Urodziny Ryszarda Kowenickiego

22 grudnia 2023, 08:22 | Autor:

Dziś szczególny dzień dla Ryszarda Kowenickiego; były piłkarz Widzewa obchodzi bowiem swoje 75. urodziny. Z tej okazji życzymy mu wielu lat w zdrowiu oraz szczęśliwych i rodzinnych świąt Bożego Narodzenia!

Kowenicki pochodzi z Łodzi i jako młody chłopiec skierował swe pierwsze piłkarskie kroki na ŁKS. Jak wspominał w jednym z wywiadów, przyciągnął go tam fakt, iż Łódzki Klub Sportowy był świeżo upieczonym mistrzem kraju. Po kilku latach trafił do zespołu Startu, a stamtąd, w 1976 roku do Widzewa, namówiony na przenosiny przez ówczesnego trenera ŚP. Leszka Jezierskiego. Był jednym z pierwszych zawodników, którzy niechciani po drugiej stronie miasta mieli przyczynić się do budowy wielkiego klubu za wschodzie.

W swoim premierowym sezonie obrońca zajął 6. miejsce w Ekstraklasie, latem wygrywając Puchar Intertoto. Rok później widzewiacy znacznie poprawili swoją pozycję w lidze, zdobywając pierwsze wicemistrzostwo Polski, a kilka miesięcy później z Pucharu UEFA wyeliminowali słynny Manchester City. W sezonach 1978/1979 i 1979/1980 Kowenicki ponownie zdobył z łodzianami srebrny medal. Złotego nie doczekał, ponieważ odszedł z klubu w 1980 roku, mając na koncie 111 występów w czerwono-biało-czerwonych barwach.

Powodem było ukończenie przez niego 30. roku życia, co w komunistycznej Polsce otwierało szansę na zagraniczny wyjazd. Defensor wybrał Anglię, z której później trafił do Danii. To właśnie w tym kraju Ryszard Kowenicki osiadł na stałe. Mieszka bowiem na duńskiej ziemi od momentu zakończenia kariery aż do dziś.

Wszystkiego najlepszego!

Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Juras100
6 miesięcy temu

Kowenicki, Kostrzewiński, Gapiński, Grębosz… ŁKS nie potrafił wykorzystać talentów, które posiadał, a w Widzewie zostali b. dobrymi zawodnikami. Wszystkiego najlepszego!

Powiśle
6 miesięcy temu

Wszystkiego Najlepszego Panie Ryszardzie, Zdrowia !!!! W Anglii to chyba był Oldham Utd ale pewien nie jestem.

Piotr
6 miesięcy temu

100 LAT Dużo zdrowia i proszę przyjechać do Łodzi na jakiś mecz.

Grzesiek
6 miesięcy temu

Tym świeżo upieczonym mistrzostwem kraju, które przyciągało młodziutkiego wtedy Kowenickiego do ŁKS-u, był majster sąsiadów „zza miedzy” z 1958 roku, po którym to w PEMK (dziś LM) dostali oni słynne baty od Jeunesse Esch z Luksemburga 0:5… Dobrze zrobił Ryszard Kowenicki, że przez Start przeniósł się do Widzewa, bo z Klubem po wschodniej części Łodzi zdobył trzy wicemistrzostwa Polski i zagrał z nim sześć pojedynków w rozgrywkach o europejskie puchary z tak uznanymi firmami, jak MC, PSV i Saint-Etienne, strzelając nawet bramki, co zaowocowało potem zagranicznym wyjazdem. Grając zaś po drugiej stronie miasta, nic by nie osiągnął i nigdzie nie… Czytaj więcej »

Jura
6 miesięcy temu

To był Pan Piłkarz, który strzelał gole PSV i St. Etienne. 1910 lat Panie Ryszardzie!

5
0
Would love your thoughts, please comment.x