa – Widzew Łódź 2:1 (Mięciel, Czereszewski – Zając)
52. 15.04.2000, Widzew Łódź – Legia Warszawa 3:2 (Zając x2, Gęsior – Czereszewski, Mięciel)
53. 12.08.2000, Widzew Łódź – Legia Warszawa 0:0
54. 06.04.2001, Legia Warszawa – Widzew Łódź 0:0
55. 25.10.2002, Legia Warszawa – Widzew Łódź 2:0 (Svitlica x2)
56. 17.05.2003, Widzew Łódź – Legia Warszawa 1:3 (Dymkowski – Kucharski, Saganowski x2)
57. 07.11.2003, Widzew Łódź – Legia Warszawa 0:1 (Svitlica)
58. 08.06.2004, Legia Warszawa – Widzew Łódź 6:0 (Sokołowski I x2, Saganowski x3, Boruc)
59. 27.10.2006, Widzew Łódź – Legia Warszawa 0:1 (Roger)
60. 12.05.2007, Legia Warszawa – Widzew Łódź 2:0 (Grzelak, Vuković)
61. 14.09.2007, Legia Warszawa – Widzew Łódź 3:1 (Vuković, Chinyama, Edson – Kuklis)
62. 22.03.2008, Widzew Łódź – Legia Warszawa 0:1 (Giza)
63. 15.10.2010, Widzew Łódź – Legia Warszawa 0:1 (Vrdoljak)
64. 29.04.2011, Legia Warszawa – Widzew Łódź 1:0 (Cabral)
65. 23.10.2011, Legia Warszawa – Widzew Łódź 2:0 (Żyro, Wolski)
66. 12.04.2012, Widzew Łódź – Legia Warszawa 1:1 (Matusiak – Kucharczyk)
67. 23.11.2012, Legia Warszawa – Widzew Łódź 1:0 (Kosecki)
68. 24.05.2013, Widzew Łódź – Legia Warszawa 1:1 (Broź – Saganowski)
69. 20.07.2013, Legia Warszawa – Widzew Łódź 5:1 (Radović, Rzeźniczak, Kucharczyk x2, Mikita – Staroń)
70. 10.11.2013, Widzew Łódź – Legia Warszawa 0:1 (Jodłowiec)
71. 12.08.2022, Widzew Łódź – Legia Warszawa 1:2 (Stępiński – Johansson, Kapustka)
72. 24.02.2023, Legia Warszawa – Widzew Łódź 2:2 (Wszołek, Hanousek s. – Normann Hansen, Pawłowski)
73. 03.09.2023, Legia Warszawa – Widzew Łódź 3:1 (Muci x2, Josue – Sanchez)

Bilans: 18 zwycięstw Widzewa, 21 remisów, 34 zwycięstwa Legii. Bramki: 114:68 dla Legii.